Slovinci přišli remízou s USA o jistotu postupu, Američané spílají sudímu

17:32aktualizováno  18:09
PRAHA/JOHANNESBURG - Trend druhého kola duelů v základních skupinách MS ve fotbale potvrdil i souboj Slovinců s Američany. Parádní duel skončil remízou 2:2, která přiblížila přemožitele české reprezentace z kvalifikace postupu do osmifinále. Zámořští fotbalisté, kteří potřebovali vyhrát, se ale v závěru zlobili na sudího, jenž neuznal regulérní branku Edua na 3:2.

USA - Slovinsko (Bradley protestuje po neuznaném gólu) foto: Reuters

Také sudí jsou jen lidé! Celý první týden zvládli na šampionátu v Jihoafrické republice na výbornou, v zápase Slovinsko-USA se dopustili první vážnější chyby. A co více, Američany chyba afrických arbitrů stála vítězství. Zámořští fotbalisté totiž v duelu, ve kterém prohrávali 0:2, opět potvrdili svou největší přednost - zarputilost, schopnost se nikdy nevzdávat.

DÁLE ČTĚTE: PŘEKVAPENÍ. Oslabení Němci padli se Srby 0:1, nepomohla jim ani penalta!

Ve druhém poločase zásluhou tref Donovana a Bradleyho vyrovnali náskok přemožitelů českého týmu z kvalifikace, kteří se již viděli v osmifinále. V 86. minutě poté střídající Edu dokonce skóre otočil, jenže pro vymyšlený faul útočících Američanů, branka uznána nebyla. Ale pěkně po pořádku...

USA - Slovinsko (neuznaný gól)

Prvního gólu se fanoušci na stadionu Ellis Parku v Johannesburgu dočkali již ve 13. minutě. Slovinec Valter Birsa se zmocnil míče ve střední vzdálenosti a z pětadvaceti metrů vypálil. Golman Howard zůstal na čáře jako přikován, trajektorie pohybu letu balonu byla dokonalá - zapadl přesně k tyči 1:0.

Američané poté vládli na hřišti, byli aktivnější, ale paradoxně sami inkasovali. Osamocený Ljubijankič přebral přihrávku v rohu pokutového území a prostřelil vyběhnuvšího brankáře Howarda a zvýšil na 2:0. Zámořský kouč Bob Bradley si mohl ukroutit hlavu.

USA - Slovinsko (Ljubijankič dává gól)

Do druhé půle vyslal Feilhabera a Edua a střídaní mu vyšla skvěle. Hned ve 48. minutě právě Feilhaber vyslal po pravé straně Donovana, ten si udělal ze slovinské obrany dobrý den a střelou z nulového úhlu vstřelil gól naděje - 2:1. Američané poté tlačili až příliš profesorsky hrající Slovince, vyrovnání se ale dočkali až v závěru.

V 82. minutě se pod třech velkých šancích Altidoreho (jeden gól Dempseyho sudí neuznali pro domnělý faul právě mladého útočníka USA) dostal dvakrát ke střele syn reprezentačního kouč Michael Bradley a propálil Handanoviče - 2:2.

USA - Slovinsko (Michael Bradley)

O čtyři minuty později přišla druhé sporná situace duelu - další gól Američanů, další vymyšlený útočný faul... Slovinci již remízu udrželi a zůstali v čele skupiny C. K postupu ale budou muset nutně bodovat v posledním duelu s Anglií. Naopak Američané se v případě dvou a více gólové výhry na Alžírskem mohou radovat bez ohledu na další výsledky z účasti v osmifinále.

MS ve fotbale - skupina C

Slovinsko - USA 2:2 (2:0)
Branky: 13. Birsa, 42. Ljubijankič - 48. Donovan, 82. M. Bradley. Rozhodčí: Coulibaly (Mali) - Ašík (Mar.), Candido (Angola). ŽK: Cesar, Šuler, Kirm, Jokič - Findley. Diváci: 45.573.

Slovinsko: S. Handanovič - Brečko, Šuler, Cesar, Jokič - Birsa (87. Dedič), Koren, Radosavljevič, Kirm - Ljubijankič (74. Pečnik, 90.+4 Komac), Novakovič. Trenér: Kek.

USA: Howard - Cherundolo, DeMerit, Onyewu (80. Gomez), Bocanegra - Torres (46. Edu), M. Bradley - Donovan, Dempsey - Altidore, Findley (46. Feilhaber). Trenér: B. Bradley.