SOUHRN LIGY: Došek opět otevřel sezonu hattrickem, oba nováčci bodovali

19:38aktualizováno  26. července 22:59
PRAHA - Největší osobností dosavadního průběhu Synot ligy je útočník Slovácka Libor Došek. Ten stejně jako vloni vstřelil proti pražské Dukle hattrick a pomohl k vítězství svého týmu 4:3. Šokující zvrat předvedla Olomouc. Ligový navrátilec prohrával po 90 minutách s Teplicemi 0:2, nakonec ale vyválčil remízu. Další nováček ze Zlína si vyšlápl na Bohemians a zvítězil 1:0.

Hráči Zlína se radují z gólu do sítě Bohemians. foto: ČTK

Slovan Liberec - FK Mladá Boleslav 4:2 (1:1)

Branky: 36. Josef Šural z pen., 48. Bakoš, 69. Bartošák, 81. Švejdík - 34. Magera, 62. Skalák. Rozhodčí: M. Paták - Moláček, Ratajová. ŽK: Folprecht - Veselovský, Malpon, Bořil. Diváci: 5309.

Fotbalisté Liberce přestříleli v úvodním kole prvoligové sezony Mladou Boleslav 4:2. Hosté vedli po trefě Lukáše Magery, poté otočili skóre Josef Šural z penalty a Marek Bakoš. Střídající Jiří Skalák sice za chvíli srovnal, ale v 69. minutě rozhodl domácí Lukáš Bartošák a pojistku přidal Ondřej Švejdík. Liberec se tak vítězně naladil na čtvrteční úvodní zápas 3. předkola Evropské ligy se Šmonou, Boleslav se střídajícím Milanem Barošem v sestavě si naopak nespravila chuť po vyřazení v 2. předkole stejné soutěže.

Zlín se po šesti letech vrátil do ligy a hned vyhrál

Fotbalisté nováčka Zlína se po šesti letech vrátili do nejvyšší soutěže vítězstvím. „Ševci“ v úvodním kole nové sezony vyhráli 1:0 na hřišti Bohemians 1905 díky gólu obránce Lukáše Pazdery z 25. minuty.

Bohemians Praha 1905 - Fastav Zlín 0:1 (0:1)

Branka: 25. Pazdera. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Wilczek. ŽK: Holík, Holý, Janíček (všichni Zlín). Diváci: 4818.

Domácí trenér Roman Pivarník sice o přestávce poslal na hřiště dva nové hráče, ale vršovické mužstvo dál působilo nervózně a obtížně se dostávalo do zlínské obrany.

S Mosquerovým stříleným centrem si poradil Holý, jeho protějšek Zlámal zase vytáhl ránu Poznara. Pražský tým v lize ukončil jarní sedmizápasovou šňůru bez porážky.

Olomouc vstřelila dva góly v nastavení

První zápas olomouckých fotbalistů po návratu mezi elitu přinesl šokující závěr. V úvodním kole nového ligového ročníku po vypršení normální hrací doby prohrávali v Teplicích 0:2, přesto si odvezli bod za remízu 2:2.

FK Teplice - Sigma Olomouc 2:2 (1:0)

Branky: 41. Fillo, 50. Potočný - 90.+1 Petr, 90.+1 Hála. Rozhodčí: Marek - Paták, Pochylý. ŽK: Navrátil, Svozil, Rajnoch (všichni Olomouc). Diváci: 3715.

Dvakrát udeřili během jedné minuty nastavení jednak díky vlastní dravosti, ale také po taktických chybách Teplických, kteří působili nekoncentrovaně a situaci podcenili. Gól, který rozhodl o dělbě bodů, zařídil v 91. minutě Hála.

Došek řádil a přihlásil se do hry o nejlepšího střelce

Pražané sice otevřeli skóre Tomášem Bergem a dvakrát v průběhu zápasu vyrovnali, ale Libor Došek rozhodl stejně jako před rokem o tom, že tři body připadnou Slovácku. Poté, co se vymanil z pevného a poctivého bránění Dukly, se prosadil po akci technického středopolaře Havlíka.

1. FC Slovácko - Dukla Praha 4:3 (1:1)

Branky: 57., 73. a 87. Došek, 24. Havlík - 16. Berger, 75. Daniel Tetour, 89. Krmenčík. Rozhodčí: Proske - Kotík, Caletka. ŽK: Šumolikoski, Reinberk, Došek - Marek Hanousek, Vrzal, Přikryl. Diváci: 3725.

S druhou trefou mu výrazně pomohl Šumolikoski, jehož střela se po zásahu gólmana odrazila přímo k Doškovi a pro kanonýra jeho typu nebyl problém doklepnout míč do brány. Hattrick Došek zkompletoval tři minuty před koncem a gól střídajícího Krmenčíka byl už pouze kosmetickou úpravou skóre.

Jablonec ukončil domácí neporazitelnost Příbrami

1. FK Příbram - FK Jablonec 2:3 (1:2)

Branky: 22. Pilík, 80. Bednář - 8. Karavajev, 20. Greguš, 74. Wágner. Rozhodčí: Královec - Hock, Kubr. ŽK: Tecl (Jabl.). Diváci: 4182.

Vzájemné zápasy Jablonce a Příbrami v posledních letech přinášejí v průměru téměř pět gólů na utkání a i tentokráte se hrálo v ofenzivním duchu. Příbramský trenér Pavel Tobiáš se favorizovaného soupeře nezalekl a poslal na hřiště sestavu jen se třemi defenzivně založenými hráči, když i na becích hráli původem záložníci Rys a Mareš.

Roli favorita nakonec potvrdili Jablonečtí, kteří na hřišti Příbrami zvítězili 3:2. Ukončili tak její domácí neporazitelnost trvající od loňského září 11 zápasů. Severočeši, které ve středu čeká předkolo Evropské ligy s Kodaní, vedli po gólech Karavajeva a Greguše, Pilík dorážkou vlastní penalty snížil, ale rozhodl Wágner. Příbram už jen korigovala výsledek Bednářem.

Brno vyhrálo díky penaltě v závěru

Fotbalisté Brna vstoupili do nového ročníku první ligy vítězstvím 2:1 nad Ostravou, kterou poprvé v nejvyšší soutěži vedl trenér Radomír Korytář.

Zbrojovka Brno - Baník Ostrava 2:1 (1:1)

Branka: 43. Michal Škoda, 88. Zavadil z pen. - 32. Kukec. Rozhodčí: L. Kovařík - Nádvorník, Pospíšil. ŽK: Keresteš - Narh, Foltýn, Šašinka. ČK: 90. Šichor (Ostrava). Diváci: 5326.

Zbrojovka sice prohrávala po brance Davora Kukece, jenž se trefil přímo z rohu, ale ještě před přestávkou vyrovnal Michal Škoda. O výhře domácím nakonec v rozhodl z penalty dvě minuty před koncem Pavel Zavadil. Baník navíc po potyčce v závěru přišel o vyloučeného Marka Šichora.

Obhájce titulu má první vítězství

Viktorii poslal v utkání proti Slavii do vedení Daniel Kolář a náskok favorita navýšil deset minut před koncem základní hrací doby Aidin Mahmutovič. Slavia dokázala v samém závěru snížit, ale vyrovnávací trefy už se nedočkala.

Viktoria Plzeň - Slavia Praha 2:1 (1:0)

Branky: 19. D. Kolář, 80. Mahmutovič - 90. Milan Škoda. Rozhodčí: Franěk - Blažej, Vlasjuk - Hrubeš, Jech. ŽK: Kopic - Latka, R. Hrubý, Souček, Milan Škoda. Diváci: 11.233.

Dušan Uhrin mladší, který loni Plzeň vedl, tak prožil na západě Čech coby kouč Pražanů neúspěšný debut.

„Musím svůj tým pochválit, nespokojený jsem jen s výsledkem. Pro diváky to bylo zajímavé utkání. Reakce domácích fanoušků mě potěšila. Chtěl bych jim poděkovat, protože na hřišti jsem to nestihl,“ prohlásil slávistický trenér.

Sparta nedala šance. V Jihlavě jen remizovala

Sparta nastoupila bez zraněného kapitána Lafaty a s několika novými tvářemi. Šanci dostali Hybš, Frýdek, Steinhöfer i Paixao, kterému se v přípravě střelecky dařilo.

Vysočina Jihlava - Sparta Praha 0:0

Rozhodčí: Kocourek - Peřina, Kříž. ŽK: J. Krejčí, Dvořák - Mareček, Dočkal, Vácha. Diváků: 3894.

Tentokráte však byl Portugalec na hřišti téměř neviditelný. Mnohem aktivnější byl jeho kolega v útoku Krejčí, který dal zapomenout na nevydařené jaro, ale ani on obranu Jihlavy nepokořil stejně jako střídající posily Litsingi a Fatai.

Pražané měli navrch především v druhé půli, ale skórovat se jim nepodařilo. V první půli měli naopak štěstí, jelikož domácí Marek napálil břevno.