Slováci slaví historickou výhru na ME. Parádními góly ji řídili Hamšík a Weiss

14:55aktualizováno  16:55
LILLE - Fotbalisté Slovenska vybojovali historicky první vítězství na mistrovství Evropy. V zápase skupiny B v Lille porazili Rusko 2:1. Už po prvním poločase vedli o dvě branky po trefách Vladimíra Weisse a Marka Hamšíka, deset minut před koncem snížil střídající Děnis Glušakov. V tabulce patří slovenské reprezentaci druhé místo, druhý duel mezi Anglií a vedoucím Walesem se odehraje ve čtvrtek.

Budou se Slováci proti Rusům na Euro radovat? foto: Reuters

Slovenský trenér Ján Kozák udělal oproti úvodnímu zápasu s Walesem (1:2) tři změny v základní sestavě. Šanci tentokrát nedostali tři hráči z české ligy: obránce pražské Slavie Dušan Švento a plzeňští Patrik Hrošovský a Michal Ďuriš.

ON-LINE REPORTÁŽ ZE ZÁPASU RUSKO VS. SLOVENSKO ZDE!

Jejich místa zaujali Tomáš Hubočan, Viktor Pečovský a střelec jediné slovenské branky z prvního duelu Ondrej Duda. Leonid Sluckij na druhé straně vsadil na stejnou jedenáctku jako v zápase s Anglií (1:1).

Úvodní půlhodina utkání, hraného pod zataženou střechou, příliš šancí nepřinesla, většina pokusů skončila mimo branku. Nejnebezpečněji vypadala Smolovova střela z 28. minuty, záložník Krasnodaru ale zpoza vápna mířil těsně vedle tyče.

Rusko vs. Slovensko (slavící Hamšík).
Rusko vs. Slovensko.

K první střele na branku se Slovensko dostalo až v 32. minutě a hned z toho byl gól. Hamšík poslal z vlastní poloviny přihrávku za obranu Weissovi, který si míč zpracoval, obehrál nedůsledné obránce a pravou nohou překonal Akinfejeva. Oslavil tak první reprezentační trefu od loňského března, kdy v kvalifikaci ME skóroval do sítě Lucemburska.

Rusko - Slovensko 1:2 (0:2)

(mistrovství Evropy ve fotbale ve Francii - skupina B hráno v Lille)

Branky: 80. Glušakov - 32. Weiss, 45. Hamšík. Rozhodčí: Skomina - Praprotnik, Vukan - Jug, Vinčič (všichni Slovin.). ŽK: Ďurica (Slovensko). Diváci: 38.989.

Rusko: Akinfejev - Smolnikov, V. Berezuckij, Ignaševič, Ščennikov - Golovin (46. Mamajev), Neustädter (46. Glušakov) - Kokorin (75. Širokov), Šatov, Smolov - Dzjuba. Trenér: Sluckij.

Slovensko: Kozáčik - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Hubočan - Kucka, Pečovský, Hamšík - Mak (80. Ďuriš), Weiss (72. Švento) - Duda (67. Nemec). Trenér: Kozák.

V poslední minutě prvního dějství si Weiss a Hamšík vyměnili role. První jmenovaný rozehrál nakrátko rohový kop a záložník Neapole se prezentoval krásnou střelou, na niž Akinfejev nemohl dosáhnout. Podobná rošáda střelce a asistenta se na Euru povedla naposledy anglické dvojici Rooney - Scholes před dvanácti lety.

Slovensko se stalo prvním týmem na francouzském šampionátu, který vstřelil dvě branky v prvních 45 minutách. Na nepovedený poločas zareagoval Sluckij střídáním záložníků Golovina a Neustädtera, za které se na hřiště dostali Mamajev a Glušakov. První větší příležitost po přestávce měli ale znovu Slováci, Makova rána nadělala Akinfejevovi problémy.

Na další nebezpečný moment si museli fanoušci v Lille počkat do 80. minuty, kdy Rusko snížilo na 1:2. Šatovův centr umístil hlavou za Kozáčikova záda nehlídaný Glušakov. I přes následný drtivý tlak ruské reprezentace ale Slováci udrželi tři body.

Poslední duely skupiny B čekají oba týmy v pondělí 20. června od 21:00. Rusko se utká s Walesem a Slovensko s Anglií.