Soukalová se dostala v SP do desítky, vyhrála Bergrová

19:22aktualizováno  20:56
ÖSTERSUND (Švédsko) - Biatlonistka Gabriela Soukalová obsadila na úvod sezony Světového poháru v Östersundu desáté místo. Ve vytrvalostním závodu na 15 km zaznamenala třiadvacetiletá reprezentantka s přehledem nejlepší výsledek v kariéře.

Tora Bergerová foto: Reuters

"Nemám slov, nemohu tomu uvěřit," řekla Soukalová svazovému webu. "Vždycky jsem si myslela, že jsem spíše rychlostní typ, a teď takový výsledek na patnáctku. Opravdu jsem překvapená," zářil její hlas štěstím.

Maximem Soukalové, jež v neděli ve Švédsku přispěla k bronzové pozici české smíšené štafety, dosud v seriálu bylo 22. místo z předminulého ročníku.

Jablonecká biatlonistka dosáhla na umístění v elitní desítce přesto, že kvůli prodělané mononukleóze začala s ostrým tréninkem na sezonu až v říjnu.

"Gabča se během roku připravovala hodně individuálně, protože po nemoci ještě nesměla v trénincích chodit do vysokých intenzit. Ale tenhle závod odjela opravdu super," chválil trenér Jindřich Šikola.

Bergerová střílela bezchybně

Závod i díky bezchybné střelbě suverénně vyhrála Norka Tora Bergerová, jež je v této disciplíně úřadující olympijskou vítězkou a mistryní světa. Druhá Běloruska Darja Domračevová za ní s dvěma chybami zaostala o 63 sekund.

Třetí místo obsadila Ruska Jekatěrina Glazyrinová.

Soukalová absolvovala bezchybně první střeleckou položku a na zbylých třech si připsala vždy po jedné trestné minutě. "V závěrečné položce jsem tam stála zbytečně dlouho, asi už to bylo tou únavou, která na mě dolehla," řekla Soukalová, dcera členky stříbrné běžecké štafety z olympiády v Sarajevu Gabriely Soukalové, která tehdy startovala pod dívčím jménem Svobodová.

V posledním kole pak nechala jablonecká biatlonistka na trati všechny síly. "Ten finiš jsem běžela pro tátu, on byl loni hodně moc nemocný, a tak jsem mu chtěla udělat radost a představovala jsem si, jak se usmívá," řekla.

Celkově zvládla trať výborně běžecky a měla šestý nejlepší čas. Na Bergerovou ztratila 3:38,9 minuty.

Na body dosáhla i druhá členka úspěšné smíšené štafety Veronika Vítková, jež byla také s třemi chybami na střelnici jednatřicátá. "První kolo jsem moc přepálila a hodně rychle mi došlo. Je to poučení, ale za body jsem ráda," řekla Vítková. Barbora Tomešová dojela 64., Veronika Zvařičová byla 73.