Souboj debutantů na Euru ovládli po velké bitvě i díky chybě Kozáčika Velšané

17:55aktualizováno  20:20
BORDEAUX - Fotbalisté Walesu zvládli premiéru na evropském šampionátu lépe než Slováci, když vzájemný duel skupiny B letošního Eura vyhráli 2:1. O první gól vítězů se postaral hvězdný Bale, který překonal z přímého kopu chybujícího Kozáčika. Po změně stran sice vyrovnal střídající Ondrej Duda, o triumfu ostrovního celku rozhodl v 81. minutě další novic na hřišti Hal Robson-Kanu.

Kozáčik inkasuje z kopačky Baleho. foto: ČTK/AP

Úvodní okamžiky utkání přitom patřily Slovensku, už po třech minutách se dostal do obrovské šance Marek Hamšík. Ten ve středu pole obral o míč Balea, pronikl přes tři hráče a vystřelil, těsně před brankovou čárou však míč odkopl Ben Davies.

ON-LINE REPORTÁŽ ZE ZÁPASU WALES VS. SLOVENSKO NALEZNETE ZDE!

Po faulu Patrika Hrošovského tak dostal příležitost Bale a dal vzpomenout na svůj dřívější zápis do dějin proti stejnému soupeři. Právě proti Slovensku se v roce 2006 stal nejmladším střelcem své země, když coby sedmnáctiletý dal svůj první reprezentační gól v kvalifikaci na ME z podobného přímého kopu.

Wales vs. Slovensko (radost Velšanů).
Wales vs. Slovensko (radost Baleho a spol.).

Vzrušení mezi diváky po půl hodině hry vyvolal slovenský kapitán Martin Škrtel, když ve vlastním vápně zasáhl loktem do obličeje Jonathana Williamse. Ačkoliv ke tvrdému ataku došlo těsně před očima brankového rozhodčího, sudí penaltu nenařídil.

Wales - Slovensko 2:1 (1:0)

(Mistrovství Evropy ve fotbale ve Francii - skupina B, hráno v Bordeaux)

Branky: 10. Bale, 81. Robson-Kanu - 61. Duda. Rozhodčí: Moen - Haglund, Andäs - Johnsen, Edvartsen (všichni Nor.). ŽK: Hrošovský, Mak, Weiss, Kucka, Škrtel (všichni SR). Diváci: 37.831.

Wales: Hennessey - Chester, A. Williams, Davies - Gunter, Allen, Edwards (69. Ledley), Ramsey (88. Richards), Taylor - J. Williams (71. Robson-Kanu), Bale. Trenér: Coleman.

Slovensko: Kozáčik - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Švento - Mak, Kucka, Hamšík, Hrošovský (60. Duda), Weiss (83. Stoch) - Ďuriš (60. Nemec). Trenér: Kozák.

Wales se proti Slovensku musel obejít bez brankářské jedničky Waynea Hennesseyho, kterého nepustilo do hry svalové zranění. Nahradil jej Danny Ward, pro kterého to byl teprve třetí zápas za národní mužstvo. Slovenský tým jej však v prvním poločase prakticky neprověřil.

Po změně stran se dvaadvacetiletý gólman i jeho protějšek zapotili daleko víc. Nejprve si na pas za obranu naběhl Róbert Mak, ale přestřelil. Vzápětí na druhé straně hlavičkoval Bale, Kozáčik však jeho pokus vyrazil. Po hodině hry se na hřiště dostal Ondrej Duda, prakticky hned dostal přihrávku po dravém průniku Maka a střelou k tyči vyrovnal.

Slováci dokonce pár minut nato mohli jít do vedení, Kuckovu ránu však Ward vyrazil. Tempo zápasu nepolevovalo, chvíli poté hlavičkoval nad Aaron Ramsey, pak prověřil Kozáčika opět Bale.

V 81. minutě tlak Walesu vyvrcholil, Hal Robson-Kanu po Ramseyho přihrávce zařídil konečný výsledek. Do dobré příležitosti se dostal ještě střídající Adam Nemec, hlavičkou však zasáhl pouze tyč.

Slovensko čeká další zápas ve středu 15. června proti Rusku, Wales se den poté utká v ostrovním souboji s Anglií.