Slovenské povstání: výhra 3:2 nad Itálií a postup do osmifinále

15:49aktualizováno  19:52
PRAHA/POLOKWANE/JOHANNESBURG - Další senzace fotbalového MS je na světě. Po obhájcích stříbra z roku 2006 z Francie, končí na turnaji také úřadující mistři světa z Itálie. Na jejich úkor postoupili ze skupiny F Slováci, kteří čtyřnásobné světové šampiony porazili 3:2! Druhým postupujícím ze skupiny jsou Paraguayci.

Slovensko - Itálie (slovenská radost). foto: Reuters

Slováky potkal podobný osud jako Čechy na minulém světovém šampionátu v Německu. Po dvou utkáních měli mizernou naději na postup, navíc je v posledním zápase ve skupině čekala favorizovaná Itálie. Před duelem slovenský tým nepůsobil na venek jako kompaktní celek. Hráči se mezi sebou před médii shazovali a kouč Weiss vulgárně urazil slovenské novináře. To rozhodně nebyly dobré impulsy před zápasem s Italy, ale v zápase se světovými šampiony mělo být vše jinak...

DÁLE ČTĚTE

Slováci vstoupili do utkání bez zbytečného respektu vůči úřadujícím mistrům světa. Ti si zřejmě mysleli, že se Slováci porazí sami a tři body si připíšou bez odporu. Tento přístup "squadrry azzury" našim východním sousedům nahrával. Družina okolo kapitána Marka Hamšíka mohla naplno ukázat svoji sílu proti jednomu z favoritů turnaje.

Pro Hamšíka to byl zápas se zvláštní příchutí, neboť na Apeninském poloostrově už šest let žije. Důkladnou znalost soupeřů ukázal už v 15. minutě, když našel mezírku v italské obraně a z hranice velkého vápna poprvé vystrašil brankáře Marchettiho. První branka utkání padla i za účasti jedinéhé hráče z české Gambrinus ligy na turnaji. Juraj Kucka využil zaváhání italské obrany, našel volného Vitteka, jež střelou k tyči přiblížil Slovensko k postupu.

Slovensko - Itálie (Vittek střílí branku).

Slovenští fotbalisté výkonem v první polovině utkání jednoznačně zaskočili italského stratéga Marcela Lippiho. Ten během první pětačtyřicetiminutovky jen bezmocně kroutil hlavou a o přestávce využil hned dvě možnosti ke střídání.

Ve druhém poločase se už Italové dostávali do souvislejšího tlaku, ale na vyrovnání to nestačilo. I když po hodině hry byl blízko brance Quagliarella, proti ale byl stoper Škrtěl, jenž střelu italského kanonýra vykopl na brankové čáře. Ani opakované záznamy jasně neprokázaly, jestli Jabulani už byl celým objemem za čárou, či nikoliv.Slovensko - Itálie (Škrtěl zachraňuje na brankové čáře).

A tak přišel trest na druhé straně. Přízemní centr Marka Hamšíka uklidil v 73. minutě za bezmocného Marchettiho kanonýr a nový slovenský národní hrdina Róbert Vittek. Italům stačila k postupu díky výsledku druhého zápasu remíza, její vidina se ale nyní velmi výrazně vzdálila.

Od 80. minuty se poněkud poklidné utkání změnilo tak, že fanoušci se srdeční slabostí raději přepínali obrazovky na romantické telenovely. Nejprve snížil Di Natale a o pár minut později už bylo trenéru Weissovi ouzko, neboť nerozhodný stav odvrátilo až rozhodnutí sudího Webba, který kvůli postavení mimo hru vyrovnávací gól Quagliarelly neuznal.

Slovensko - Itálie (slovenská radost).

V 88. minutě se už zdálo být vše jasné, když po minutovém pobytu na hřišti vstřelil třetí branku Slováků mladík Kopúnek, čímž srdeční slabost slovenských fanoušků opět odvrátil. Jen na chvíli, protože ve druhé minutě nastavení opět snížil Quagliarella a o pár sekund později měl na kopačce vyrovnání Pepe.

Všichni fotbaloví svatí ale stáli na straně slovenské, a tak Slováci mohli po závěrečném hvizdu anglického sudího začít slavit. Zaslouženě. Dokázali tak to, co se před čtyřmi lety českým fotbalistům nepovedlo. Úřadující světoví šampioni na turnaji končí.

Skupina F - MS ve fotbale

Slovensko - Itálie 3:2 (1:0)

Branky: 25. a 73. Vittek, 89. Kopúnek - 81. Di Natale, 90.+2 Quagliarella. Rozhodčí: Webb - Cann, Mullarkey (všichni Angl.). ŽK: Štrba, Vittek, Pekarík, Mucha - Cannavaro, Pepe, Quagliarella. Diváci: 61.000.

Slovensko: Mucha - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Zabavník - Štrba (87. Kopúnek), Kucka - Stoch, Hamšík, Jendrišek (90. Petráš) - Vittek (90. Šesták). Trenér: Weiss st.

Itálie: Marchetti - Zambrotta, Cannavaro, Chiellini, Criscito (46. Maggio) - Gattuso (46. Quagliarella), De Rossi, Montolivo (56. Pirlo) - Pepe, Iaquinta, Di Natale. Trenér: Lippi.

Ve druhém duelu skupiny toho ke koukání příliš nebylo. Obě mužstva potvrdila, že spoléhají především na pevnou defenzivu a příliš se do útoku nehnali Paraguayci ani Novozélanďané. Ti přitom museli vyhrát, aby si zajistili senzační postup do osmifinále.

Více ze hry ale měli po celý zápas Jihoameričané, kteří zkušeně hlídali svůj postup do další fáze turnaje. Fotbalisté z Oceánie se za celý duel nedostali do vyložené brankové šance, Paraguayci dvě velké příležitosti ve druhé půli neproměnili. Na turnaji tak pokračují i nadále, Novozélanďané končí. Na MS ale zanechali velmi sympatický dojem.

Paraguay - Nový Zéland 0:0

Rozhodčí: Nišimura - Sagara (oba Jap.), He Sang Čong (Korea). ŽK: Santa Cruz, Haedo - Nelsen. Diváci: 34.850.

Paraguay: Villar - Caniza, Julio César Cáceres, Da Silva, Rodríguez - Riveros, Víctor Cáceres, Vera - Santa Cruz, Cardozo (66. Barriso), Haedo (67. Benítez). Trenér: Martino.

Nový Zéland: Paston - Reid, Nelsen, Smith - Bertos, Elliott, Vicelich, Lochhead - Killen (79. Brockie), Fallon (69. Wood), Smeltz. Trenér: Herbert.