Slováci odmítli na MS další nezdar, Norům nastříleli pět branek

22:02aktualizováno  22:57
MINSK/PRAHA - Hokejisté Slovenska si ve čtvrtém zápase na mistrovství světa v Minsku připsali premiérové vítězství. Svěřenci trenéra Vladimíra Vůjtka porazili Norsko 5:2 a posunuli se na páté místo tabulky skupiny A. Dvěma góly se o výhru zasloužil útočník Ladislav Nagy.

Slovenští hokejisté se radují ze vstřelené branky. foto: Reuters

"Spadl mi kámen ze srdce. Až na jedenáct minut proti Francii jsme od začátku turnaje hráli dobrý hokej. Body nám ale utíkaly a jsme rádi, že jsme je dnes konečně získali," řekl Vůjtek slovenským novinářům.

"Konečně jsme všichni spokojení. Prolomili jsme černou sérii a doufám, že naše sebevědomí i nálada teď půjdou nahoru," přál si Michel Miklík, který nasbíral tři kanadské body za gól a dvě asistence.

Slovákům vyšel ideálně úvod. Již po 66 sekundách Tatar chytře usměrnil Miklíkovu střílenou přihrávku. V 6. minutě se ale podařilo Norům vyrovnat. Valach nechtěně tečoval Bonsaksenovu střelu od modré a Laco poprvé kapituloval.

Tým kapitána Šatana ale získal vedení zpět a postaral se o to samostatnou akcí Mikúš. Seveřané ale ještě v první třetině znovu vyrovnali; Ask dokonale využil volnosti v ideální pozici na kruhu pro vhazování. Druhý inkasovaný gól Slováky poznamenal, často chybovali v obraně a jen díky štěstí nedostali třetí branku.

O přestávce se ale Slováci zkonsolidovali a podařilo se jim nápor soupeře zastavit. Obraz hry následně ovlivnila série vyloučení, ani jeden tým však v početní výhodě třetí gól nepřidal. Nerozhodný stav změnil až 18 sekund před koncem druhé části Nagy, jenž se trefil přesně do levého horního rohu Haugenovy branky.

Předchozí tři zápasy na MS Slováci ztratili ve třetí třetině, tentokrát se ale podobný kolaps neopakoval. Nagy úspěšným bekhendovým pokusem zvýšil a o 46 sekund později překonal Haugena po rychlém vyjetí zpoza branky Miklík. Premiérový tříbodový zisk již Šatan a spol. nepustili.

Mistrovství světa v hokeji v Minsku

Skupina A

Slovensko - Norsko 5:2 (2:2, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 2. Tatar (Miklík, Švarný), 10. Mikúš (Miklík, Ďaloga), 40. Nagy (Marinčin), 48. Nagy (Ďaloga, Laco), 49. Miklík (Tatar) - 6. Bonsaksen (Stene), 12. Ask (K. Olimb, M. Olimb). Rozhodčí: Brueggeman (Něm.), Gofman (Rus.) - Carlson (Kan.), Fluri (Švýc.). Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 5881.

Česko - Itálie 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 23. Sekáč (Hudler, Němec), 56. Jágr (Červenka). Rozhodčí: Sidorenko (Běl.), Vinnerborg (Švéd.) - Dědulja (Běl.), Dehaen (Fr.). Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 4160.

Skupina B

Švýcarsko - Německo 3:2 (1:1, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 13. Brunner (Josi, Weber), 33. Hollenstein (Josi, Cunti), 37. Romy (Brunner, Moser) - 14. Oppenheimer (Hördler, Hospelt), 39. Oppenheimer (Akdag, Hospelt). Rozhodčí: Patafie (USA), Rantala (Fin.) - Kilian (Nor.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 11.628.

Rusko - Kazachstán 7:2 (1:0, 3:0, 3:2)

Branky a nahrávky: 15. Plotnikov (Tichonov, Ovečkin), 23. Jakovlev (Zaripov, Bělov), 24. Zaripov (Tichonov, Plotnikov), 32. Kuljomin, 42. Tichonov (Plotnikov, Ovečkin), 60. Plotnikov (Tichonov, Zaripov), 60. Burmistrov (Kuzněcov, Dadonov) - 50. Panšin (Dallman, Antropov), 54. Spiridonov (Blochin, Ivanov). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Rönn - Suominen (oba Fin.), Schrader (Něm.). Vyloučení: 2:6. Využití: 4:0. Diváci: 12.299.