Španělsko - Česko 1:0. Rosický a spol. přišli o bod gólem v 87. minutě

13:30aktualizováno  16:54
TOULOUSE/PRAHA - Trvalo to 87 minut, než se úřadující šampioni ze Španělska v úvodním duelu Eura 2016 proti Česku prosadili. Na Iniestův přesný centr do vápna si naběhl za obranu bek Gerard Piqué a zblízka nedal Čechovi šanci. Čeští reprezentanti mohli v závěru vyrovnat, Darida však pálil jen do brankáře De Gey. Španělé tak po místy až drtivém tlaku vyhráli 1:0 a v čele skupiny D se dotáhli na Chorvaty.

Tajný pozorovatel radí jak na Španěly: Chce to tvrdou obranu a rychlý protiútok

Dlouho odolávali tlaku, který neustále sílil. Už to dokonce vypadalo, že by čeští fotbalisté podruhé za Vrbovy éry mohli udržit čisté konto a tím cenný bod. Jenomže pak v 87. minutě...

Iniesta odcentroval do pokutového území, kde si mezi stopery naběhl Piqué a hlavou poslal míč za záda bezmocného brankáře Čecha - a bylo po českých nadějích. Byť v závěru po akci Krejčího ještě ve velké šanci střílel Darida, ale skvěle zasáhl De Gea.

ONLINE ZE ZÁPASU SI PŘEČTĚTE ZDE

Další zápas hrají Rosický a spol. v pátek proti Chorvatsku, které už v neděli porazilo 1:0 Turky.

Gerard Pique hlavičkou dává jediný gól zápasu.

Češi byli proti Španělsku chvílemi pod drtivým tlakem, byť dlouho odolávali. Soupeř vyhrál na střely 17:6, na rohy 14:3, měl drtivou převahu v držení míče... Ale potřebný gól dlouho ne a ne vstřelit.

Skupina D - Toulouse:

Španělsko - Česko 1:0 (0:0)

Branka: 87. Piqué. Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz - Raczkowski, Musial (všichni Pol.). ŽK: Limberský (ČR). Diváci: 33.000.

Španělsko: De Gea - Juanfran, Ramos, Piqué, Alba - Busquets, Iniesta, Fábregas (70. Thiago) - Silva, Morata (62. Aduriz), Nolito (82. Pedro). Trenér: Del Bosque.

Česko: Čech - Kadeřábek, Sivok, Hubník, Limberský - Darida, Plašil - Gebre Selassie (86. Šural), Rosický (88. Pavelka), Krejčí - Necid (75. Lafata). Trenér: Vrba.

Český tým držel brankář Čech. Před ním se blýskli stopeři Sivok a Hubník, jenž dostal přednost před Kadlecem. Vzadu vypomáhal i Gebre Selassie, jenž netradičně nastoupil v záloze. Spoustu míču odebral záložník Darida. Vlastně celý český tým myslel hlavně na defenzivu.

Ouvej bylo českému týmu několikrát. Poprvé po čtvrthodině, když soupeř předvedl jednoduchý ťukes na jeden dotyk. Míč se posouval po ose Juanfran-Silva-Morata a posledně jmenovaný velkou šanci zakončoval z malého vápna. Jenomže střílel doprostřed brány, takže gólman Čech dokázal vykouzlit výborný zákrok.

Zanedlouho měl Morata další šanci. Češi se vztekali, že rozhodčí neodpískal Busquetsovu ruku (podle opakovaných záběrů správně), ale Španělé hráli dál. Iniesta poslal kolmou přihrávku na svého spoluhráče z útoku, jenž z hranice pokutového území střílel k tyči. Čech však vyškrábnul míč na roh.

Poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý (vlevo) a hradní kancléř Vratislav Mynář

Ještě větší tlak si Španělé vytvořili ve druhém poločase, který začali zhurta. Měli šance, střely, slibně rozjeté akce.. Hubník navíc při obranném zákroku trefil vlastní tyč.

Češi padali do střel, odkopávali daleko do bezpečí. Ale minuty se vlekly a síly ubývaly.

Španělsko však obranný val nakonec přeci jen překonalo, když tři minuty před koncem rozhodl Piqué a naopak Darida svou šanci neproměnil.

Zklamaného Vladimíra Daridu utěšuje Tomáš Vaclík.
Petr Čech drží v náručí míč, který skončil jako jediný v jeho bráně.

Nebyla jediná. V průběhu druhé půle po standardce střílel volný Hubník z deseti metrů, ale slabě. Po další přímém kopu Fábregas vykopával před prázdnou bránou těsně před Kadeřábkem, který by jistě skóroval.

Čeští fotbalisté nevyhráli nad Španělskem pošesté za sebou, počtvrté dokonce prohráli. Naposledy vyhráli v listopadu 1990, kdy v Praze na Strahově zvítězili 3:2. Tehdy ještě někteří současní reprezentanti ani nebyli na světě.