SOUHRN: Plzeň veze body ze Slovácka, Jablonec přestřílel Teplice

20:05aktualizováno  22:26
PRAHA - Do ligového zápasu podzimu půjde z prvního příčky Plzeň. Ještě se však neví, s jakým náskokem. Týden před vzájemným duelem se Spartou vyhrála na Slovácku 1:0 a má před svým rivalem čtyřbodový odstup. Úřadující šampion má nedělní utkání s Mladou Boleslaví k dobru.

Zleva Ondřej Vaněk (Plzeň) a Jiří Valenta (1. FC Slovácko). foto: ČTK

1. FC Slovácko - Viktoria Plzeň 0:1 (0:0)

Branka: 63. Hořava. Rozhodčí: Orel - Kordula, Blažej. ŽK: Kuncl - Vaněk. Diváci: 5408.

Plzeň si upevnila první místo před Spartou

Plzeňští fotbalisté herně nenadchli, ale vyhráli. V souboji bez vyložených šancí porazili Slovácko 1:0 na jeho hřišti. O jediný gól se postaral střídající Hořava po hodině hry. Plzeň si upevnila vedení v tabulce, týden před vzájemným duelem vede před Spartou o čtyři body.

O jediný gól se postarali náhradníci. Jeden z nich Holenda vyhrál vzdušný souboj, Petržela poté našel volného Hořava, před kterým Kuncl ustupoval. Plzeňský záložník si míč srovnal na pravačku a z deseti metrů vystřelil pod břevno.

Příbrami zafungovaly proti Baníku standardky

1. FK Příbram - Baník Ostrava 3:1 (1:0)

Branky: 46. a 63. Řezníček, 24. M. Zeman - 84. Kukec. Rozhodčí: Houdek - Moláček, Urban. ŽK: Hájovský, Zeman - Kukec. Diváci: 2968.

Příbram prodloužila vítěznou sérii pod trenérem Pavlem Tobiášem už na čtyři utkání. Skóre proti Baníku Ostrava otevřel Martin Zeman, dvě branky přidal Jakub Řezníček.

Dvakrát se Příbram prosadila ze standardních situací, které po celý zápas rozehrávala hodně netradičně. Baník snížil až v závěru, když chybu domácích potrestal Kukec a po 355 minutách ukončil příbramskou sérii bez obdržené branky.

„Byl to pro nás důležitý zápas. Dostali jsme se z těžké situace a dnes jsme mohli udělat krůček do lepší společnosti. A udělali jsme ho zaslouženě. Byl to výkon, který bych si od týmu představoval,“ hodnotil po utkání Tobiáš. „Ani nevím, jestli jsem v kariéře někdy měl sérii čtyř výher. Ale musíme hlavně zůstat pokorní. Nedávno jsme byli hluboko v bahně a možná nám koukalo jen brčko, takže teď najednou nebudeme za frajery,“ dodal.

Jablonec zlomil domácí mizérii proti Teplicím

Baumit Jablonec - FK Teplice 4:2 (1:0)

Branky: 27. M. Pospíšil, 51. Kopic, 78. Mingazov, 90. Kubista - 59. Nivaldo, 63. Mahmutovič. Rozhodčí: Franěk - Mencl, Kubr. ŽK: Rossi, Mingazov - Salami, Krob, Ljevakovič, Táborský. Diváci: 2863.

Hráči Jablonce přestříleli Teplice 4:2, pošesté za sebou bodovali a pojistili si třetí místo v tabulce. Domácí vedli po gólech Pospíšila s Kopicem 2:0, pak během necelých pěti minut v druhé půli o náskok přišli, když se trefili Nivaldo a Mahmutovič.

V 78. minutě ale dal vítěznou branku Mingazov a skóre uzavřel Kubista. Jablonec vyhrál v lize doma nad Teplicemi poprvé po šesti duelech.

Hradec s novými trenéry nestačil na Duklu

FC Hradec Králové - Dukla Praha 2:4 (1:2)

Branky: 4. Halilovič, 55. Dvořák - 45. a 85. Beauguel, 37. Čajič, 74. Považanec. Rozhodčí: Pechanec - Wilczek, Hock. ŽK: Černý - Jeřábek, Štětina, Beauguel. Diváci: 2030. Poločas: 1:2.

Fotbalisté Hradce Králové prohráli 2:4 s Duklou a připsali si šestou porážku za sebou. Domácí poslal do vedení Halilovič a ve druhé půli vyrovnával Dvořák, za hosty se dvakrát trefil Beauguel, po brance přidali Čajič s Považancem.

Východočechům tak nepomohla ani trojice nových trenérů, který nahradila Luboše Prokopce, jenž před týdnem ve stínu špatných výsledků odstoupil z funkce.

Na hradeckou lavičku se usadil jako hlavní kouč sportovní ředitel Barborík, rozhodující slovo k týmu měl však někdejší stoper Pilný, který byl Prokopcovým asistentem. Trenérskou trojici v realizačním týmu ještě doplnil zkušený Škorpil, ten však plní roli konzultanta a bylo to vidět i před zápasem, kdy se ještě deset minut před výkopem procházel podél tribuny.

Slavia se dočkala penalty, ale ne výhry

Dynamo České Budějovice - Slavia Praha 1:1 (0:0)

Branky: 87. Vošahlík - 75. Piták z pen.
Rozhodčí: Královec - Jiřík, Mokrusch. ŽK: Kladrubský, Hanzlík, Křížek - Dobrotka, Piták. Diváci: 4517.

Fanoušci Slavie už to brali s humorem. Co také mohli jiného dělat. Na to, až odpíská rozhodčí penaltu v jejich prospěch, čekali téměř dva a půl roku.

V 74. minutě Milan Škoda přepadl přes Křížka, rozhodčí Královec nařídil penaltu a střídají Piták vstřelil vedoucí gól.

Slavia v lize kopala pokutový kop poprvé od května předloňského roku. Neuvěřitelná série bez penalty trvala 73 utkání.

Z vedení se však hosté dlouho neradovali. O výhru je tři minuty před koncem obral po závaru ve vápně střídající Vošahlík, kterého poslali v létě na půlroční hostování na jih Čech.

Obránce Slavie Martin Latka (vlevo) a útočník Dynama Michal Škoda.
Obránce Slavie Martin Latka (vlevo) a obránce Dynama Jiří Kladrubský.
Trenér Slavie Miroslav Beránek.
Útočník Slavie Milan Škoda (vlevo) a obránce Dynama Matej Podstavek.

Jihlava potřetí v řadě bodovala a stoupá tabulkou

Vysočina Jihlava - Zbrojovka Brno 2:0 (1:0)

Branky: 37. Mešanovič. 74. Hybš.
Rozhodčí: Lerch - Pospíšil, Hrabovský. ŽK: Vaculík, Jánoš - Zavadil. Diváci: 3003.

Jihlava bodovala i ve třetím zápase pod vedením nového kouče Romana Kučery. Brno porazila brankami Bosňana Murise Mešanoviče a Matěje Hybše 2:0.

Vysočina tak podruhé za sebou zvítězila doma a v neúplné tabulce se posunula mimo sestupové příčky na čtrnácté místo.

Naopak hosté prohráli počtvrté za sebou a v nepříznivé sérii inkasovali třináct branek.

Souboj zvratů zvládl v Ďolíčku lépe Liberec

Bohemians Praha 1905 - Slovan Liberec 2:4 (1:1)

Branky: 45. Bratanovič, 48. Jindřišek z pen. - 75. a 90. Delarge, 37. Pavelka, 62. Šural. Rozhodčí: Hrubeš - Kotík, Arnošt. ŽK: J. Rada - Obročník, Ďubek. Diváci: 4502.

V průběhu sezony zatím platilo, že fotbalisté Slovanu si šance sice vytvářeli, ale zlobila je koncovka. Proti Bohemins jich sice také několik spálili, přesto čtyři proměnili.

Liberec zvítězil v Ďolíčku 4:2 a dočkali se teprve druhého vítězství v tomto ročníku.

Slovan v utkání plném obratů poslal do vedení Pavelka, ještě před pauzou vyrovnal Bratanovič. Druhý gól „klokanů“ dal po pauze z penalty Jindřišek, ale v závěrečné půlhodině Šural a dvěma góly Delarge otočili duel ve prospěch hostů.