Slováci potrápili Kanadu, Američtí hokejisté smetli Finsko 6:1

23:27aktualizováno  27. února 4:54
VANCOUVER - Hokejový turnaj čeká repríza finále ze Salt Lake. Kanada přehrála Slováky těsně 3:2. Recept na finskou obranu, který nedokázal český tým najít, ukázali Američané. Během první třetiny semifinálového souboje skórovali hned šestkrát a zbytek zápasu už byla jen formalita.

Morrow dává gól. foto: Reuters

V zápase Kanady se Slovenskem to dlouho vypadalo jako jasná záležitost. Domácí hokejisté si v první a druhé třetině vytvořili náskok už 3:0. Slováci ale heroickým výkonem v závěrečné části snížili na 2:3. V závěrečné hře bez brankáře byl dokonce Demitra sám před prázdnou brankou, ale selhal. Do finále tak postoupila Kanada.

Domácí hokejisté potvrzovali roli favorita, kterou vyjádřili v první třetině dvěma góly v rozmezí dvou minut v podání Marleaua a Morrowa. Ve druhé třetině přidal v přesilovce gól Getzlaf a hráči s javorovým listem na dresu šli do třetí třetiny s cílem pošetřit síly na finále.

To se jim málem zle vymstilo. Nejprve snížil Višňovský na 1:3 a když upravil na 2:3 Handzuš začalo domácím téct do bot. Senzaci málem dokonal v powerplay Demitra, ale netrefil odkrytou branku Luonga.

Kanár od Američanů za 13 minut
O jisté medaili pro Američany bylo rozhodnuto během třinácti minut, kdy tým USA roztočil nevídaný kolotoč branek. Dva góly vstřelil útočník Patrick Kane.

VANCOUVER ON-LINE

Do vedení se dostali Američné snadno, brankář Kiprusoff chtěl rozehrát před forčekujícím Kesselem, jemuž se sice vyhnul, ale kotouč naservíroval přesně Malonemu, jenž na začátku třetí minuty pohodlně otevřel skóre zakončením do prázdné branky.Tato situace jakoby předeslala vývoj prvních patnácit minut. Kiprusoff tahal z branky jeden puk za druhým.

Vydržel to do čtvrtého gólu a pustil do hry náhradníka Bäckströma, jemuž se na led příliš nechtělo. Jako kdyby Bäckström tušil, proč se mu do hry nechce a co bude následovat.

Již v polovině 13. minuty pokořil také jeho Kane a na hrozivých 6:0 zvýšil o 15 sekund později Stastny. Američané vyhráli první třetinu na střely 13:4, vstřelili šest branek a již v čase 12:46 bylo o jejich postupu do nedělního finále naprosto jasno.

Ve dalším průběhu šetřil zámořský tým očividně síly na finále. Finové se snažili alespoň o čestný úspěch, ale dlouhou dobu marně. Ve 49. minutě se šel do branky Američanů ohřát také náhradník Thomas, jenž vystřídal bezchybně chytajícího Millera. V 54. minutě hráli Finové přesilovku a čestného úspěchu se dočkali po tečované ráně Miettinena. Američané však zůstali jediným neporaženým týmem.

Slováci se v souboji o třetí příčku utkají s Finskem.

Semifinále

Kanada - Slovensko 3:2 (2:0, 1:0, 0:2) Branky a nahrávky: 14. Marleau (S. Weber, S. Niedermayer), 16. Morrow (Pronger, Getzlaf), 37. Getzlaf (Perry, Pronger) - 52. Višňovský (Stümpel), 56. Handzuš (Zedník, Šatan). Rozhodčí: Larue (USA), Rönn - Fonselius (oba Fin.), Nelson (USA). Vyloučení: 1:2. Využití: 1:0. Diváci: 17.799.

Sestavy: Kanada: Luongo - S. Niedermayer, S. Weber, Keith, Doughty, Boyle, Pronger, Seabrook - Iginla, Crosby, E. Staal - Marleau, Thornton, Heatley - M. Richards, Toews, Nash - Perry, Getzlaf, Morrow - Bergeron. Trenér: Mike Babcock.

Slovensko: Halák - Meszároš, Chára, Višňovský, Štrbák, Jurčina, Sekera - Marián Hossa, Demitra, Kopecký - Pálffy, Stümpel, Gáborík - Zedník, Šatan, Handzuš - Radivojevič, Marcel Hossa, Cibák. Trenér: Ján Filc.

USA - Finsko 6:1 (6:0, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 3. Malone, 7. Parise (Stastny, Rafalski), 9. E. Johnson (Pavelski, Malone), 11. Kane, 13. Kane (Rafalski), 13. Stastny (Langenbrunner, Parise) - 55. Miettinen (Lepistö). Rozhodčí: O'Halloran (Kan.), Vinnerborg (Švéd.) - Blümel (ČR), Heyer (USA). Vyloučení: 3:5, navíc J. Ruutu (Fin.) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 17.602.

Sestavy: USA: Miller (49. Thomas) - Suter, Rafalski, E. Johnson, Gleason, J. Johnson, Orpik, Whitney - Parise, Stastny, Langenbrunner - Kessel, Pavelski, Malone - Brown, Kesler, Kane - Ryan, Backes, Callahan - Drury. Trenér: Ron Wilson.

Finsko: Kiprusoff (11. Bäckström) - Salo, Timonen, Pitkänen, Lydman, Lepistö, Niskala, Kukkonen - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - T. Ruutu, M. Koivu, Filppula - Miettinen, N. Kapanen, Hagman - O. Jokinen, J. Ruutu, Peltonen - od 28. navíc Immonen. Trenér: Jukka Jalonen.