Slováci jsou blízko čtvrtfinále: Bělorusko udolali 5:1

14:00aktualizováno  23:38
HELSINKY - Hokejisté Slovenska porazili na mistrovství světa Bělorusko 5:1 a přiblížili se postupu do čtvrtfinále. Svěřenci kouče Vladimíra Vůjtka, kteří mají na kontě devět bodů, rozhodli zápas v rozmezí čtyř minut druhé třetiny, kdy vstřelili čtyři góly.

Slovenští hokejisté oslavují branku foto: ČTK

"Poprvé na turnaji jsme odehráli zápas bez nervů. Na začátku jsme hráli opatrně, ale pomohl nám první gól. Pak jsme dobře bránili a vydařil se nám začátek druhé třetiny, kde nám vyšlo vše, na co jsme sáhli," řekl Vůjtek.

Souboj dvou aspirantů na umístění na třetím nebo čtvrtém místě helsinské skupiny začali lépe Slováci. Do vedení se dostali v 7. minutě, kdy obránce Sekera překonal brankáře Kovala střelou od modré čáry. Bělorusové, v jejichž sestavě poprvé figurovaly dvě posily z NHL, bratři Kosticynové, poté i díky dvěma přesilovkám vyrovnali hru, gól ale nedali.

Rozhodnutí padlo v rozmezí 24. až 27. minuty, kdy Slováci překonali Kovala hned čtyřikrát. Chvílemi nejistý běloruský gólman se ani nemohl nechat vystřídat. Zkušený Mezin totiž v pátek nečekaně opustil bez udání důvodu tým a na střídačce byla připravena jen původně trojka Milčakov.

"Věděli jsme, že Koval má problémy a nemůže chytat na sto procent. Pak jsme ale museli hráče upozorňovat, aby dodržovali herní systém," uvedl Vůjtek. Slováci pak polevili a Bělorusku se podařilo v přesilové hře snížit, o případné drama se mohl postarat Kovyršin, nařízené trestné střílení ale nevyužil. Další gól již nepadl, Slováci si připsali třetí výhru za sebou a v neděli je čeká zřejmě klíčový zápas v boji o play off proti Švýcarsku. "To pro nás bude zápas pravdy," řekl Vůjtek.

Mistrovství světa v ledním hokeji

Skupina A (Helsinky):
Slovensko - Bělorusko 5:1 (1:0, 4:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 7. Sekera (Baranka, Handzuš), 24. Radivojevič (Sekera), 25. Miklík (Mikúš, Tatar), 26. Kopecký (Radivojevič), 27. Mikúš (Tatar, Miklík) - 34. Kaljužnyj (A. Kosticyn, S. Kosticyn). Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Levonen - Puolakka (oba Fin.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 4:4, navíc Surový (SR) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 9032.

Švýcarsko - Francie 2:4 (0:1, 2:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 34. Brunner (Furrer, Blindenbacher), 36. Brunner (Romy) - 18. Auvitu (Hecquefeuille, Meunier), 33. T. Da Costa (Bertrand, Roussel), 47. Meunier, 48. S. Da Costa (Bellemare, Amar). Rozhodčí: Jablukov (Něm.), Larking (Švéd.) - Šeljanin (Rus.), Wilmot (Kan.). Vyloučení: 3:5, navíc Bezina (Švýc.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:3. Diváci: 9155.

Kazachstán - Kanada 0:8 (0:1, 0:2, 0:5)
Branky a nahrávky: 16. Phaneuf (Getzlaf), 33. Perry (Keith, Bouwmeester), 38. Burrows (Eberle, Keith), 43. E. Kane, 44. Tavares (Eberle, Russell), 44. Purcell (Benn), 46. Phaneuf (Getzlaf, Keith), 57. Nugent-Hopkins (Sharp, Ladd). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Patafie (USA) - Dahmen (Švéd.), Schulz (Něm.). Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 4151.

Skupina B (Stockholm):
Norsko - Lotyšsko 3:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 13. Holös, 26. Martinsen (Trygg, Ask), 39. Thoresen (Hansen, Skröder). Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Olenin (Rus.) - Suominen (Fin.), Valach (SR). Vyloučení: 4:6, navíc Berzinš (Lot.) 10 min. Bez využití. Diváci: 5322.

Německo - Dánsko 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 38. Greilinger (Fischer, Kaufmann), 49. Gogulla (Reimer, Ullmann) - 22. Green (Starkov). Rozhodčí: Baluška (SR), Kurmann - Arm (oba Švýc.), Dědulja (Běl.). Vyloučení: 3:1. Bez využití. Diváci: 5107.

Švédsko - Itálie 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 6. Kruger (Karlsson, Alfredsson), 20. S. Kronwall (Landeskog), 26. Karlsson (Zetterberg), 42. Landeskog (Eriksson, Zetterberg). Rozhodčí: Boman (Fin.), Bulanov (Rus.) - Morrison (USA), Semjonov (Est.). Vyloučení: 3:8. Využití: 1:0. Diváci: 8979.