Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Soukalová po stíhačce udržela vedení ve Světovém poháru, mužům se nedařilo

12:07aktualizováno  16:27
HOCHFILZEN - Biatlonistka Gabriela Soukalová obsadila ve stíhacím závodu na 10 km v Hochfilzenu třetí místo a dál vede průběžné pořadí Světového poháru. Lucie Charvátová se z páté příčky po sprintu propadla na 22. místo. Vyhrála Němka Laura Dahlmeierová před krajankou Maren Hammerschmidtovou. V závodě mužů byl při vítězství Francouze Martina Fourcadea nejlepší z Čechů Ondřej Moravec dvacátý.

Gabriela Soukalová. foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Soukalová se díky čisté střelbě a solidnímu běhu posouvala z osmého místa na startu a po druhé zastávce na střelnici byla čtvrtá. Po úvodní střelecké položce vestoje se dostala na třetí příčku a tu udržela i v závěrečném v souboji s Němkou Franziskou Hildebrandovou. Českoubiatlonistku dělilo 5,2 sekundy od druhé příčky, o niž zřejmě přišla kvůli hůlce, která jí při odjezdu ze střelnice vypadla z ruky.

„Na poslední položku už jsem přijela v kómatu. Opravdu jsem byla hodně vyčerpaná. Musela jsem se pekelně soustředit na každou ránu. Ale jedna mi přesto ulítla,“ uvedla Soukalová v tiskové zprávě. Na vítězku pátečního sprintu Hildebrandovou si nicméně v závěrečném kole věřila. „Věděla jsem, že ji musím trhnout na trati, protože nejsem dobrý finišman. Jsem šťastná, jak to dopadlo,“ řekla.

Gabriela Soukalová v Hochfilzenu.
Gabriela Soukalová (vpravo) dojela ve stíhacím závodě v Hochfilzenu třetí.

Charvátovou zbrzdily dvě chyby hned v první ležce, zásluhou výborného běhu se ale držela v nejlepší patnáctce. Další selhání na střelnici přišlo na poslední stojce, kde minula tři terče a s celkovou bilancí šesti trestných kol vypadla z elitní dvacítky.

„Nervozitě jsem se snažila bránit. Přesto pro mě byl závod psychicky hodně těžký. Na poslední položce už jsem cítila velkou únavu, také proto, že už jsem za sebou měla tři trestná kola,“ líčila v cíli hrdinka pátečního sprintu. „Každopádně jsem ráda, že jsem dokázala opět slušně bodovat,“ doplnila Charvátová.

Veronika Vítková minula při každé zastávce na střelnici jednu ránu a skončila třicátá. „Pozitivní je, že se mě stále drží běžecká forma, skoro celý závod jsem absolvovala s Kaisou Mäkäräinenovou. To mě těší,“ řekla Vítková. Eva Puskarčíková po selhání na druhé položce, kde se trefila jen jednou, skončila o deset míst za ní. Jitka Landová obsadila 53. příčku.

V mužském závodu na 12,5 km si lídr SP Fourcade vyměnil pořadí s Němcem Simonem Schemppem a dojel si pro třetí výhru v sezoně. Navzdory tomu, že Francouz udělal na střelnici o jednu chybu více, porazil vítěze sprintu o 7,5 sekundy. Třetí skončil Rus Anton Šipulin.

Moravec vstoupil do závodu dvěma chybami na první položce, poté už ale střílel bezchybně a oproti sprintu si polepšil o čtyři pozice na 20. místo. Po startu z 45. příčky se zlepšil také druhý Čech v závodě Jaroslav Soukup, jenž obsadil poslední bodovanou 40. pozici.

V neděli se v Hochfilzenu pojedou štafety.

Závody SP v biatlonu v Hochfilzenu (Rakousko):

Ženy - stíhací závod na 10 km: 1. Dahlmeierová 28:23,3 (1 trest. kolo), 2. Hammerschmidtová (obě Něm.) -13,3 (2), 3. Soukalová (ČR) -18,5 (1), 4. Hildebrandová (Něm.) -25,0 (2), 5. Eckhoffová (Nor.) -29,7 (2), 6. Džymová (Ukr.) -32,1 (1), 7. Podčufarovová (Rus.) -38,4 (1), 8. Wiererová (It.) -48,6 (2), 9. Birkelandová (Nor.) -49,1 (2), 10. Skardinová (Běl.) -49,5 (0), ...22. Charvátová -1:50,4 (6), 30. Vítková -2:19,8 (4), 40. Puskarčíková -2:59,8 (5), 53. Landová -5:35,9 (4).

Průběžné pořadí SP (po 5 z 26 závodů): 1. Soukalová 222, 2. Hildebrandová 206, 3. Dorinová Habertová (Fr.) 195, 4. Wiererová 194, 5. Pidhrušná (Ukr.) 177, 6. Eckhoffová 166, ...14. Vítková 117, 30. Charvátová 59, 37. Puskarčíková 37, 61. Landová 9.

Muži - stíhací závod na 12,5 km: 1. M. Fourcade (Fr.) 31:19,9 (2 tr. okruhy), 2. Schempp (Něm.) -8,9 (1), 3. Šipulin (Rus.) -19,1 (2), 4. T. Bö (Nor.) -31,2 (2), 5. Landertinger (Rak.) -39,8 (1), 6. Björndalen -57,5 (2), 7. Svendsen (oba Nor.) -59,5 (2), 8. Fillon Maillet (Fr.) -1:00,6 (1), 9. Birnbacher (Něm.) -1:01,4 (0), 10. Fak (Slovin.) -1:05,9 (1), ...20. Moravec -1:50,9 (2), 40. Soukup -3:45,6 (4).

Průběžné pořadí SP (po 5 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 254, 2. Björndalen 201, 3. Fillon Maillet 190, 4. Svendsen 186, 5. Schempp 168, 6. T. Bö 165, ...23. Moravec 67, 35. Krčmář 45, 40. Šlesingr 38, 60. Soukup 14, 67. Krupčík 3.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...