Sobotka a Polák přispěli gólem ke kanonádě St. Louis

9:34
DETROIT - Čeští hokejisté Vladimír Sobotka a Roman Polák se ve středečním utkání NHL gólově podíleli na kanonádě St. Louis Blues, kteří rozstříleli Detroit na jeho ledě 10:3. Sobotka ještě na další dva góly přihrál a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu, Polák si připsal navíc jednu asistenci.

Radost hokejistů St. Louis (druhý zleva Sobotka). foto: ČTK

Oba Češi se trefili v druhé třetině krátce po sobě. Roman Polák v 35. minutě svou třetí brankou v sezoně zvýšil vedení Blues na 7:3, o minutu a třiadvacet sekund později přidal Sobotka gól číslo osm.

St. Louis jsou prvním týmem v NHL po dvou letech, který dosáhl na dvouciferný počet gólů. Naposledy se to povedlo Dallasu, který v únoru 2009 rozstřílel New York Rangers 10:2. Red Wings schytali podobný debakl naposledy v říjnu roku 1993, kdy prohráli 3:10 v Los Angeles, když Wayne Gretzky tehdy zaznamenal šest bodů.

Tentokrát však potupě přihlíželo dvacet tisíc zkoprnělých fanoušků v zaplněné Joe Louis Areně. Po první třetině ještě mohli doufat, domácí ji totiž prohráli jen 2:3. Druhou část ale totálně nezvládli a inkasovali dalších pět gólů.

"Vypadalo to, jako by puk do naší branky něco přitahovalo," poznamenal po zápase s hořkým úsměvem kouč Detroitu Mike Babcock. "Díky Bohu, že už je konec. Chvílemi se mi zdálo, že ten zápas snad nikdy neskončí. Samozřejmě se nad sebou musíme zamyslet, takový výkon je neakceptovatelný," doplnil Babcock.

Video ze zápasu Detroit - St. Louis

V zápase se mimo jiné ukázalo, jak nepostradatelný je pro Detroit brankář číslo 1 Jimmy Howard, který kvůli zranění nechytá. Jeho náhradník Joey MacDonald ve 26. minutě po pátém inkasovaném gólu střídal, jenže poté, co ve zbytku druhé třetiny mladíček Thomas McCollum dostal z osmi střel tři góly, se MacDonald v třetí třetině zase do branky vrátil. "Nepodali dobrý výkon. Stejně jako celý zbytek týmu," konstatoval Babcock.

Detroit navzdory vysoké porážce vévodí tabulce Centrální divize a stále si drží druhé místo v Západní konferenci, naopak St. Louis jsou se ztrátou deseti bodů na osmé místo prakticky ze hry o postup do play off.

73 55 (21+34)

Další důležitý krok k účasti ve vyřazovacích bojích učinili ve středu hokejisté Anaheimu, kteří v přímé bitvě o postup zvítězili 4:2 na ledě desátého Calgary. Kačeři tak poskočili na šesté místo v konferenci a před osmým Chicagem mají náskok tří bodů. Calgary naopak tři body na osmou příčku ztrácí.

Tuhá bitva o postup vrcholí i ve Východní konferenci. Velmi důležitý zápas vyhráli hokejisté Buffala, kteří porazili New York Rangers 1:0 a bodově se na svého soupeře dotáhli. Oba celky mají na sedmém a osmém místě shodně 87 bodů, o tři více než devátá Carolina, která rozstřílela 6:2 Montreal.

Hrdinou večera v Buffalu se stal švédský brankář Jhonas Enroth, který zlikvidoval všech 23 střel soupeře a vychytal své první čisté konto v NHL. Dvaadvacetiletý nováček nastoupil k teprve desátému zápasu v zámořské soutěži a vůbec poprvé ho na vlastní oči viděli v NHL chytat jeho rodiče.

Enroth navíc odchytal svůj životní zápas proti svému velkému vzoru a krajanovi Henriku Lundqvistovi, který si připsal 34 zákroků a byl vyhlášen druhou hvězdou večera hned za Enrothem. "Lundqvist je jedním z mých dětských idolů. Vyhrát proti němu zápas je něco neuvěřitelného. Na utkání se navíc poprvé v životě přiletěli ze Švédska podívat táta s mámou. Byl to opravdu výjimečný zápas," řekl rodák ze Stockholmu.

Jediný gól zápasu vstřelil ve 26. minutě Tim Connolly, když v přesilové hře nabruslil do útočného pásma a bez rozpaků prudkou střelou napálil puk do šibenice. "Byla to fantastická rána," ocenil spoluhráč Thomas Vanek.

"Věděli jsme, že to bude těsný zápas, takže když se takhle dostanete do vedení, je to velká výhoda. Nakonec se ukázalo, že šlo o vítěznou trefu," dodal Vanek. Rangers prohráli teprve potřetí z posledních jedenácti zápasů a kouč John Tortorella nebyl spokojený s nasazením svých hráčů. "Nemůžete po čtyřicet minut hrát zápas číslo 77 tak, jako by šlo o nějaké utkání na začátku sezony. Způsob, jakým jsme hráli v prvních dvou třetinách, je absolutně nepřípustný," zlobil se Tortorella.

Hokejisté Caroliny udrželi kontakt s elitní osmičkou po výhře 6:2 nad Montrealem zejména díky mladíkovi Jeffu Skinnerovi. Osmnáctiletý nováček, který o den dříve rozhodl penaltový rozstřel proti Washingtonu, měl prsty ve třech gólech Hurricanes. V první třetině dva vstřelil, v polovině utkání pak přihrál na důležitý gól, jímž se domácí dostali do vedení 4:2.

Skinner tak má na kontě už 29 branek, stejný počet asistencí a s 58 body vede bodování nováčků NHL. "Když se ohlédnu na začátek sezony, něco takového se mi nezdálo ani ve snu. Vůbec jsem si nemyslel, že v této době budu pořád v prvním týmu. Je to skvělý pocit a teď nezbývá, než se snažit ho udržet a pomoci týmu do play off," uvedl Skinner.

"Věděli jsme, že to bude těžký zápas. Carolina bojuje o postup do play off. Ale nebyli jsme na něj dobře připravení psychicky. Dneska nás soupeř jasně přehrál," přiznal obránce Montrealu Roman Hamrlík. Jeho spoluhráč Tomáš Plekanec si připsal asistenci u obou gólů Canadiens, kteří rovněž nemají jistou účast v play off. Náskok na Carolinu se ztenčil na nijak komfortních pět bodů.

Výsledky NHL

Buffalo - NY Rangers 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka: 6. Connolly. Střely na branku: 35:23. Diváci: 18.690.

New Jersey - NY Islanders 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)
Branky: 5. Kovalčuk, 24. Josefson, 56. Greene (Eliáš) - 50. a 54. Nielsen. Střely na branku: 20:29. Diváci: 16.252.

Calgary - Anaheim 2:4 (1:2, 0:1, 1:1)
Branky: 3. Iginla, 41. Giordano - 16. a 60. Perry, 9. Ryan, 39. Višňovský. Střely na branku: 25:22. Diváci: 19.289.

Detroit - St. Louis 3:10 (2:3, 1:5, 0:2)
Branky: 6. Modano, 18. Bertuzzi, 33. Zetterberg - 19. a 58. Porter, 15. Stewart (Sobotka), 17. Janssen, 22. D'Agostini (Sobotka), 26. Crombeen (R. Polák), 31. Backes, 35. R. Polák, 37. Sobotka, 47. Berglund. Střely na branku: 44:47. Diváci: 20.066.

Carolina - Montreal 6:2 (2:0, 2:1, 2:1)
Branky: 12. a 16. Skinner, 27. a 56. McBain, 30. Pitkänen, 58. Stillman - 26. Cammalleri (Plekanec), 50. Subban (Plekanec). Střely na branku: 35:40. Diváci: 18.701.