Smůla Chocové. Ve finále MS jí spadly brýle a byla diskvalifikována

18:48aktualizováno  19:50
BARCELONA - Velkou smůlu měla plavkyně Petra Chocová ve finále závodu na 50 metrů prsa na mistrovství světa v Barceloně. Největší česká medailová naděje byla diskvalifikována. Po startu, který měla druhý nejrychlejší, spadly Chocové brýle, a když se z nich snažila vylít vodu, neboť nic neviděla, udělala nepovolené pohyby.

Petra Chocová foto: Reuters

Chocová živila medailové naděje semifinálovým výkonem, kterým do boje o cenné kovy na neolympijské trati postoupila jako pátá v českém rekordu 30,31 sekundy. Zaznamenala druhý nejlepší výsledek české výpravy na šampionátu po Simoně Baumrtové, jež byla šestá v závodu na 100 metrů znak.

Finále vyhrála v času 29,52 sekundy Ruska Julija Jefimovová, obhájkyně stříbrné medaile a mistryně světa z roku 2009 z Říma, která porazila Litevku Rutu Meilutyteovou. Ta v semifinále vytvořila světový rekord 29,48 sekundy, ale dnes byla o 11 setin pomalejší.

Na diskvalifikaci to nebylo, myslí si Chocová

"To se mi stalo snad někdy při mistrovství republiky desetiletých," řekla Chocová. Brýle se jí prý zalily takovým způsobem, že viděla jen na pár centimetrů a netušila, jestli plave rovně. Rozhodla se tedy, že si vodu alespoň z poloviny brýlí vylije, přitom ale porušila pravidlo o provedení plaveckého způsobu.

"Nemyslím si, že to bylo na diskvalifikaci, ale hádat se nemá cenu, ten čas byl stejně hrozný," uvedla Chocová, která doplavala poslední. Zprvu dokonce uvažovala o tom, že závod vzdá, ale to se prý ve finále mistrovství světa nedělá. "Plavat poslepu by bylo ale ještě horší," dodala.

Franklinová vybojovala šest zlatých

Osmnáctiletá Američanka Missy Franklinová se stala první ženou, která na jednom MS získala šest zlatých medailí. V Barceloně vyhrála znakařskou stovku a dvoustovku, 200 metrů volný způsob a všechny tři štafety. Šest titulů z vrcholné světové akce dokázala v minulosti vybojovat jen východoněmecká plavkyně Kristin Ottová na olympijských hrách 1988 v Soulu.

Nejrychlejší ženou MS se stala Ranomi Kromowidjojová z Nizozemska, olympijská vítězka na 50 a 100 metrů volný způsob, která v Barceloně vyhrála kratší trať v času 24,05 sekundy. Závod na 50 metrů znak vyhrál Francouz Camille Lacourt (24,42), nejdelší kraulařskou trať 1500 metrů ovládl Číňan Sun Jang (14:41,15) a získal po vítězstvích na 400 a 800 metrů třetí titul.

Polohový závod na 400 metrů opanoval devatenáctiletý Daija Seto z Japonska (4:08,69), který využil konce kariéry Michaela Phelpse a rozhodnutí dalšího Američana Ryana Lochteho, jenž tuto trať v letošní sezoně vynechal. Mezi ženami se v téže disciplíně stala mistryní světa Maďarka Katinka Hosszuová (4:30,41).