Španělé jsou házenkářskými mistry Evropy, Češi měli nejlepšího střelce

22:25
ZÁHŘEB - Házenkáři Španělska porazili ve finále evropského šampionátu v Chorvatsku Švédsko 29:23 a na pátý pokus se dočkali prvního zlata z kontinentálního mistrovství. Seveřané drželi v Záhřebu s favoritem krok jen v první půli, v níž vedli až o tři góly. Celek z Pyrenejského poloostrova ale na přelomu poločasů šňůrou pěti branek otočil stav a v druhém dějství už dominoval.

Španělští házenkáři foto: Reuters

Španělé už dvakrát dokázali vyhrát mistrovství světa, na evropském šampionátu se ale dočkali zlata až nyní. Předchozí čtyři finále v letech 1996, 1998, 2006 a předloni přemožitel českého týmu ze základní skupiny prohrál. Švédové na páté prvenství z mistrovství Evropy nedosáhli, i tak mohou z Chorvatska odjíždět spokojení, neboť získali první velkou medaili od stříbra na olympijských hrách v roce 2012.

Český celek na šampionátu v Chorvatsku poprvé od roku 2010 postoupil ze základní skupiny a nečekaně obsadil šesté místo, čímž vyrovnal historické maximum z roku 1996.

Zdráhala byl nejlepším střelcem ME

Český kapitán Ondřej Zdráhala se stal nejlepším střelcem mistrovství Evropy házenkářů v Chorvatsku. Čtyřiatřicetiletá spojka švýcarského St. Gallenu vstřelila v sedmi utkáních na turnaji 55 branek a o 12 gólů porazila dánskou hvězdu Mikkela Hansena, který přitom odehrál o jeden zápas více. Sedmý v pořadí skončil další Čech Stanislav Kašpárek s 33 zásahy.