12. července 2010 10:43 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Španělský tisk: titul mistrů světa? Historická epopej našeho sportu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Španělsko - Nizozemsko (Casillas s trofejí pro mistry světa). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělsko - Nizozemsko (Casillas s trofejí pro mistry světa). |

MADRID Španělský tisk dnes v euforii oslavuje vítězství španělských fotbalistů články, v nichž se to hemží slovy jako"oslnivá, zázračná generace", která poprvé v historii umožnila zemi z Pyrenejského poloostrova vystoupit na fotbalový vrchol světa.

Všechny noviny bez výjimky dnes věnují titulní stranu "historickému" vítězství mužstva přezdívaného "La Roja" (Červená). Vévodí snímky španělského kapitána Ikera Casillase třímajícího vítěznou trofej. "Španělsko je mistrem světa. To je epopej, která španělskému sportu chyběla. Je to okamžik slávy. Óda na radost," napsal madridský list El País.

DÁLE ČTĚTE

ABC pod titulkem "Šampioni" napsal, že datum 11. července 2010 tvoří od nynějška "součást historie Španělska". "Iniestův gól korunoval výjimečné mužstvo a generaci mistrů této hry," dodal list. "Noc jako ze science-fiction," pojmenoval atmosféru v Madridu během utkání národní deník El Mundo. Pozornost věnuje pouličním oslavám, které trvaly až do brzkých ranních hodin.

Velkoplošné obrazovky proměnily náměstí několika měst v provizorní kina a posléze se na náměstích rozpoutala bujará fiesta. Podle El Mundo "historie Španělska začíná znovu" a titul mistrů světa je "odměnou za kvalitu". List se rovněž rozplývá nad jediným střelcem zápasu Andrésem Iniestou. "Je to poetická spravedlnost. Vyhrál fotbal, jehož typickým zástupcem je Iniesta. Malý kouzelník zarazil hřebík do rakve jedenáctky nejhádavějších Nizozemců v historii," dodal El Mundo.

Španělé mistry světa (slavilo se také v Itálii).

Tisk taky tvrdě kritizuje agresivní hru Nizozemců. Sportovní deník AS napsal, že Nizozemsko, "neschopné čelit Španělům, se věnovalo napadání a rubání, které nebylo na výši mužstva, jako je jeho". Podle deníku Marca zas Nizozemci zvolili "plán zastrašování, který jim však nevyšel. Sice trochu omezili typickou hru Španělska, ale jen násilí nestačilo na španělské mistrovství".

Některé deníky poukazují na to, že španělští fotbalisté jsou dobrým příkladem pro to, jak by země měla čelit ekonomické krizi. "Španělský tým je metaforou pro to, čím by Španělsko mohlo být, pokud přijme stejná kritéria, která stála u úspěchu národního týmu. Tedy kolektivní výkon. Bylo by dobré, kdyby se současné nadšení stalo podmětem pro čelení problémům a příkladem, jak kolektivně pracovat stejně, jako tato skupina mladých mužů," napsal deník ABC.

Casillas líbá svou přítelkyni.

Média také rozebírají celou sportovní historii země. Připomínají dosavadní největší úspěch národního týmu z roku 1950, kdy se Španělsko zařadilo na čtvrté místo na světovém šampionátu v Brazílii a hovoří o včerejším vítězství jako injekci, která vzkřísila fotbalové dějiny Španělska a zapsala tým trenéra Vincenta del Bosqueho do historie zlatým písmem jako v pořadí už osmého fotbalového mistra světa.

Slávě se těší ve španělských médiích i proslulá chobotnice Paul. Video, kde si chobotnice vybírá, k jaké vlajce se přisaje, opakují televizní kanály s komentářem, že neskutečné se stalo po dlouhé době realitou a Španělsko je králem světového fotbalu.

Největší senzací se pro španělská média stal však rozhovor televizní reportérky Sáry Carbonerové s kapitánem týmu a zároveň i současným partnerem, Ikerem Casillasem. Na otázku, jak prožívá vítězství, nebyl kapitán týmu téměř schopen odpovědět a se slzami v očích Carbonerovou v přímém přenosu políbil. I proto hovoří Španělé o letošním šampionátu v Jižní Africe jako o pohádce se šťastným koncem - VÍCE ČTĚTE A VIDEO SI PROHLÉDNĚTE ZDE!

ČTK
Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?
Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?

Vyšumění přátelství nemusí být jen vaše vina.

Najdete na Lidovky.cz