Šok: Basketbalistky vypadly s Běloruskem

22:39
CHIETI - Nečekaně rychle zhasly naděje českých basketbalistek na obhajobu titulu na mistrovství Evropy. Reprezentantky prohrály už ve čtvrtfinále s Běloruskem 46:52 a ve víkendových zápasech o páté až osmé místo se pokusí alespoň vybojovat účast v olympijské kvalifikaci.

Eva Vítečková svádí souboj s Natalií Trafimavovou foto: AFP

Na svěřenkyně trenérů Jana Bobrovského a Lubora Blažka dolehla těžká herní krize a po celé utkání nevybředly ze zbytečných chyb, špatné kombinační souhry a hlavně nejisté koncovky. Český tým bude hrát o víkendu jen ve skupině o páté až osmé místo, v níž potřebuje k postupu do olympijské kvalifikace dvakrát zvítězit.

Dvě úspěšné tříbodové střely Vítečkové zajistily českým hráčkám hodně snadný vstup do zápasu, neboť po šesti minutách byl stav 10:2. Ovšem Bělorusky houževnatě a urputně bránily a měly přečtené signály českého týmu. Rozehrávačka Machová gestikulací rukama často jen marně vybízela spoluhráčky, aby se uvolnily. Kombinační akce českého týmu působily značně kostrbatě. Soupeřky vycítily nejistotu českých hráček a po jednoduchých protiútocích rychle ukrajovaly z náskoku. Těsně před koncem první čtvrtiny Machová tříbodovým košem situaci na chvíli zachránila.

Trápící se Češky ještě udržely ve vedení další tříbodové střely Machové a Hartigové, jenže v podkošových situacích se přes těsnou obranu nedokázaly pivotky Kulichová s Večeřovou prosadit a kritickou situaci dokumentovaly i dva neproměněné nájezdy Veselé. Trenér Bobrovský stačil jen bezmocně vyskočit z lavičky a chytnout se za hlavu.

Bělorusky srovnaly krok, získaly psychickou pohodu a osmělovaly se stále častěji k zakončení. České hráčky měly sice kvalitní mušku z tříbodového prostoru, odkud z deseti pokusů v prvním poločase pět proměnily, ale koncovka z podkošového prostoru byla zoufalá. To podtrhla i statistika s úspěšností 29 procent, v trestných hodech to byly ze sedmi jen dva proměněné. Bělorusky také lépe doskakovaly: za první poločas získaly 21 míčů, zatímco Češky pouze čtrnáct, z toho v útoku jen tři.

Ke výraznému zvratu nedošlo ani po změně stran. Obhájkyně titulu si přestaly věřit v zakončení a místo střelby hledaly raději spoluhráčku. Přes houštinu bránících soupeřek v podkošovém prostoru bylo velmi obtížné se prosadit. Kromě toho několikrát ztratily školácky míč při rozehrávkách. Naštěstí chyby nestačily Bělorusky potrestat, také proto, že ztrácely přesnost. Svůj den neměla opora Vítečková, kterou vystřídala Uhrová, a do pozice rozehrávajícího křídla se posunula Machová.

Tato změna pomohla nejen k uklidnění rozhárané hry, ale také k postupnému snížení náskoku a obratu ve skóre. Ve 29. minutě po dvou proměněných trestných hodech Kulichové získaly české basketbalistky zpátky vedení na 40:39.

Důležitost čtvrtfinále změnila závěrečnou čtvrtinu v neúprosnou, ale i hodně nervózní bitvu se spoustou chyb na obou stranách. Češky hrály v křeči, v přemíře snahy ztrácely míče. Naděje na zvrat postupně mizela, když po dvou koších Snytsinové a trojce Marčankové vedly Bělorusky dvě a půl minuty před koncem sedmibodovým náskokem 48:41.

Závěr jen podtrhl předcházející trápení, Vítečková sice ještě snížila po tříbodové střele na 46:49, Bělorusky si už ale vítězství vzít nenechaly a postaraly se o největší senzaci dosavadního průběhu šampionátu.