Slováci se vrátili do boje o čtvrtfinále. V derby porazili Rakušany 4:2

18:30
kodaň - Hokejisté Slovenska porazili ve svém třetím zápase na mistrovství světa v Kodani Rakousko 4:2 a udrželi se ve hře o postup do čtvrtfinále. Aktuálně mají v tabulce skupiny A čtyři body, Rakušané dosud získali jen jeden bod.

Hokejisté Slovenska poprvé na MS vyhráli. foto: Reuters

„Odehráli jsme lepší zápas, než se může podle výsledku zdát. V některých fázích nás soupeř zatlačil a v tu chvíli nás podržel brankář Patrik Rybár i hráči, kteří se poctivě vraceli dozadu,“ řekl trenér Slovenska Craig Ramsay.

Zleva Dmitrij Jaškin z Česka, Ladislav Nagy ze Slovenska při utkání skupiny A...
Slovenští hráči se radují z druhého gólu při utkání skupiny A mistrovství světa...

Pro Rybára, který se v brance i kvůli nemoci Marka Čiliaka objevil poprvé na turnaji, přitom zápas nezačal dobře. Již po 93 sekundách za jeho zády skončila střela Leblera, kterou nešťastně tečoval obránce Sekera.

Rakousko - Slovensko 2:4

Branky a nahrávky: 2. Lebler (Hofer), 42. Schneider (Raffl) - 5. Haščák (Hovorka, Ďaloga), 23. Jurčo (Nagy, Fehérváry), 26. Jaroš (Fehérváry), 60. Krištof. Rozhodčí: Iverson (Kan.), Sjöqvist - Malmqvist (oba Švéd.), Fluri (Švýc.). Vyloučení: 4:2. Bez využití. Diváci: 6094.
Rakousko: Starkbaum - Schumnig, Unterweger, Ulmer, Viveiros, Schlacher, Heinrich, Peter, Altmann - Schneider, Hundertpfund, Ganahl - Hofer, Raffl, Lebler - Haudum, Komarek, Zwerger - Rauchenwald, Obrist, Spannring.
Slovensko: Rybár - Čajkovský, Sekera, Ďaloga, Graňák, Jaroš, Fehérváry, Jánošík, Grman - Jurčo, Krištof, Nagy - Bakoš, Hovorka, Haščák - Svitana, Buc, Bondra - Kudrna, Marcinko, Cingel.

Slováci se z nepříjemného momentu ale rychle oklepali a Haščák po rychlém protiútoku vyrovnal.

Tým kanadského kouče Ramsayho si poté vytvořil převahu, gólově se však prosadil až ve 23. minutě krátce po návratu z trestné lavice po krásné Fehérváryho přihrávce Jurčo.

„Viděl jsme Laca Nagye na útočné modré, tak jsem mu poslal puk. Byl to pěkný moment, ale v první řadě jsme rád, že jsme vyhráli za tři body. To je podstatné,“ řekl osmnáctiletý obránce Martin Fehérváry.

Před polovinou utkání zvýšil na 3:1 Jaroš, který využil menšího zaváhání brankáře Starkbauma. Rakušané, v jejichž sestavě byla poprvé i posila z NHL Raffl, si ale v závěru druhé třetiny vytvořili převahu a ve třetí části i snížili. Rybára překonal Schneider.

Přes zjevnou pasivitu nakonec Slováci výhru udrželi. Autorem poslední branky byl při rakouské power play Krištof, jehož střelu si za čáru srazil Zwerger. „Ve třetí třetině jsme si to zkomplikovali, ale naštěstí jsme výhru udrželi,“ oddechl si Ramsay.