Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Smolař Alonso. Loni ho v úvodním kole testů zradil motor, letos po šesti přišel o kolo

15:24
Barcelona - Španělský pilot Fernando Alonso po roce opět smolně odstartoval testy na novou sezonu formule 1. Zatímco před rokem se mu hned v prvním kole na okruhu v Barceloně porouchal motor, dnes mu po šesti kolech upadlo pravé zadní kolo.

Fernando Alonso si prohlíží svůj monopost, kterému chybí zadní pravé kolo. foto: Reuters

„Měli jsme problém se šroubem a už je to vyřešené,“ citovala agentura Reuters Zaka Browna, šéfa stáje McLaren, která do nového ročníku vstoupila s motory Renault. V minulé sezoně používal tým nespolehlivé pohonné jednotky Honda, Alonso se Stoffelem Vandoornem získali pouhých 30 bodů a v Poháru konstruktérů McLaren skončil předposlední.

„Všechny týmy tady budou řešit nějaké problémy a přesně od toho nakonec testy jsou. Vůbec to pro nás není problém,“ přidal Brown. Dvojnásobný mistr světa Alonso se ještě v dopolední části vrátil na trať a stihl odjet deset kol.

Fernando Alonso a jeho ztracené kolo.

Fernando Alonso přišel při prvních testech v Barceloně o pneumatiku.

Nejrychlejší čas dne zaznamenal výkonem 1:20,179 Daniel Ricciardo z Red Bullu. „Víc než sto kol je dobrý výkon. Ráno bylo na suchu v pohodě, ale odpoledne byla taková zima, že pneumatiky skoro nefungovaly. Nezajeli jsme žádnou dobrou jízdu,“ dodal australský pilot.

Ricciardo najel jako jediný přes sto kol. Druhý byl Valtteri Bottas z Mercedesu s 58 koly a ztrátou dvou desetin sekundy na nejrychlejšího Australana. Třetí příčku obsadil Kimi Räikkönen z Ferrari, Alonso byl nakonec s 51 koly sedmý.

Těsně před ním skončil úřadující mistr světa Lewis Hamilton z Mercedesu, jenž nastoupil až do odpolední části. Tu výrazně narušil déšť, v němž většina vozů ani nevyjela na trať. Britský pilot zvládl 25 kol a byl o dvě sekundy pomalejší než Ricciardo.

Vozy, které už mají novou ochranu hlavy pilotů, tzv. halo (z anglického svatozář), budou stáje v Barceloně zkoušet až do čtvrtka. Další jízdy jsou na programu od 6. do 9. března. Nový ročník šampionátu odstartuje 25. března Velkou cenou Austrálie.