Španěl Márquez je potřetí mistrem světa v MotoGP, Kornfeil vybojoval 3 body

8:12aktualizováno  10:11
MOTEGI (JAPONSKO) - Španělský motocyklový jezdec Marc Márquez se stal potřetí mistrem světa v královské třídě MotoGP. Titul si zajistil vítězstvím ve Velké ceně Japonska, před závěrečnými třemi závody v sezoně. Jakub Kornfeil získal v Motegi v závodu Moto3 tři body za 13. místo, i když startoval až ze sedmé řady.

Marc Márquez při rozjížďce. foto: ČTK

Márquez navázal na celkové triumfy v MotoGP z let 2013 a 2014. Ve 23 letech je už pětinásobným mistrem světa, neboť dva tituly má ze slabších kubatur. K návratu na trůn mu v Motegi pomohly pády jeho rivalů, průběžně druhého Itala Valentina Rossiho a krajana Jorgeho Lorenza, kteří ho už ve zbylých třech závodech nemohou předstihnout.

Kornfeil po nepovedené kvalifikaci, v níž zajel až jednadvacátý čas, obsadil v závodu 14. místo. Po diskvalifikaci původně třetího Japonce Hirokiho Ona si ještě o jednu příčku polepšil. Těsný souboj o prvenství v Moto3 vyhrál Ital Enea Bastianini, který porazil o 17 tisícin sekundy už jistého šampiona Brada Bindera z JAR.

Nerozhodnutá zůstává pouze třída Moto2, jejíž závod v Japonsku vyhrál Švýcar Thomas Lüthi. Obhájce titulu Johann Zarco z Francie za ním dojel s odstupem necelých čtyř desetin sekundy druhý a v čele šampionátu má náskok 21 bodů před Španělem Álexem Rinsem.