Slovenský majstrštyk. Mladí hokejisté porazili na MS domácího superfavorita z USA

10:15
buffalo - Slovenská hokejová dvacítka se postarala o překvapení na mistrovství světa v Buffalu na úkor domácích Spojených států amerických a porazila obhájce titulu 3:2.

Slovenští hokejisté se radují z nečekaného triumfu. foto: ČTK/AP

Další překvapení nepřišlo. Hokejoví junioři na MS podlehli Švédům

V čase 57:52 o tom rozhodl útočník Samuel Buček, dvakrát skóroval Filip Krivošík. Američanům nebylo nic platné, že přestříleli soupeře 45:25. Gólmana Romana Durného překonali jen dvakrát.

Favorit ani jednou v utkání nevedl. Bezbrankový stav prolomil ve 25. minutě Krivošík.

Po polovině utkání sice vyrovnal blafákem mezi betony Durného Brady Tkachuk, ale v 55. minutě vrátil Slovensku vedení bekhendovou střelou Krivošík.

Za 94 vteřin vyrovnal Casey Mittelstadt, který si vychutnal beka Michala Ivana i slovenského gólmana. Fanoušky ale zmrazil Buček, který prokličkoval středem, objel branku a napodruhé bekhendem překonal Josepha Wolla.

Ten přitom ještě první pokus stihl u levé tyče parádním skokem a zákrokem lapačkou vyrazit.

„Najel jsem si do prostoru, naznačil jsem střelu, čímž jsem se zbavil obránce. Objel jsem branku, moji první střelu brankář kryl, dostal jsem se k puku znovu a poslal ho do branky,“ řekl oficiálnímu webu MS Buček, který si v utkání připsal tři body.

Slováci porazili americkou dvacítku poprvé od ledna 2009, kdy proti USA uspěli ve čtvrtfinále MS v Kanadě.

MS do 20 let, ČR vs. Rusko. Česká dvacítka se raduje z gólu.

„Vzpomínám si na ten zápas. Jako malý jsem se na něj díval s rodiči a motivovalo mě to. Říkal jsem si: Chci tam jednou být.“

„A také dosáhnout jednou toho, co se podařilo Slovensku v roce 2002 (zlato na mistrovství světa v Göteborgu). Dnes se nám povedla úžasná věc. Je to velký okamžik pro naši zemi a celý náš hokej,“ dodal Buček.

Američany čeká dnes od 21:00 SEČ historicky první utkání v rámci světového šampionátu juniorů pod širým nebem proti rivalovi Kanadě, která má ve skupině A plný počet šesti bodů.

Hrát se bude na New Era Field s kapacitou téměř 72 tisíc diváků, který je domovským stadionem týmu amerického fotbalu Buffalo Bills.