Španělské basketbalistky jsou mistryněmi Evropy. Ve finále udolaly Francii

22:30
PRAHA - Španělské basketbalistky potřetí v historii vyhrály mistrovství Evropy. Po letech 1993 a 2013 uspěly na šampionátu v pražské O2 areně, kde ve finále porazily Francii 71:55. Ta prohrála třetí finále za sebou. Bronz získaly Belgičanky.

Španělské basketbalistky oslavují zisk evropského titulu foto: ČTK

Evropskými šampionkami se tak staly i dvě hráčky USK Praha Marta Xargayová a Leticia Romerová, která české mistryně posílí od nové sezony. Titul má rovněž Laia Palauová, jež naopak tým USK opouští a jde hrát do Austrálie.

Jedinou prohru Španělkám na turnaji připravily v základní skupině české basketbalistky. V play off už ale byl španělský výběr bezchybný a šanci nedal ani Francii. Ta s ním držela krok jen do deváté minuty, než začaly Španělky unikat zejména zásluhou Alby Torrensové a Sancho Lyttleové, autorek 18 a 19 bodů.

V poločase to bylo o devět a ve třetí čtvrtině už o 15 bodů a Francie neměla odpověď. Výsledkem byl nejvyšší rozdíl ve skóre ve finálovém utkání od roku 1985, kdy Sovětský svaz porazil Bulharsko 103:69.

Zatímco Španělky získaly už osmou medaili z posledních devíti mistrovství Evropy, belgické basketbalistky slavily první medailový úspěch v historii. V duelu o třetí místo porazily Řecko jednoznačně 78:45 a mají bronz.

Češky skončily třinácté

Hráčky Belgie i Řecka patřily k nejpříjemnějším překvapením turnaje a poprvé se dostaly mezi čtyři nejlepší celky. Více sil si však do závěrečných bojů schovala Belgie, která od páté minuty utkání dominovala. Řecku se nedařila střelba zejména z tříbodové vzdálenosti, což byla dosud jeho hlavní zbraň.

Naopak Belgie předváděla atraktivní basketbal, v asistencích přehrála soupeře 25:8, přesně zakončovala a výsledkem byl nejvyšší rozdíl ve skóre na celém turnaji.

Páté místo vybojovalo Turecko výhrou 72:63 nad Lotyšskem, k čemuž 24 body přispěla Quanitra Hollingsworthová. Sedmé místo připadlo Itálii po výhře 71:54 nad Slovenskem. České reprezentantky, které neprošly základní skupinou, obsadily konečné třinácté místo.