Slovensko - Česko 1:2, Šilhavého úspěšná premiéra.Trefil se Krmenčík a Schick

14:41aktualizováno  16:54
Trnava - Čeští fotbalisté prožili vítěznou premiéru pod novým trenérem Jaroslavem Šilhavým, který v září nahradil Karla Jarolíma. Reprezentanti v druhém utkání skupiny B1 Ligy národů vyhráli v derby bývalých federálních partnerů na Slovensku 2:1 a po úvodní prohře s Ukrajinou si připsali do tabulky první tři body. V 52. minutě otevřel v Trnavě skóre Michael Krmenčík, za deset minut srovnal domácí Marek Hamšík, ale v 76. minutě rozhodl střídající Patrik Schick.

Bořek Dočkal se raduje spolu s Patrikem Schickem po vstřelené brance do sítě Slovenska foto: Reuters

Češi oživili šance na postup do Ligy A, kam projde vítěz tříčlenné skupiny. Poslední tým spadne do Ligy C. Reprezentanti jsou druzí za Ukrajinou, která má šest bodů. Právě na jejím hřišti v Charkově odehraje český celek v úterý další zápas. Liga národů do velké míry nahrazuje přípravné duely a také nabízí dodatečnou šanci dostat se na Euro 2020.

„Víc jsem si přát nemohl. V takovém velkém zápase, ještě v derby na Slovensku. Je to úžasné. Máme z toho obrovskou radost. Věřím, že to nebude jen taková vlaštovka, ale že budeme sílit, že se budeme ještě zlepšovat,“ řekl na tiskové konferenci Šilhavý.

„Chtěli jsme něco nejen nastartovat, ale i udržet šanci v Lize národů, což se nám podařilo. Oba týmy měly před zápasem nula bodů, Ukrajina šest, takže nutně potřebovaly uspět. My jsme se dostali do hry,“ dodal.

Bořek Dočkal se raduje spolu s Patrikem Schickem po vstřelené brance do sítě...
Utkání základní skupiny B1 fotbalové Ligy národů: Slovensko - ČR, 13. října...

Šilhavý při své premiéře vsadil na typické rozestavení 4-2-3-1. Do branky nasadil Vaclíka, na hrotu útoku dostal Krmenčík přednost před Schickem a po dvou letech si v reprezentaci zahráli Pavelka s Vydrou.

Český tým ze sebe po pár minutách setřásl počáteční nervozitu a ve zbytku první půle byl nečekaně lepší. Největší šanci úvodního dějství měli hosté v deváté minutě. Vydrovu nenápadnou střelu zpoza vápna vytlačil gólman Dúbravka na tyč a dorážející Souček překopl v těžké pozici branku.

Češi oproti poslednímu zápasu, který v září prohráli v Rusku 1:5, zlepšili defenzivu a Slováky za první půli nepustili do větší šance. Jen v 19. minutě Hamšík po rohu usměrnil míč patičkou a zasahovat musel Vaclík. Domácí příznivci byli zaskočení a dokonce na svůj tým chvílemi pískali.

Oba celky potřebovaly vzhledem k úvodní prohře ve skupině s Ukrajinou zabrat a v druhé půli se hra otevřela. V 52. minutě nejprve domácí Duda ve velké šanci minul a z protiútoku udeřili hosté. Dočkal kolmicí mezi stopery našel Krmenčíka, ten přetlačil Škriniara a sám před Dúbravkou nezaváhal.

„Hlavní byla ta přihrávka od Bořka Dočkala, který mě výborně našel. Já už se tam pak jen dostal a uklidil to do branky. Ale byla to hlavně Bořkova divočina, co tam dnes předvedl,“ ocenil Krmenčík.

Slováci mohli v 56. minutě srovnat, jenže Mak ve vyložené šanci sám před Vaclíkem mířil vedle. V 62. minutě už ale domácí slavili. Vaclík po rohovém kopu vytáhl Nemcovu hlavičku, dorážející Hamšík už ale zblízka nemohl odkrytou branku minout. Hvězda Neapole gólově oslavila rekordní 108. start v reprezentaci, jímž se osamostatnila před Karhanem.

1.Ukrajina22003:16
2.ČR21013:33
3.Slovensko20021:30

Slováci výrazně ožili a vytvořili si tlak. Hamšíkovu střelu však nejprve chytil Vaclík a další pak zblokovali obránci. Šilhavému následně vyšlo střídání. Schick byl na trávníku tři minuty, když si naskočil na Dočkalův centr a hlavou k tyči překonal Dúbravku.

„Nabíhal jsem zezadu a věděl jsem, že Bořek bude centrovat pravačkou, že se to bude točit od brány, tak jsem si míč našel. Bylo to dobře sladěné s náběhem a bylo to jen o tom to trefit. Bořek umí dávat dobré míče, dnes má dvě asistence. Ta jeho kreativita vepředu nám asi chyběla,“ řekl Schick.

Slováci otevřeli hru a hosté mohli v závěru náskok pojistit. Vydrovu střelu ale Dúbravka vytáhl na tyč a Pavelka zblízka nepropálil obranu. Češi už výhru udrželi a podruhé z šesti utkání na Slovensku zvítězili.

„Myslím, že v druhém poločase jsme měli velmi dobrý úsek hry. Prohráli jsme ve dvou zápasech, v nichž jsme nebyli horším mužstvem. Na Ukrajině ani dnes,“ řekl slovenský trenér Ján Kozák.

Slovensko - ČR 1:2 (0:0)

Branky: 62. Hamšík - 52. Krmenčík, 76. Schick. Rozhodčí: Vinčič - Klančnik, Kovačič - Kajtazovič, Ponis (všichni Slovin.). ŽK: Hubočan, Škrtel, Škriniar - Dočkal, Souček, Gebre Selassie. Diváci: 17.251.

Sestavy:

Slovensko: Dúbravka - Pekarík (46. Sabo), Škriniar, Škrtel, Hubočan (80. Hancko) - Lobotka - Kucka (54. Weiss), Hamšík, Duda, Mak - Nemec. Trenér: Kozák.

ČR: Vaclík - Kadeřábek (62. Novák), Čelůstka, Brabec, Gebre Selassie - Souček, Pavelka - Vydra, Dočkal, Zmrhal (89. Jankto) - Krmenčík (73. Schick). Trenér: Šilhavý

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...