Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Slovinka Mazeová ukončila v Cortině čekání na výhru, Křížová neuspěla

12:51
CORTINA D'AMPEZO (Itálie) - Sjezd Světového poháru v Cortině D'Ampezzo vyhrála slovinská lyžařka Tina Mazeová. Obhájkyně celkového prvenství v seriálu porazila Marianne Kaufmannovou-Abderhaldenovou ze Švýcarska a Tinu Weiratherovou z Lichtenštejnska a dočkala se prvního úspěchu v olympijské sezoně.

Tina Mazeová. foto: Reuters

Jediná Češka na startu Klára Křížová obsadila 32. příčku a bodovaná třicítka jí unikla o 19 setin sekundy. Čtyřiadvacetiletá reprezentantka tak nenavázala na úspěšné vystoupení z pátečního sjezdu, v němž díky 26. místu zaznamenala nejlepší výsledek za poslední čtyři roky.

"Vím, že umím jezdit rychle, ale čekala jsem hodně dlouho. Takže to bylo hodně emotivní," citovala AP Mazeovou. Třicetiletá Slovinka prý vděčí za zlepšené výsledky změně v trenérském týmu, který vede její partner Andrea Massi.

Před dvěma týdny vyměnila Waltera Ronconiho za někdejšího kouče švýcarské reprezentace Maura Piniho, který jí poradil, aby jezdila víc procítěně. "Byla to opravdu dobrá změna, protože Andrea naopak vždycky říkal, abych jezdila bez emocí," přidala Mazeová.

"Atmosféra v týmu se po Maurově příchodu uklidnila, protože na rozdíl ode mě a Andrey je vždycky o krok vpředu. Navíc je do práce opravdu zapálený a díky němu tak máme víc času sami na sebe," doplnila dvojnásobná mistryně světa.

V minulé sezoně vyhrála Mazeová 11 závodů, v probíhajícím ročníku se dostala na stupně vítězů teprve počtvrté. Jejím maximem dosud bylo jedno druhé a dvě třetí místa. "Když vyhráváte, tak se toho moc nenaučíte. Teď jezdím jak na houpačce, takže je to pro mě velká škola," prohlásila.

Vítězka pátečního závodu a vedoucí žena průběžného pořadí Maria Höflová-Rieschová dojela na čtvrtém místě. V čele pořadí SP má německá lyžařka na kontě 1011 bodů a před Weiratherovou vede o 148 bodů. Mazeová se díky vítězství posunula o dvě pozice na čtvrtou příčku.

"Pořadatelé postavili náročnou trať. Bylo tam dost skoků, bylo to hodně zatočené, technicky náročné. Už při prohlídce bylo jasné, že to bude těžké. Některé branky nebyly vidět," uvedla Křížová v tiskové zprávě. "Dvakrát jsem tam málem netrefila branku, už jsem si říkala, že jsem venku, ale pokaždé jsem to nějak zvládla. V cíli jsem pak byla dost překvapená časem," přiznala.

Českou sjezdařku po začátku sezony uklidnily první body v Zauchensee. "Taky jsem si řekla, že se lyžováním budu víc bavit a nestresovat se, když se zrovna nedaří. Není to přece to nejdůležitější na světě. Takže taky jezdím s klidnější hlavou. Všechno si to tak nějak sedlo a daří se," řekla Křížová.

Před olympijskými hrami čekají lyžařky už jen dva závody v technických disciplínách. Příští týden jsou ve Slovinsku na programu slalom a obří slalom.

SP v sjezdovém lyžování v Cortině d'Ampezzo (Itálie)

Ženy - sjezd: 1. Mazeová (Slovin.) 1:37,79, 2. Kaufmannová-Abderhaldenová (Švýc.) -0,27, 3. Weiratherová (Licht.) -0,38, 4. Höflová-Rieschová (Něm.) -0,54, 5. Fenningerová (Rak.) a Cooková obě -0,56, 7. Mancusová (obě USA) -0,63, 8. Gisinová (Švýc.) -0,67, 9. Schimdhoferová (Rak.) -0,73, 10. Gutová (Švýc.) -0,79, ...32. Křížová (ČR) -1,99.

Průběžné pořadí sjezdu (po 7 z 9 závodů): 1. Höflová-Rieschová 475 b., 2. Weiratherová 400, 3. Kaufmannová-Abderhaldenová 389, 4. Fenningerová 344, 5. Mazeová 333, 6. Gutová 252, ...45. Křížová 6.

Průběžné pořadí SP (po 22 z 33 závodů): 1. Höflová-Rieschová 1011, 2. Weiratherová 863, 3. Fenningerová 839, 4. Mazeová 709, 5. Gutová 696, 6. Shiffrinová (USA) 614, ...48. Strachová 94, 108. Křížová 6, 111. Dubovská (všechny ČR) 3.