Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Slovákům se na MS vzdaluje play off. Po trápení s Italy podlehli Lotyšům

14:30aktualizováno  22:58
KOLÍN NAD RÝNEM - Slovenští hokejisté si na mistrovství světa výrazně zkomplikovali cestu do play off, když v přímém boji o vyřazovací boje podlehli Lotyšům 1:3. Ti se naopak se šesti body ujali vedení ve skupině A. Hokejisté Ruska si otevřeli v nedělním zápase proti Itálii střelnici, když ji porazili 10:1. Američtí hokejisté na šampionátu poprvé bodovali díky jasné výhře 7:2 nad Dánskem.

Elvis Merzlikinš se raduje z výhry Lotyšů nad Slováky. foto: Reuters

Prvotřídní senzace na MS. Francouzi porazili vicemistry světa z Finska 5:1

Všechny branky padly v přesilovkách, Lotyši vedli po druhé třetině 2:0, pak sice snížil Michel Miklík, ale výhru Lotyšů zpečetil Andris Džerinš.

Hokejisté Lotyšska po dvou odehraných utkáních zůstali spolu s obhájcem titulu Kanadou, jež vede skupinu B v Paříži, jedinými stoprocentními týmy turnaje.

Slováci přišli o naději na příjezd Sekery, jehož Edmonton sice čelí v play off NHL hrozbě vyřazení, ale sám zkušený zadák je zraněný, a zaplnili tak zbývající místa na soupisce útočníky Zigem a Matouškem.

Pro Matouška šlo o velmi nešťastnou premiéru na MS v kariéře, neboť dohrál v čase 6:04, kdy nešetrně zasáhl u hrazení Balinskise a musel do šaten s trestem na pět minut a do konce utkání za vražení na hrazení.

Radost lotyšských hokejistů po výhře nad Slovenskem.

Za necelé dvě minuty navíc fauloval Mikuš a Lotyšsko hrálo celé dvě minuty pět na tři. Gólman Laco za vydatné pomoci obětavých spoluhráčů odolal, ale v pokračující hře pět na čtyři otevřel skóre Sprukts.

Tři minuty poté už Slováci slavili vyrovnání, když se prosadil důrazný Kudrna, ale sudí pískli chybně brzy a gól nemohl být uznán. Merzlikins pak vychytal Skokana.

Začátek druhé třetiny příliš vzruchu nenabídl. Jenže ve 27. minutě musel Libor Hudáček po zcela zbytečném sekání na trestnou lavici a Lotyši předvedli výbornou přesilovku.

MS v hokeji - Jakub Voráček.

Roberts Bukarts rozezvučel brankovou konstrukci, vzápětí jeho bratr Rihards přihrávkou od zadního hrazení oslovil Girgensonse a ten nezaváhal.

Se Slováky mohlo být ještě hůře ve 35. minutě, kdy Skvorcovs nejprve tečoval střelu od modré čáry těsně před Lacem a vzápětí se v pádu snažil ještě dorážet, ale slovenský gólman si poradil. Lotyši krátce poté nevyužili přesilovku.

V nástupu do třetí dvacetiminutovky si prožil další smolnou chvilku Kudrna, který napálil povedenou ranou horní tyčku.

Kuldův faul potom sice potrestal Miklík, jenže Dravecký fauloval v útočném pásmu a Lotyšsko si dvoubrankové vedení vzalo zpět - střílel Cibulskis a Džerinš uklidil pohotovou dorážku mezi betony Laca.

Power play snížení nepřinesla. Slováci tak po porážkách z let 1997 (4:5) a 2013 (3:5) nedokázali porazit ve vzájemných utkáních Lotyšsko na MS v rámci elitní skupiny ani na třetí pokus.

Rusové nastříleli Itálii deset gólů

Po dvou gólech dali Vladislav Namestnikov, Artěmij Panarin a Sergej Andronov. Čtyři kanadské body vedle Panarina s Namestnikovem zaznamenali také Nikita Kučerov (1+3) a Vadim Šipačov (0+4). Sborná využila všech šest přesilovek v zápase.

Rusové nepřipustili na cestě za třemi body sebemenší komplikace. Zahřívací desetiminutovku před takřka 11 tisíci diváky završil povedenou tečí tísněný Andronov.

Sergej Mozjakin a Vadim Šipačjov se radují z ruského gólu.

Následovala série velkých šancí, kterou utnul faul Namestnikova. Pak ale poprvé faulovali Italové a Dadonov snadno zblízka zvýšil na 2:0.

Italové alespoň symbolicky zazlobili v úvodu druhého dějství, kdy byl blízko gólu tečující Insam, po něm využil při hře ve čtyřech na obou stranách místa na ledě Traversa a postaral se o čestný zásah poražených.

Kučerov ale brzy využil přesilovku, ve 36. minutě zvýšil Namestnikov a 77 vteřin po něm využil další hru v početní výhodě Panarin.

Holka z nároďáku Kateřina Bogliová.

Do třetí třetiny vystřídal Vasilevského v ruském brankovišti Sorokin, zatímco jeho protějšek Cloutier si vypil kalich hořkosti až do dna. Rusové se bavili hokejem a bylo jen otázkou, na jakém výsledku se jejich očekávané vítězství zastaví.

Účet závěrečné dvacetiminutovky otevřel v přesilovce na brankovišti důrazný Plotnikov. Za necelé dvě minuty ho následoval - opět v početní výhodě - Mozjakin.

Uběhlo jen 19 vteřin a Namestnikov zvýšil už na 8:1. Panarin pak potvrdil stoprocentní úspěšnost při přesilovkách a na konci 59. minuty dovršil „desítku“ Andronov.

Američané vyhráli díky hattricku Kellera

Američané díky výhře 7:2 odčinili úvodní porážku s Německem, zatímco Dánové vyšli i ve druhém utkání naprázdno.

Hattrick v dresu vítězů zaznamenal osmnáctiletý útočník Clayton Keller, jenž skóroval v každé třetině, dvě branky dal Anders Lee.

MS v hokeji:

Skupina A (Kolín nad Rýnem):

Lotyšsko - Slovensko 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky:
11. Sprukts (Rihards Bukarts, Girgensons), 28. Girgensons (Rihards Bukarts, Roberts Bukarts), 51. Džerinš (Cibulskis, Daugavinš) - 50. Miklík (Dravecký, Haščák). Rozhodčí: Salonen (Fin.), Gofman - Otmachov (oba Rus.), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 6:6, navíc Matoušek (Slovensko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:1. Diváci: 8149.

Itálie - Rusko 1:10 (0:2, 1:3, 0:5)
24. Traversa (Anton Bernard, Helfer) - 10. Andronov (Barabanov, Gavrikov), 19. Dadonov (Panarin, Šipačov), 25. Kučerov (Namestnikov, Gusev), 36. Namestnikov (Kučerov), 37. Panarin (Mozjakin, Šipačov), 44. Plotnikov (Kučerov, Namestnikov), 46. Mozjakin (Šipačov, Panarin), 46. Namestnikov (Kučerov, Gusev), 51. Panarin (Mozjakin, Šipačov), 59. Andronov (Barabanov, Provorov). Rozhodčí: Kubuš (SR), Öhlund (Švéd.) - Oliver (USA), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 6:3. Využití: 0:6. Diváci: 10.893.

USA - Dánsko 7:2 (3:1, 3:1, 1:0)
6. Lee (Gaudreau, D. Larkin), 14. Keller (McAvoy, Schmaltz), 19. Gaudreau (D. Larkin), 35. Keller (Bjugstad), 38. Lee (Hanifin, Eichel), 38. Nelson (Schmaltz), 53. Keller - 17. Madsen (Ehlers, J. B. Jensen), 22. Hardt (Jakobsen). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Odinš (Lot.) - Dědulja (Běl.), Leermakers (Niz.). Vyloučení: 6:7, navíc Ehlers (Dánsko) 10 min. Využití: 3:1. Diváci: 8764.

V brance Američanů dostal tentokrát před zkušeným Howardem přednost Hellebuyck a zpočátku se nudil. Jeho tým manévroval v útoku a poté, co nevyužil první velkou šanci Eichel, dočkal se zámořský favorit v úvodní přesilovce, kdy se prosadil dorážející Lee.

Druhý gól USA přišel v 15. minutě. Při hře čtyři na čtyři se hodilo více volného prostoru Kellerovi, vybruslil si z rohu kluziště až do pozice pro zakončení a prostřelil Dahma.

I Dánové ale ukázali svou sílu v početní výhodě, když takřka z brankové čáry dorážel Madsen.

V 18. minutě mohl i vyrovnat, tváří v tvář Hellebuyckovi ale zamířil jen do jeho lapačky. Američany uklidnil Gaudreau, jenž 61 vteřin před koncem první třetiny jen nastavil mezi kruhy hůl na střílenou Larkinovu přihrávku a Dahm neměl šanci.

Jenže Dánům se skvěle povedl nástup do druhé části a přišla nová zápletka. Minutu po návratu z kabin ztratil Gaudreau puk v obranném pásmu, Jakobsen parádně našel Hardta a ten snížil na 2:3.

Podobně lehkovážně si jen chvilku poté počínal McAvoy a nechybělo mnoho, aby bylo vyrovnáno. Christensen však z otočky trefil jen hruď brankáře.

Mezi 35. a 38. minutou Američané definitivně rozhodli. Jejich povedenou pasáž načal svým druhým gólem Keller, jenž se až trochu drze natlačil do zakončení. Na 5:2 zvýšil přesilovkovou trefou Lee a jen 28 sekund po něm připojil svůj příspěvek také Nelson.

Třetí dějství se dohrávalo z povinnosti. Schmaltz rozezvučel tyč, Hanifin neuspěl v ohromné příležitosti, ale pak s velkou porcí štěstí završil hattrick Keller, když se jeho přihrávka najíždějícímu spoluhráči odrazila od Russellovy brusle do branky.