Španělé byli k Tahiti nemilosrdní. Nastříleli mu rekordních 10 gólů

23:20
RIO DE JANEIRO (Brazílie) - Fotbalisté Španělska dnes na Poháru FIFA rozdrtili Tahiti 10:0 a postarali se o nový střelecký rekord turnaje. Úřadující mistři světa a Evropy se stali prvním týmem v historii, který při Poháru FIFA dosáhl na dvouciferný počet vstřelených branek. Čtyřmi góly se na slavném stadionu Maracaná blýskl útočník Fernando Torres, hattrick přidal jeho parťák z útoku David Villa.

Fotbalista Mikael Roche z Tahiti foto: Reuters

Španělsko tak navázalo na úvodní výhru s Uruguayí a přiblížilo se postupu do semifinále, kde může narazit na domácí výběr, nebo Itálii. Svěřenci kouče Vicente del Bosqueho získají jistotu, pokud v nočním utkání Uruguay neporazí Nigérii. Vysoce favorizovaní Španělé s trpaslíkem z Tahiti neměli žádné slitování. Přestože trenér Del Bosque sestavu oproti prvnímu utkání změnil hned na deseti místech a v základní jedenáctce zůstal pouze stoper Sergio Ramos, od začátku nebylo o jejich jasném triumfu pochyb.

Španělský fotbalista Fernando Torres slaví gól

Tahiťané, 138. tým žebříčku FIFA, marně doufali, že inkasují méně gólů než od Nigérie, která je pokořila šesti trefami. Jihoevropané soupeře drtili a už v páté minutě poprvé udeřil Torres. Oceánský soubor viditelně nestíhal a už v poločase prohrával o čtyři branky. Po změně stran zkompletoval hattrick Villa, který zaznamenal 56. gól v reprezentační kariéře a pojistil své jasné vedení v čele španělského žebříčku.

Villa v počtu tref v národním týmu překonal třeba brazilskou legendu Romária či českého kanonýra Jana Kollera, kteří shodně zaznamenali 55 branek. Zahanbit se nenechal ani Torres. V 76. minutě sice z penalty trefil jen břevno, ale vzápětí se prosadil z rychlého brejku a slavil svůj čtvrtý gól v zápase. Útočník Chelsea se stal prvním hráčem, který na Poháru FIFA dosáhl na dva hattricky, čtyři trefy jeho bilanci ještě okrášlily. Navíc čtyřikrát v národním týmu se Torres také ještě nikdy netrefil.

Tahiťanům nebyla nic platná ani velká podpora vyprodaného Maracaná, desetibrankový debakl minutu před koncem dokonal David Silva. Španělé ve druhém poločase z respektu k výrazně slabšímu soupeři plného amatérů už ani své branky nijak výrazně neslavili. I tým Tahiti se dnes zapsal do historických kronik: během utkání se na hřišti objevili bratři Alvin, Lorenzo a Jonathan Tehauovi, což žádný turnaj pořádaný FIFA nepamatuje.

Fotbalový Pohár FIFA - skupina B

Španělsko - Tahiti 10:0 (4:0)
Branky: 5., 33., 58. a 78. Torres, 39., 49. a 64. Villa, 31. a 89. Silva, 66. Mata. Rozhodčí: Hajmúdí (Alž.). ŽK: Cazorla (Šp.). Diváci: 76.000.
Španělsko: Reina - Azpilicueta, Ramos (46. Navas), Albiol, Monreal - Silva, Cazorla (76. Iniesta), Martínez, Mata (69. Fábregas) - Torres, Villa. Trenér: Del Bosque.
Tahiti: Roche - Ludivion, Vallar, J. Tehau - Lemaire (74. Vero), Bourebare (69. L. Tehau), Caroine, Aitamai - Vahirua, Chong Hue - A. Tehau (53. T. Tehau). Trenér: Etaeta.