Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Soccer podle Beckhama. Legendě gratulovali k týmu Smith, Neymar i Williamsová

Sport

  6:00
PRAHA/MIAMI - Bývalá fotbalová hvězda David Beckham se dočkal licence pro svůj klub v zámořské MLS. A má s ním po vstupu do soutěže v roce 2020 smělé plány.

David Beckham poté, co se stal jeho klubu Miami součástí MLS. foto: ČTK/AP

Před pultíkem s mikrofony přecházel v koncertní hale Adrienne Arsht Center sem a tam. Kolem krku měl šálu s logy Major League Soccer (MLS), jejíž konce nervózně žmoulal v rukou. „Je to splněný sen,“ zářil David Beckham. S úsměvem oznamoval, že mu konečně schválili plán, který měl v hlavě od doby, kdy jeho kariéra spěla ke konci.

Sportovci majitelé

  • LeBron James (Liverpool, fotbal): basketbalová hvězda Clevelandu má minoritní podíl v Liverpoolu; anglický velkoklub patří Fenway Sports Group, která nakládá s LeBronovými marketingovými právy; z plánů, že by finančně pomohl i kamarádovi Beckhamovi, sešlo.
  • Jaromír Jágr (Kladno, hokej): legendární útočník je od loňského dubna stoprocentním vlastníkem prvoligového Kladna, za které možná o víkendu dokonce opět nastoupí.
  • Paolo Maldini (Miami FC, fotbal): člen italské fotbalové síně slávy spoluvlastní zmíněné Miami FC, které hraje v USA druhou nejvyšší soutěž.
  • Mario Lemieux (Pittsburgh, hokej): jediný člověk na světě, který je na Stanley Cupu zvěčněný jako hráč i majitel klubu; v Pittsburghu má někdejší kanadský fenomén sochu.
  • Wayne Gretzky (Phoenix, hokej): nejlepší hokejista historie původně ve Phoenixu vlastnil desetiprocentní podíl, který v roce 2006 narostl na nadpoloviční; o tři roky později Coyotes zbankrotovali, přesunuli se do Glendale a nesou název celého státu – Arizona.
  • Michael Jordan (Charlotte, basketbal): nejlepší basketbalista všech dob je prvním hráčem v historii, který je v NBA majoritním vlastníkem klubu; patří mu Charlotte Hornets.

Před pěti lety se rozhodl, že chce vlastnit fotbalový klub, v únoru 2014 o něj oficiálně zažádal. „A od začátku jsem věděl, že bude sídlit tady,“ prohlásil na slavnostní prezentaci v Miami. Na videu mu gratulovaly celebrity jako herec Will Smith, tenistka Serena Williamsová či nejdražší fotbalista planety Neymar. Nechyběly ani konfety a skandování lokální skupiny fanoušků, která do pondělí neměla v MLS komu fandit.

Do největšího města v jihovýchodní části Floridy vrátí Beckham elitní fotbal – tedy, pro Američany soccer – téměř po dvaceti letech. Původní tým Fusion zanikl v roce 2001 a nový celek, který zatím nemá název, barvy ani stadion, by se měl do MLS zapojit od sezony 2020.

„Bylo to náročné a rodilo se to v bolestech,“ přiznal Beckham. Dlouhé čtyři roky usiloval o udělení licence. Cesta k ní ale byla plná nečekaných nástrah a spousty slepých uliček. Sháněl sponzory, investory, ale hlavně místo, kde by mohl pětadvacátý klub MLS vůbec hrát.

Beckham původně plánoval výstavbu stánku u miamského přístavu v laguně Biscayne Bay. Jen si to představte – pětadvacet tisíc lidí by se mohlo kochat nejen hrou, ale i výhledem na oceán a okolní mrakodrapy. Posléze jednal ještě o dvou dalších lokacích, nakonec však uspěl ve černošsko-hispánské čtvrti Overtown.

V jedné z nejchudších částí města vyroste stadion až za 500 milionů dolarů. Beckham a jeho spolek investorů se nicméně dohodli, že ho budou financovat. Město si ho totiž kvůli projektu baseballové arény, která následujících čtyřicet let vyjde daňové poplatníky na téměř dvě a půl miliardy dolarů, nemůže dovolit.

Beckham naopak díky prozíravému tahu z minulosti „má kde brát“. Nechme stranou, že jeho příjmení je samo o sobě prestižní značkou, která denně vydělá dva a půl milionu korun. Když v roce 2007 přicházel do Los Angeles Galaxy, aby jako bývalá hvězda Realu Madrid zpopularizoval fotbal v USA, součástí kontraktu s ligou byla i klauzule na levnější licenci.

Ve smlouvě stálo, že až ukončí kariéru, může si při expanzi MLS pořídit tým za 25 milionů dolarů. Pro představu: Nashville, který bude 24. celkem soutěže, zaplatil podle odhadů médií 150 milionů. 

„Už když jsem přicházel do Galaxy, okamžitě jsem poznal obrovský potenciál MLS. Když mi ligový komisař Don Garber vysvětlil dlouhodobé plány, řekl jsem mu, že do toho rozhodně půjdu,“ vysvětloval svůj tah Beckham. 

„Chci do Miami nalákat hvězdy, ty nejlepší hráče. Ale důležitější pro nás je založení akademie. Pokud se nám to povede, lidé v Miami budou na svůj klub ještě pyšnější. Uvidí třeba profesionálně hrát své děti,“ vysnil si bývalý anglický reprezentační záložník.

Vstup do světa amerického socceru načasoval optimálně. Popularita sportu roste, průměrná návštěvnost na MLS každou sezonou stoupá – za posledních deset let o víc než 5300 diváků na 22 113. Třeba italská liga má jen o padesát lidí vyšší čísla.

Mimochodem, v Miami už jeden fotbalový tým, jehož hráči kopou do kulatého míče, je. Spoluvlastní ho někdejší italský kapitán Paolo Maldini a během premiérového ročníku North American Soccer League, což je v USA druhá nejvyšší soutěž, nalákal na svůj stadion i téměř deset tisíc lidí.

„David chce mít globálně úspěšný tým v úžasném městě,“ míní Garber. „Byl fantastický fotbalista, který pomohl zpopularizovat naši soutěž. Myslím, že bude i fantastický majitel.“

Očekávání jsou vysoká, ale Beckham má rozhodně na čem stavět.

Autoři: