25. ledna 2016 15:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Soukalová: Žádnou chemii nechci. Místo coldrexu si pomáhám medem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Gabriela Soukalová místo léků vsází na bylinky a med. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gabriela Soukalová místo léků vsází na bylinky a med. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

ANTERSELVA/PRAHA Také bacily útočí na české biatlonistky - a nejen na ně. Jak se mohou léčit? Jak si hlídají antidopingová pravidla? A jak bojuje Gabriela Soukalová s psychickým stresem? „Já ale nejsem fanda do chemie.“ Vozí si radši po pohárových štacích zázvor, heřmánek, dokonce i ostropestřec na játra.

„Dělám si z nich čaje a sladím je domácím medem od Ondry Rybáře. Takovou léčbu a prevenci mám radši.“

Eva Puskarčíková bojovala s nachlazením už před pohárovým kolem v Ruhpoldingu. „Ty jo, abych vůbec závodila,“ obávala se tehdy, do stopy se však vydala.

Gabriela Soukalová tamtéž i po svém triumfu v hromadném závodě oznamovala: „Fakt se necítím dobře.“

Není dobře, že nás je tu tolik

A když dorazily do Anterselvy, Veronika Vítková hlásila: „Rýma, kašel. Každý trénink mě neuvěřitelně bolí.“

Zvlášť tady, ve zrádných výškách nad 1 600 metrů. Všude kolem nich dovádějí bacily. S virózou ulehají do postele Němky Dahlmeierová a Hammerschmidtová, Ukrajinka Džymová či Běloruska Pisarevová.

Gabriela Soukalová.
Eva Puskarčiková.

„Hotel je velký, jsme tu se spoustou lidí, ani to není úplně dobře,“ připomíná šéftrenér Ondřej Rybář.

Ocitli jsme se na konci dalšího pohárového trimestru. V čase, kdy se narůstající fyzická a psychická únava sčítá s nástrahami okolí.

S chytrou knihou proti dopingu

„První týden v Ruhpoldingu propršel, další prochumelil. Tělo pak reaguje i na takové změny počasí, je náchylnější k nemocem,“ říká Rybář. Proto berou s sebou do Anterselvy i lékaře Vladimíra Dobeše, který tým doprovází jen příležitostně.

„Chceme tu mít preventivní lékařský dohled, když někoho začne třeba škrábat v krku,“ říká Rybář. Léčba neduhů se ovšem střetává také s jemnou sítí antidopingových pravidel.

„Piju čaj a polykám vitaminy i povolené léky,“ povídá Vítková. Které to jsou? „Každý máme vlastní chytrou knížku, kde si můžeme najít, jestli nějaké preparáty, co dostaneme v lékárně, neobsahují zakázané látky,“ popisuje Soukalová.

Ibalgin na bolení hlavy nebo paralen při nachlazení mohou.

„ACC na odkašlávání jim taky naordinujeme sami,“ říká Rybář. Potravinové doplňky a iontové nápoje fasují od firmy Inkospor, která má certifikát na přípravky bezpečné při střetu s antidopingovými komisaři.

„Zato v coldrexu je efedrin, tomu se musíme vyhnout obloukem,“ poukazuje Soukalová.

Nechci jet na trénink otrávená

Ale číhá na ně ještě nástraha, na kterou se lék hledá složitě. Psychický stres. „Přichází tím víc, když hlava cítí, že o něco jde, a tělo zároveň není úplně v pořádku. Jak závody přibývají, riziko narůstá,“ tvrdí Rybář.

Tělo Soukalové nabírá únavu na trati. Ve stíhačce je sedmá, nejlépe v životě ve své neoblíbené Anterselvě, přesto vypráví: „Měla jsem pocit, že nelyžuju, ale že plavu, a mám strach, že se napiju.“

Večer poté má unavený hlas. „Je toho moc. Každé kolo je těžší a těžší,“ říká. Je ženou ve žlutém, vedoucí dámou poháru. Každý ji chce, sponzoři, média, fanoušci. Počínaje norskou televizí, natáčející její medailon před mistrovstvím světa, a konče prestižními časopisy.

Rybář se snaží požadavky „ořezávat“ a vyhoví jen těm nejdůležitějším.

„Občas potřebuju dělat také věci, co mě baví, abych získala zpět rovnováhu,“ svěřuje se Soukalová. „Jinak pojedu na trénink otrávená a psychická únava se bude stupňovat.“

A tak kreslí, zpívá si, čte knížky nebo jen klábosí. V sázce je hodně. Velký křišťálový glóbus. Vede už o 88 bodů!

  • 2Diskuse
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na Lidovky.cz