Soukalová je jednička. V závodě s hromadným startem vyhrála o parník

12:30
RUHPOLDING/PRAHA - Minulý týden Gabriele Soukalové první místo na SP v Ruhpoldingu dvakrát těsně uteklo, v sobotním závodě s hromadným startem ji ale v německém středisku už triumf neunikl. Jako jediná z biatlonistek neudělala na střelnici během hustého sněžení ani jednu chybu a vyhrála s náskokem téměř 14 sekund před Němkou Hildebrandovou.

Gábina Soukalová vybojovala jubilejní 10. prvenství ve světovém poháru. foto: Český biatlon - Petr Slavík

Soukalová: Proč se mi teď tolik daří? Důvod je jasný. Stárnu!

Soukalová tak získala jubilejní desáté prvenství v individuálním závodě v SP a opět navýšila svůj náskok v celkovém pořadí seriálu Světového poháru.

Francouzka Marie Dorinová-Habertová na ni ztrácí už 73 bodů.

Soukalová se tak radovala v této sezoně z druhé výhry, poprvé triumfovala hned na úvod ve sprintu ve švédském Östersundu. Podruhé v kariéře pak ovládla závod s hromadným startem.

Soukalová málem nestihla start

Na stupně vítězů si však stoupla v této sezoně už posedmé, což se jí před tím ještě nikdy nepovedlo. A hned čtyřikrát to bylo po Novém roce v Ruhpoldingu.

Gabriela Soukalová na stupních vítězů po triumfu v závodě s hromadným startem...
Gabriela Soukalová, Franziska Hildebrandová (vlevo) a Linda Dahlmeierová...

„Gábina se ráno necítila úplně fit, navíc málem nestihla start, protože přišla pozdě do šatny a převlékla se doslova na poslední chvíli,“ přiznal České televizi trenér českých biatlonistek Zdeněk Vítek.

Ve štafetě bude Gábina chybět

Deset vítězství Gábiny:

2012 - sprint (Pokljuka)

2013 - sprint

2013 - stíhací závod

2013 - hromadný start (vš. Chanty-Mansijsk)

2014 - vytrvalostní závod (Östersund)

2014 - vytrvalostní závod

2014 - stíhací závod (oba Ruhpolding)

2015 - sprint (Pokljuka)

2015 - sprint (Östersund)

2016 - hromadný start (Ruhpolding)

„Možná je ale dobře, že měla takové problémy před závodem, protože v něm nebyla vůbec nervózní. Nenechala se vyhecovat rychlým tempem a na střelnici to zvládla jako velká matadorka,“ dodal Vítek.

Kvůli zdravotním problémům však Gábina nepomůže českému týmu v nedělní štafetě „Nechceme nic riskovat, Příští týden nás čekají další závody,“ uvedl Vítek.

Ostatním českým reprezentantkám se naopak závod nevydařil. Eva Puskarčíková po dvou chybách na střelnici doběhla třiadvacátá. Veronika Vítková s pěti chybami skončila na 28. místě.

Ženy - závod s hromadným startem (12,5 km):

1. Soukalová 41:13,2 (0 tr. okruh), 2. Hildebrandová -13,9 (1), 3. Dahlmeierová (obě Něm.) -24,4 (2), 4. Eckhoffová (Nor.) -32,2 (2), 5. Hammerschmidtová (Něm.) -37,9 (2), 6. Skardinová (Běl.) 40,0 (1), 7. Džimová (Ukr.) -53,6 (2), 8. Wiererová (It.) -1:01,5 (2), 9. Dorinová Habertová (Fr.) -1:15,5 (5), 10. Oberhoferová (It.) -1:21,0 (1), ...23. Puskarčíková -2:43,2 (2), 28. Vítková -4:45,2 (5).