Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Smrt gólmana německého 'nároďáku': zabily ho deprese

Sport

  7:58
PRAHA/HANNOVER - Loni ho vyhlásili nejlepším brankářem v­bundeslize, příští rok měl chytat za reprezentaci na fotbalovém mistrovství světa. To všechno je pryč. Celé Německo se těžko vyrovnává se sebevraždou Roberta Enkeho.

Tereza Enkeová. foto: ČTK

Začalo to před šesti lety. Tehdy si Robert Enke uvědomil, že jeho depresivní stavy jsou vážné, a poprvé vyhledal pomoc odborníka. V poslední době přitom nic nenasvědčovalo tomu, že by život dvaatřicetiletého brankáře Hannoveru měl skončit tragicky. Naopak se před ním rýsovala slibná budoucnost.

O­ víkendu se po překonání zdravotních problémů vrátil mezi tyče a odchytal zápas proti Hamburku, který skončil remízou 2:2. Výhledově se počítalo s tím, že za Německo bude chytat na mistrovství světa. Spekulovalo se také o zájmu Bayernu Mnichov, který údajně chtěl Enkeho získat.

Fanoušci celý den pokládaly květiny a zapalovaly svíčky u stadionu Hannoveru.

Na sraz národního týmu už ale ani jednou nedorazí. V úterý v šest hodin večer skočil nedaleko Hannoveru pod vlak a na místě byl mrtvý. Jak uvedla policie, rodině zanechal dopis na rozloučenou.

Z piety k Enkemu odvolalo vedení reprezentace sobotní přátelský zápas s Chile, i když Enke tentokrát nefiguroval mezi nominovanými hráči. "Jsme šokovaní a těžko hledáme slova," prohlásil manažer reprezentace Oliver Bierhoff, který neskrýval slzy.

"Od úterního večera s­námi zůstává otázka, proč se to přihodilo. Proč špičkoví sportovci a ­idoly fanoušků dojdou k takovému rozhodnutí? Odpověď Robertovi dlužíme," uvedl šéf Německého fotbalového svazu Theo Zwanziger.

Už v úterý večer drželi minutu ticha na Enkeho památku před svým utkáním fotbalisté Barcelony, kde německý brankář dříve působil. V Enkeho vlasti se tragické úmrtí stalo tématem číslo jedna. Brankářově manželce Terese kondolovala i kancléřka Angela Merkelová. Stovky fanoušků se shromáždily u­stadionu Hannoveru, kde zapalovali svíčky a pokládali květiny.

Od léta měl opět krizi
Právě Teresa Enkeová až včera před novináři poprvé veřejně promluvila o depresích, které často tížily jejího manžela. "Bál se o tom hovořit otevřeně, protože si myslel, že by mohl přijít o všechno. Když se dostal do takových stavů, ztrácel veškerou motivaci a víru, že by se mohl jako fotbalista zlepšovat. Byla jsem vždy na jeho straně a věřila, že problémy překoná."

Oliver Bierhoff nedokázal potlačit slzy při tiskové konferenci německé reprezentace ke smrti Roberta Enkeho.

Jeho lékař Valentin Markser si ale uvědomoval, že se Enkeův stav v poslední době zhoršoval. "Před šesti týdny přišel, protože měl opět krizi." Tak radikální řešení jeho osobních problémů zaskočilo nejen lékaře. Sebevraždy mezi sportovci totiž nejsou častým jevem, i­ když se u ­nich psychickému zdraví nevěnuje zdaleka tolik pozornosti jako fyzické kondici.

 "Sportovní psychologové se zaměřují na zvyšování výkonu, odolávání stresu, a nikoliv na duševní pohodu. Mezi jejich cíle nepatří rozpoznání duševní poruchy. To je důvod, proč u sportovců dochází často k zanedbání," řekl LN psychiatr Cyril Höschl.

Také v Česku se v minulosti objevilo několik případů, kdy si sportovní osobnosti sáhly na vlastní život. V roce 1984 spáchal sebevraždu Evžen Hadamczik, úspěšný trenér fotbalistů Baníku Ostrava, s nimiž získal dva tituly. Před devíti lety zase ukončil život hokejový rozhodčí Jiří Balej, kterého policie krátce předtím obvinila z pojišťovacích podvodů.

Autor: