Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Slovácko se vrátilo do elitní šestky, Bohemka opět zvítězila. Dynamo přehrálo Olomouc

Zleva Pavel Dvořák ze Slovácka a Kristi Qose z Karviné. foto: ČTK

Praha - Slovácko se díky vítězství nad Karvinou vrátilo do elitní šestky. Dynamo po čtyřech zápasech konečně oslavilo vítězství nad Olomoucí a Bohemians i jedou i nadále na vítězné vlně. Takové bylo středeční 27. kolo Fortuna ligy.
  20:09aktualizováno  20:26

Fotbalisté Slovácka zvítězili ve 27. kole první fotbalové ligy nad Karvinou 2:0. Skóre otevřel už v 5. minutě Marek Havlík a ve 39. potvrdil vítězství proměněným pokutovým kopem Vlastimil Daníček.

Slovácko tak vyhrálo poprvé po koronavirové přestávce a vrátilo se do první šestky ligové tabulky. Karviná prohrála podruhé za sebou a v tabulce je třináctá se stejným počtem 24 bodů jako čtrnáctý Zlín.

Domácí kouč musel z disciplinárních i zdravotních důvodů sestavit naprosto experimentální obrannou čtveřici, která ale v kontextu celého zápasu obstála na výbornou. Nicméně v úvodních minutách měli starosti v defenzivě hlavně hosté. Už po pár vteřinách hry pálil ostře Sadílek, avšak těsně nad.

Zleva Pavel Dvořák ze Slovácka a Kristi Qose z Karviné.
Fotbalisté Dynama se radují z druhé branky do sítě Olomouce.

V 5. minutě se už skóre měnilo. Trestný kop z 20 metrů zakroutil přesně k tyči Havlík a zajistil domácím vedení. To mohlo narůst v 17. minutě, kdy se před Bolka dostal Zajíc, ale karvinský gólman míč vyrazil na roh.

Hostující tým si příliš šancí v první půlhodině nevytvořil i proto, že zadní řady domácích působily jistým dojmem a k ničemu vážnějšímu je nepustily. Ve 29. se sice dostal za jejich záda po pasu Ba Louy Vukadinovič, ale z úhlu nemohl Trmala překonat.

Na konci první půle začala mít Karviná více ze hry, ale po útoku Slovácka a souboji Petržely s Taiwem pískl sudí Královec pokutový kop, kterým Daníček bezpečně navýšil vedení domácích.

Po přestávce si ce hostující tým posílil střídáním ofenzívu, ale na hře Karviné se to neprojevilo. Domácí byli lepším týmem, dobře kombinovali, dokázali přenášet těžiště hry a pokud už se hosté dostali na dostřel Trmalovy branky, nedovolili jim zakončit. Na druhé straně v 64. minutě pálil do středu brány Petržela a udržel tak ve střehu Bolka.

Slovácku tento způsob hry vyhovoval, drželo míč většinou na polovině hostů. V samotném závěru sice Karviná svůj nápor zvýšila, ale domácí si náskok taktickou hrou vítězství udrželi.

Dynamo po delší době vyhrálo

Fotbalisté Českých Budějovic zvítězili v 27. kole první ligy nad Olomoucí 2:0 dvěma góly po přestávce. Skóre v 50. minutě otevřel Patrik Čavoš a v 79. minutě přidal pojistku Jiří Kladrubský. Jihočeský nováček nejvyšší soutěže zvítězil po čtyřech porážkách za sebou. Olomouc naopak nevyhrála už pět kol a v tabulce se propadla mimo elitní desítku.

Jihočeši udělali v porovnání s minulými koly několik změn v sestavě. Potrestaného Sivoka nahradil na stoperu Talověrov a na levém kraji obrany se objevil po dlouhé době v základní sestavě Kladrubský. Po zranění také naskočili od první minuty Čolič a Mršič.

První poločas přinesl minimum pohledných akcí a tím pádem si ani jeden tým nevytvořil výraznější šanci. Hosté navíc museli po pár minutách změnit složení obrany, když kvůli zranění střídal stoper Beneš.

Druhý poločas nabídl o něco urovnanější hru, i když často vítězila bojovnost. V 50. minutě se však přece jen Jihočechům podařilo vymyslet pohlednou akci. Šulc vybojoval na váhající dvojici olomouckých hráčů míč, uvolnil se a přesnou přihrávkou našel nabíhajícího Čavoše, jenž překonal brankáře Mandouse.

O několik minut později měl nadějnou příležitost i Schranz, ale míč se mu po hlavě svezl a skončil mimo hostující branku. Klid domácím přinesla až situace v 79. minutě. Několik střel za sebou dokázala olomoucká defenziva zablokovat, ale Kladrubského pokus už skončil v síti.

Jihočeši porazili Sigmu i podruhé v sezoně a s Hanáky bodovali v lize počtvrté z posledních pěti utkání.

Bohemians stále na vítězné vlně

Fotbalisté Bohemians 1905 zvítězili v 27. kole první ligy v Opavě 1:0. Dlouho vyrovnaný zápas rozhodla 72. minuta, kdy se trefil Matěj Pulkrab. Pražané v nejvyšší soutěži vyhráli počtvrté za sebou a v tabulce poskočili do elitní desítky. Naopak Slezané čtyři kola nezvítězili a na předposledním místě mají nadále jen bodový náskok na Příbram.

Opava byla od úvodu aktivnější. Individuální akcí se v šesté minutě blýskl domácí Dordič, který vystřelil prudce k tyči, ale brankář Bohemians Le Giang míč vyrazil. Poté po faulu na Texla zahrával přímý kop zhruba z 18 metrů uzdravený Zavadil, jenž se vrátil do sestavy, a jeho rána o pár decimetrů minula hostující branku.

Hned po změně stran měli Slezané svou největší příležitost. Po centru Zavadila z přímého kopu vrátil míč před bránu Žídek, ale dobíhající Texl z ostrého úhlu trefil jen tyč. Pak opavský veterán napálil odražený balon zpoza šestnáctky jen těsně nad bránu. Na druhé straně vystřelil nebezpečně Ljovin, ovšem také příliš vysoko.

Radost Bohemians z gólu.

V 72. minutě přišlo rozhodnutí. Střídající Mosquera poslal do opavské šestnáctky centr, kterým našel Ljovina. Ten posunul míč na Pulkraba a jeho pohotovou střelu tečoval mimo dosah brankáře Fendricha domácí Helešic.

Opavští srovnat nedokázali a potvrdili pozici týmu s nejhorším útokem v lize. „Klokani“ v nejvyšší soutěži bodovali se slezským soupeřem podeváté za sebou.

Fotbalová FORTUNA:LIGA - 27. kolo:
České Budějovice - Olomouc 2:0 (0:0), Opava - Bohemians 1905 0:1 (0:0), Ostrava - Plzeň 0:2 (0:1), Slovácko - Karviná 2:0 (2:0),
20:00 Sparta - Teplice.