Španělští mladíci obhájili titul na mistrovství Evropy

20:01
JERUZALÉM - Fotbalisté Španělska obhájili titul na mistrovství Evropy hráčů do 21 let. V dnešním finále v Jeruzalému porazili Itálii 4:2 a hrdinou zápasu se stal záložník Barcelony Thiago Alcántara, který nastřílel tři góly. Stal se tak prvním hráčem v historii, který ve finálovém utkání "malého" Eura zaznamenal hattrick. Český tým na ME nestartoval, protože loni na podzim vypadl v baráži s Ruskem.

Španělští mladíci oslavují vítězství foto: Reuters

Španělsko na šampionátu v Izraeli vyhrálo všech pět zápasů a slaví čtvrtý titul. Poražení finalisté z Itálie jsou s pěti primáty stále na čele pomyslného žebříčku.

Alcántara už před finálovým duelem snil o tom, že se blýskne vítězným gólem, ale své představy mnohokrát překonal. Své velkolepé představení načal už v šesté minutě, kdy se prosadil přesnou hlavičkou. A navázal tak na trefu z předloňského finále jednadvacítek, v němž se trefil pro změnu proti Švýcarsku.

Španělsko - Itálie 4:2

Branky: 6., 31. a 38. z pen. Thiago Alcántara, 66. z pen. Isco - 10. Immobile, 80. Borini.

Rozhodčí: Jug (Slovin.) - Brandner (Rak.), Tóth (Maď.). ŽK: Martínez, Koke, Tello - Verratti, Caldirola, Crimi, Regini.

Španělsko: De Gea - Montoya, Bartra, Martínez, Moreno - Koke (89. Camacho), Illarramendi, Thiago Alcántara - Isco, Morata (80. Rodrigo), Tello (71. Muniain). Trenér: Lopetegui.

Itálie: Bardi - Donati, Bianchetti, Caldirola, Regini - Florenzi (58. Saponara), Rossi, Verratti (76. Crimi), Insigne - Immobile (58. Gabbiadini), Borini. Trenér: Mangia.

Španělské favority nezaskočilo ani to, když o chvíli později vyrovnal italský forvard Immobile, který jako první na turnaji dokázal pokořit brankáře Davida de Geu, hvězdu z Manchesteru United.

Zbytek prvního poločasu si dál podmaňoval Alcántara, který se po půl hodině blýskl prudkou střelou, proti které italský brankář neměl šanci. Alcántara za dalších sedm minut nezaváhal ani z penalty, kterou vybojoval jeho barcelonský spoluhráč Cristian Tello. Čtvrtý gól mohl Alcántara dokonce přidat i krátce po poločase, ale jeho další střelu už kryl brankář Bardi.

Italský tým inkasoval další políček v 66. minutě a Španělé se znovu radovali z penalty, kterou pro změnu využil záložník Málagy Isco, jeden z nejžádanějších hráčů současnosti. V tu chvíli už o španělském vítězství nebylo pochyb. Italský střelec Borini deset minut před poločase jen snížením zkorigoval debakl. Španělský fotbal však jasným vítězstvím jednadvacítky potvrdil svoji dominanci na světové scéně, kde od roku 2008 velké triumfy sbírá i seniorská reprezentace.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.