Slovenská blamáž: po prohře s Paraguayí 0:2 je osmifinále jen v říši snů

13:00aktualizováno  15:21
PRAHA - Naši východní sousedé nezvládli ané své druhé vystoupení na MS. Do utkání s Paraguayí vstoupili se zbytečným respektem, čehož soupeř těžila. Po brance Very už po půlhodině vedla, na což bezzubí Slováci nedokázali odpovědět. Na konci zápasu potom zařídil pojistku Riveras, a tak si Paraguay zaslouženě připsala tři body.

Slovensko - Paraguay (radost Very) foto: Reuters

Slováky prohra se Zélandem v posledních vteřinách rozhořčila natolik, že si hráči začali vyměňovat názory přes média. Stanislav Šesták negativně hodnotil výkon kapitána Hamšíka a na jeho vrub připsal i podíl při vyrovnávací brance. To celé musel uklidňovat kouč Weiss, jenž hráče nabádal, aby se vzájemně respektovali. Sám Weiss si popel sypal na hlavu rovněž. "Chyboval jsem při posledním střídání, měl jsem postavit Saláta," uvědomil si po utkání Weiss. Nezbylo nám nic jiného než doufat, že se vztahy mezi hráči uklidnili a Slovensko jako jeden muž přetlačí soupeře z Paraguaye.

OHLASY

"V prvním poločase jsme udělali jednu chybu a za tu jsme byli potrestáni, ve druhém jsme se snažili kontrolovat hru, ale bohužel jsme se nedokázali prosadit a v závěru dostali druhý gól. Porážka bolí, ale pokusíme se ještě vyhrát poslední duel," řekl Škrtěl.

Naši východní sousedé do zápasu vstoupili poněkud opařeně. Držení míče jasně ovládali hráči Paraguaye, z čehož pramenily šance Jihoameričanů. Už ve třetí minutě měl Mucha problém s nepříjemným centrem Barriose a následnou střelou Santy Cruze. Po dvaceti minutách si z druhé vlny naběhl do rozhozené obrany Slovenska Riveros, jeho dělovka ale mířila přesně doprostřed branky.

Slovensko - Paraguay (branka Very)

Ve 27. minutě to už pro Slováky skončilo hůře. Po krásné přihrávce Barriose šikovně obstřelil bezmocného Muchu Enrique Vera a otevřel střelecký účet zápasu.

Slováci ohrozili branku Villara pouze ze standardních situací. Nejprve Paraguayci s obtížemi odvrátili Kozákův přímý kop na roh, poté hlavičkoval Salata těsně nad horní tyč.

Ve druhém poločase už byli na tahu Slováci, což jim Jihoameričané svým přístupem usnadňovali. Měli tvořit hru a hledat mezery v paraguayské obraně. To byl, ale ten největší problém. Jejich nakopávané přihrávky neslavily valný úspěch, a když už Vittek nebo Kozák míč zpracovali, záhy o něj přišli.

Radost Paraguaye.

Slováci se do střeleckých příležitostí absolutně nedostávali, a tak přišel trest. Dva Paraguayci v pokutovém území měli dostatek prostoru na to, aby se stihli srazit, posunout balón k Riverasovi, jenž zvýšil na 2:0.

Opravdu jsme sledovali celé utkání, ale jediné přímé ohrožení Villarovy branky vyprodukovali Slováci až v 91. minutě! Z hranice šestnáctky vypálil Vittek, jeho pokus gólman vyrazil na roh, což byla poslední šance zápasu.

Tento výsledek Slovákům rozhodně nenahrává. V posledním utkání ve skupině budou muset Itálii porazit větším rozdílem, než "Squadra-azzura" zvítězí nad Novým Zélandem. Jestli je tato mise reálná, se dozvíme 24. 6...

Slovensko - Paraguay 0:2 (0:1)

Branky: 27. Vera, 86. Riveros. Rozhodčí: Maillet (Seychely) - Menkouande (Kam.), Massani (Tun.). ŽK: Ďurica, Šesták - Vera, Weiss ml. Diváci: 26.643.

Slovensko: Mucha - Pekarík, Škrtel, Saláta (83. Stoch), Ďurica - Weiss ml., Štrba, Kozák, Hamšík - Vittek, Šesták (70. Hološko).
Trenér: Weiss st.

Paraguay: Villar - Bonet, Da Silva, Alcaráz, Morel - Vera (88. Barreto), V. Cáceres, Riveros, Santa Cruz - Haedo (68. Torres), Barrios (82. Cardozo).
Trenér: Martino.