SOUHRN: Plzeň pod Koubkem smetla Hradec, Slavia poprvé padla

19:53aktualizováno  17. srpna 22:30
PRAHA - Kompletní čtvrté kolo má za sebou fotbalová Synot liga. V pátečních předehrávkách potvrdily nepřesvědčivý vstup do sezony týmy Liberce a Sparty. Ze sobotních duelů zaujala především vysoká výhra Mladé Boleslavi nad Příbramí a první porážka Slavie. V nedělní dohrávce pak Plzeň poprvé vedená Miroslavem Koubkem deklasovala Hradec Králové 4:0.

Václav Pilař svému bývalému týmu pořádně zavařoval a z penalty dokonce skóroval. foto: ČTK

Fotbalisté Plzně dopřáli novému kouči Miroslavu Koubkovi vítěznou premiéru. Západočeši porazili ve 4. ligovém kole Hradec Králové 4:0 a poprvé v sezoně a premiérově od loňského 7. kola vedou tabulku o bod před Slavií a Spartou.

Koubek při premiéře na plzeňské lavičce udělal oproti poslednímu zápasu Viktorie v Českých Budějovicích jedinou změnu v sestavě, když mezi tyče podle očekávání vrátil jedničku Kozáčika.

„Koncepce na 7 měsíců?“ Příznivci Plzně kritizují svým transparentem odvolání...

"Kotel" domácích fanoušků od úvodního hvizdu dával najevo, že se mu změna na trenérském postu nelíbí. Transparentem "Koncepce na 7 měsíců?" se pozastavil nad brzkým odvoláním Dušana Uhrina mladšího, jméno bývalého kouče několikrát skandoval a dokonce spustil také "Koubek ven".

Viktoria Plzeň - FC Hradec Králové 4:0 (2:0)

Branky: 15. Limberský, 20. Chramosta, 50. Pilař z pen., 82. Petržela. Rozhodčí: Bílek - Mencl, Zeman. ŽK: P. Čermák, Shejbal, Prokeš (všichni Hradec). Diváci: 10 549.

Plzeňské hráče to ale nijak nevyvedlo z míry a od začátku si vytvořili silný tlak. Hradec bránil s pěti beky, přesto jeho defenziva rychle povolila.

Po čtvrthodině Hrošovský z přímého kopu z úhlu načechral míč kousek za vápno, kde se do něj opřel z voleje kapitán Limberský a krásnou ranou trefil přesně horní roh branky. Za pět minut Kolář při rychlém brejku vysunul kolmicí Chramostu a ten navázal na dva góly z Budějovic.

Tabulka střelců první fotbalové ligy:

5 - Milan Škoda (Slavia), 4 - Došek (Slovácko), 3 - Chramosta (Plzeň), 2 - Trávník (Slovácko), Mikuš (Bohemians 1905), D. Kolář, Petržela (oba Plzeň), Markovič (Brno), Balaj, Zmrhal (oba Slavia), Přikryl (Sparta), Řezníček (Příbram), Koreš (České Budějovice), Wágner (Mladá Boleslav)

Až pak Hradec zahrozil, útočník Dvořák však ani při jedné ze dvou šancí netrefil prostor mezi tyčemi. Drobných nedbalek v plzeňské defenzivě nevyužil ani v 39. minutě Pavel Čermák, který pálil nad. Z protiútoku šel sám na branku Kolář, ale Koubek jeho střelu vyrazil těsně vedle.

Ojedinělý moment z utkání Plzeň - Hradec Králové, kdy se nový trenér Viktoriánů...

Po přestávce se však Západočeši třetího gólu rychle dočkali. Po Kolářově centru zahrál Chleboun nešťastně ve vápně rukou a královéhradecký odchovanec Pilař dal z penalty svůj první ligový gól od předloňského března a letního návratu do Plzně.

Hradec se ještě snažil zdramatizovat vývoj, ale první ligové branky v sezoně se nedočkal ani při šanci Holeše, který z několika metrů sám před Kozáčikem mířil mimo. "Votroci" nedali v nejvyšší soutěži gól už 767 minut. Naopak v 82. minutě ještě po centru ze strany korunoval sedmou ligovou výhru Plzně nad Hradcem za sebou brankou z voleje Petržela.

Slavia poprvé padla, Škoda ale vede tabulku střelců

Fotbalistům pražské Slavie vydržela ligová neporazitelnost jen do 4. kola. V Teplicích  prohráli 1:2 a po nedělní výhře Plzně nad Hradcem Králové přišli o vedení v tabulce.

Pro Severočechy to byla opožděná domácí premiéra. Důvod odkladu si diváci připoměli ještě před začátkem zápasu. Stadion zmlkl při vzpomínce na Františka Hrdličku, který jako ředitel vyvedl Teplice ze třetí ligy zpět na výsluní a před dvěma týdny náhle zemřel.

Teplice - Slavia Praha 2:1 (2:0)

Branky: 12. Litsingi, 18. Nivaldo - 90.+3 Škoda. Rozhodčí: Příhoda - Kordula, Černý. ŽK: Litsingi, Mahmutovič - Baéz, Kodr. Diváci: 8680.

Minutu ticha ale vzápětí vystřídala pořádná vřava. Slavie nedokázala navázat na suverenitu předchozích zápasů, zatímco Tepličtí se předháněli v nápaditých akcích. A ve 12. minutě šli do vedení. Po Krobově centru vyšachovali Mahmutovič s Litsingim kompletní obranu Slavie a konžský střelec zblízka překonal Hrubeše.

Slavie v úvodu směrem dozadu vůbec nestíhala. Za dalších pět minut se uvolnil na pravém rohu šestnáctky Nivaldo, odolal pokušení spadnout přes nohu chybujícího Baéze a jeho střela díky teči stopera Bílka zapadla do sítě. Stoper Lüftner se pak při brejku dostal až na hrot a jeho rána jen těsně přelétla horní růžek branky.

Tepličtí fanoušci uctili památku zesnulého ředitele klubu Františka Hrdličky.

Po přestávce se už nehrál zdaleka tak ofenzivní fotbal jako v první půlhodině. Tepličtí bez větších potíží drželi hru daleko od své branky a ještě dál zaměstnávali obranu soupeře. Změna přišla až pár sekund před koncem - Škoda vybojoval brejkem roh, po němž se sám dokázal prosadit v nepřehledné skrumáži.

Jablonec vyhrál venku poprvé od listopadu

Fotbalisté Jablonce porazili pražské Bohemians 1905 na jejich hřišti 2:1 a v lize ukončili osmizápasovou venkovní sérii bez vítězství. Severočeši na půdě soupeře vyhráli poprvé od loňského listopadu, kdy uspěli právě v Ďolíčku.

Bohemians Praha 1905 - Baumit Jablonec 1:2 (0:1)

Branky: 60. Bratanovič - 10. Rossi, 46. Kopic. Rozhodčí: Hrubeš - J. Paták, Mokrusch. ŽK: Pauschek - Pernica. Diváci: 4103.

Jablonci výborně vyšel vstup do obou poločasů. Na začátku toho druhého se Kopic po centru Crnkiče z levé strany obtočil kolem bránícího Engelmanna a chladnokrevně zvýšil na 2:0. Domácí v obraně tápali a o chvíli později to mohlo být už o tři góly. Doležal se opět odpoutal od obránce, ale gólovou radost mu překazila noha pozorného Švengera.

Bohemians se nadechli k velkému náporu a po několika náznacích v 60. minutě snížili. Po akci Mosquery si Bratanovič poradil s Novákem a překonal brankáře Hrubého. Pražané už se však na konci utkání nedokázali dostat do souvislejšího tlaku a doma v lize podlehli Jablonci popáté za sebou.

Došek rozhodl dvěma góly o výhře Slovácka

Fotbalisté Slovácka porazili ve 4. kole první ligy Vysočinu Jihlava 2:0 dvěma góly Libora Doška. Jihlava dohrávala s devíti hráči, v 63. minutě byl vyloučen Kučera a v 80. minutě ho následoval Jungr. Vysočina inkasovala oba góly v oslabení a zůstává stále bez bodového zisku na posledním místě.

1. FC Slovácko - Vysočina Jihlava 2:0 (0:0)

Branky: 65. a 90. Došek. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Kříž. ŽK: Košút, Šumolikoski, Došek - Kučera, Jungr, Kukol. ČK: 63. Kučera, 80. Jungr. Diváci: 4248.

Z herního projevu hostí byla od úvodních minut patrná snaha o ofenzivní hru, která ale do brankových příležitostí nevedla. Jedinou vážnější šanci měli ve 12. minutě, kdy po rohovém kopu hlavička obránce Kryštůfka tečovala břevno.

Ve druhém poločase Slovácku dlouho vázla souhra ve středu pole, kde domácí hráči trestuhodně ztráceli míče. Jihlava z chyb soupeře vytěžila čtyři rychlé protiútoky. V zakončení ale potvrdila, že její největší slabinou je momentálně přesná koncovka. Jungr, Harba i Vaculík ve vyložených šancích netrefili branku. Jihlavskou aktivitu ukončil zbytečným faulem Kučera, který v 63. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen.

Michal Trávník ze Slovácka (vlevo) a Adam Jánoš z Jihlavy.

Za pouhé dvě minuty Slovácko početní převahu využilo. Trávník našel volného Doška, který přízemní střelou k tyči překonal brankáře Hanuše. Deset minut před koncem uviděl červenou kartu i Jungr a Slovácko využilo v poslední minutě po sólovém útoku Doška přesilovku i podruhé.

Dvě červené karty Příbrami znamenaly debakl

FK Mladá Boleslav - 1. FK Příbram 4:1 (3:1)

Branky: 16. z pen. a 18. Wágner, 29. Bořil, 56. Skalák - 27. Řezníček. Rozhodčí: Houdek - Štěrba, Kotík. ŽK: Bartl - Neves. ČK: 15. Husár (Příbram). Diváci: 3150.

Fotbalisté Mladé Boleslavi porazili v utkání 4. ligového kola Příbram 4:1. Hosté hráli od 15. minuty bez vyloučeného Martina Husára a pak čtyřikrát inkasovali.

Příbramský odchovanec Wágner se za nasazení proti mateřskému klubu brzy odvděčil prvními dvěma góly v mladoboleslavském dresu. Nejprve v 16. minutě proměnil penaltu po zákroku příbramského Husára, který na brankové čáře rukou vyrazil Ščukovu střelu a byl vyloučen. Boleslav zahrávala v součtu s Evropskou ligou už čtvrtou penaltu v sezoně, proměnila tři z nich.

Brankář Příbrami Marek Boháč inkasuje první gól.

Hosté v oslabení po dvou minutách inkasovali druhý gól, Wágner dorážel k tyči po Skalákově akci. Byla to vůbec první mladoboleslavská branka ze hry v tomto ligovém ročníku.

Příbram snížila v 27. minutě po chybě mladoboleslavské obrany, která nechala propadnout Pilíkův centr k Řezníčkovi a útočník, jenž v týmu kouče Čuhela hostuje právě z Boleslavi, snadno snížil. Dvougólové vedení však domácím vrátil o dvě minuty později Bořil, když po individuálním průniku levou stranou zakroutil střelu přibližně z dvaceti metrů přesně k tyči.

Tomáš Wágner (vlevo) z Boleslavi a Martin Sus z Příbrami bojují o míč.

Druhý poločas začal vlažně. Mladé Boleslavi vyhovovalo vedení 3:1 a hosté se do šancí nedostávali. Až po deseti minutách zvedl diváky ze sedadel gól Skaláka, který se trefil z pětadvaceti metrů obloučkem odrazem o břevno.

České Budějovice dvakrát vyrovnaly a vyválčily bod

Fotbalisté Českých Budějovic ukořistili v Brně bod, což se jim v sedmi posledních ligových zápasech venku nepodařilo.

Brňané přitom na svém stadionu body nerozdávají, v posledních osmi zápasech ztratili jen dva. I v sobotu začali velmi svižně a už v páté minutě po centru Kaščáka a střele Sýkory si Klesa srazil míč do vlastní branky. Hosté byli jako opaření a mohli podruhé kapitulovat, po rohu Zavadila střílel těsně nad branku Markovič.

Zbrojovka Brno - Dynamo České Budějovice 2:2 (2:1)

Branky: 5. Sýkora, 39. Vávra - 13. Koreš, 73. Hora. Rozhodčí: Ardeleanu - Jiřík, Hrabovský. ŽK: Kaščák, Hyčka - Volešák, Vošahlík, Hála. Diváci: 3418.

Tlak domácích další gól nepřinesl, naopak první ojedinělý brejk Budějovic skončil vyrovnáním. Do trestuhodně otevřené obrany vletěl Koreš, obelstil obránce Buchtu a přízemní střelou poslal míč za Hladkého záda. Domácí inkasovali na svém hřišti po 357 minutách.

Šest minut před koncem prvního dějství však Brňané znovu udeřili. Na nadýchaný centr Zavadila si vyskočil Vávra a připsal si první ligovou branku.

Domácí sice byli po celý zápas lepším týmem, ale soupeř ukázal neuvěřitelnou produktivitu. I druhá střela na Hladkého branku skončila v síti. V 73. minutě si na levou stranu šestnáctky naběhl Hora a tvrdou střelou vyrovnal. Osm minut před koncem mohl být velký obrat dokonán, ale Podstavkova hlavička skončila na břevnu brněnské branky.

Liberec se trápí dál, nevyzrál ani na oslabenou Duklu

Liberec zase nevyhrál, Dukla je dál bez porážky. I po předehrávce 4. kola fotbalové ligy vydržely oběma týmům série, jejich vzájemný souboj skončil bezbrankovou remízou. Hosté posledních dvacet minut dohrávali v Liberci bez vyloučeného útočníka Beauguela.

Slovan Liberec - Dukla Praha 0:0

Rozhodčí: Orel - Hock, Peřina. ŽK: Obročník, Sackey, Hadaščok, Pimpara - Berger, Mareš, Čajič, Beauguel, Matěj Hanousek. ČK: 69. Beauguel. Diváci: 3490.

Nehrál se zrovna atraktivní zápas, což je v novém ročníku charakteristické pro oba týmy. Liberec i Dukla potřetí ze čtyř zápasů remizovaly, z toho podruhé bez branek.

V páteční předehrávce chyběly i šance. Domácí brankář Kolář, který nahradil dosavadní chybující jedničku Hrošša, se zapotil proti střele ruského obránce Karavajeva v 52. minutě. Hostující Chudý v samém závěru vyrazil střelu střídajího Dydowicze a dorážku poslal Ďubek do břevna.

Liberec nastoupil bez zkušeného Rajnocha, který byl přeřazen do juniorky. Jeho pozici ve středu obrany zaujal mladý Pokorný.

Baník v euforii, Sparta doma padla po dvou letech

Sparta Praha - Baník Ostrava 0:1 (0:1)

Branka: 5. Greguš. Rozhodčí: Franěk - Blažej, Dobrovolný. ŽK: Kadeřábek, Hušbauer - Baránek, Frydrych, Stronati. Diváci: 10.938.

Porážkou 0:1 s Ostravou přišli fotbalisté Sparty o téměř dva roky trvající domácí neporazitelnost. Baník si naopak díky brance Jána Greguše z 5. minuty připsal první vítězství v sezoně a na Letné vyhrál poprvé po šesti letech. Obhájci titulu tak nevyšla generálka na čtvrteční úvodní zápas 4. předkola Evropské ligy ve Zwolle. VÍCE O UTKÁNÍ ZDE.