15. února 2011 14:16 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Slovensko zrušilo olympiádu pro neslyšící. Sportovci pláčou, svět zuří

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Logo 17. zimních olympijských her pro neslyšící na Slovensku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo 17. zimních olympijských her pro neslyšící na Slovensku | foto: Reprofoto

VYSOKÉ TATRY/PRAHA Někteří se už zabydlovali v hotelových pokojích, jiní do Tater teprve mířili. Teď ale zbyly neslyšícím sportovcům z celého světa jen oči pro pláč, protože Slovensko zrušilo jejich olympiádu kvůli nedostatku financí a ušilo si tak z ostudy kabát.

Ta zpráva se objevila na internetových stránkách světového deaflympijského výboru ICSD už v pátek večer, ale ještě v pondělí mnozí odmítali věřit její pravdivosti. Organizátoři nesehnali dost peněz a Slovensko muselo zrušit 17. zimní olympijské hry pro neslyšící. "Holky na pokoji plakaly, byly naštvané a zklamané. Čtyři roky se připravovaly na boje o medaile a teď musí balit," zlobil se v rozhovoru pro slovenský zpravodajský server SME.sk třeba lékař ruské výpravy Pavel Skorik.

Her se chystalo zúčastnit 333 sportovců z dvaadvaceti zemí a Slovensko mělo na jejich přípravu celých pět let. Po celou dobu však provázely přípravy finanční problémy. Slováci kvůli potížím dokonce loni na dva měsíce o pořadatelství přišli, ale bylo jim vráceno. Na podzim zase inspektorce ICSD podsouvali zfalšované smlouvy a dokumenty.

Důvěru nevzbuzoval ani šéf organizačního výboru Jaromír Ruda. Před třemi lety měl údajně sehnat od soukromých sponzorů většinu z potřebných 48 milionů korun na pořádání her, ale v současnosti čelí u soudu podezření ze zpronevěry 1,7 milionů eur ze slovenského fondu pro neslyšící. Teď není k nalezení. Zmizel. Na svých webových stránkách nechal pouze vzkaz, že přijímá veškerou odpovědnost za zrušení her. 

ICSD mezitím zuří, suspendovala Slovenský deaflympijský výbor s okamžitou platností a hodlá proti němu podniknout právní kroky, aby ze Slováků vymohla finační náhradu na pokrytí nákladů jednotlivých výprav za ubytování, letenky apod. "Je to pro nás katastrofa a snažíme se ze všech sil vzniklou situaci napravit," přiznal prezident ICDS Craig Crowley.

Jisté je proto jen jedno - na další zimní olympijské hry si musí neslyšící sportovci počkat do roku 2015, kdy je bude hostit kanadský Vancouver. Tam prý nebude s pokrytím nákladů žádný problém, protože participovat hodlají velké firmy zaměřené na výrobu zdravotních potřeb.  

  • 1Diskuse