Slovenská dračice Cibulková si zahraje o titul z Turnaje mistryň proti Kerberové

12:45aktualizováno  14:55
SINGAPUR - Ve finále Turnaje mistryň se utkají slovenská tenistka Dominika Cibulková a světová jednička Angelique Kerberová z Německa. Cibulková, která v Singapuru začala dvěma prohrami ve skupině, porazila Rusku Světlanu Kuzněcovovou 1:6, 7:6, 6:4. Kerberová v mnohem jednoznačnějším druhém semifinále vyřadila polskou obhájkyni titulu Agnieszku Radwaňskou 6:2, 6:1.

Dominika Cibulková v semifinále Turnaje mistryň. foto: ČTK/AP

Obě hráčky jsou ve finále Turnaje mistryň poprvé, premiéra to je i pro celý slovenský tenis. Němka Kerberová bude hrát o titul po dvaceti letech od posledního triumfu její krajanky Steffi Grafové. „S Angie to bude těžké. Hraje neuvěřitelně a je světová jednička. Prohrála jsem s ní těsně ve skupině a byl to skvělý zápas. Teď bude šance jí porážku oplatit,“ řekla Cibulková.

Angelique Kerberová v semifinále Turnaje mistryň.
Dominika Cibulková v semifinále Turnaje mistryň.

Proti Radwaňské získala Kerberová, která má polského otce a v Polsku žije, brzy převahu. V prvním setu ji třikrát připravila o servis, v druhé sadě pak loňská vítězka Turnaje mistryň, která v pátek nepustila do semifinále Karolínu Plíškovou, dokonce neudržela podání ani jednou. Ve vzájemné bilanci přitom dosud vedla na zápasy 6:5.

Turnaj mistryň

(tvrdý povrch, dotace 7 milionů dolarů)

Dvouhra - semifinále: Cibulková (7-SR) - Kuzněcovová (8-Rus.) 1:6, 7:6 (7:2), 6:4, Kerberová (1-Něm.) - A. Radwaňská (2-Pol.) 6:2, 6:1

Proti letošní šampionce Australian Open a US Open se Radwaňská marně snažila najít účinnou taktiku. Kerberová prakticky nekazila a zápas skončil už po hodině a čtvrt, zatímco předchozí semifinále bylo dvakrát delší.

To i přes nepovedený začátek vyhrála Cibulková, která si přitom postup ze skupiny zajistila až na poslední chvíli. Naopak Kuzněcovová měla semifinále jisté už po dvou zápasech. „V prvním setu mě sfoukla, ale dokázala jsem to změnit a vyhrála, protože jsem byla agresivnější. Je to sen a neuvěřitelné, že jsem ve finále,“ řekla Cibulková.

První set naprosto ovládla jednatřicetiletá Ruska. Prohrála sice úvodní game, ale pak soupeřce třikrát prolomila podání a získala sedm her v řadě.

Bojovná slovenská tenistka, která naposledy Kuzněcovové podlehla v roce 2008 a dnes ji porazila pošesté za sebou, však v druhé sadě vyrovnala hru a třikrát se jí podařil brejk. Ruska sice pokaždé ztrátu okamžitě dotáhla a vybojovala tie-break, v tom ale uhrála jen dva míče.

Zvraty pokračovaly i v rozhodujícím setu. Rozjetá Cibulková vedla 2:0, Ruska se ale vzchopila a otočila na 4:2. Následující tři gamy však zase patřily sedmadvacetileté bratislavské rodačce, která si pak při podání Kuzněcovové vybojovala mečbol a za pomoci pásky ho proměnila.

„Za stavu 4:2 jsem nepodávala dobře a nevyužila jsem svoji výhodu. Dominika hrála agresivněji, tak to bylo,“ řekla Kuzněcovová, která se do Singapuru kvalifikovala na poslední chvíli a narychlo přiletěla z Moskvy. „Nechci se vymlouvat na únavu, vyčerpání. I kdybych byla, nechala jsem na kurtu vše a na konci tahala za kratší konec. Můžu být na sebe pyšná. Takhle skvělý konec roku jsem nečekala.“