Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Slováci na Brücknerův tým opět nestačili

23:00
PRAHA - Velkým ohňostrojem skončil poslední domácí zápas fotbalové reprezentace v kvalifikaci na mistrovství Evropy. Češi opět uspěli v derby se Slováky, tentokrát poměrem 3:1 a stále vedou svoji skupinu. Primát ale musí potvrdit ve středu na Kypru. Ten prohrál v Německu 0:4

Milan Baroš padá po souboji se slovenským brankářem Čontofalským. foto: ČTK

Český kouč Karel Brückner vsadil na osvědčenou sestavu, složenou ze zkušených borců včetně uzdraveného Poláka, a ti se mu odvděčili útočnou hrou od první minuty.

Hrálo se ve vysokém tempu, bez ohledu na vytrvalý déšť se sněhem. Český celek nenechával Slováky pořádně rozehrát, každou chvíli hrozila Čontofalského brance pohroma. Na konci první čtvrthodiny si vytvořil domácí tým sérii hned několika šancí a brzy se také dostal do vedení. Grygera si na hranici šestnáctky narazil míč s Pospěchem, prošel do trestného území a jeho střela zapadla přesně k tyči. Byl to jeho druhý gól v národním týmu, předtím se trefil v únoru 2003 v Paříži.

Hosté s ofenzivními pokusy šetřili a výjimkou byla Mintálova dorážka, která těsně minula českou branku. Pak už ale ovládali trávník znovu jen Češi a ve 20. minutě měli další slibnou šanci, která vznikla po exdortmundské spolupráci Rosického a Kollera. Reprezentační kapitán uvolnil tradiční šajtlí svého kolegu, který dokonce obešel i Čontofalského, jenže pak nedokázal míč z úhlu usměrnit levačkou do odkryté branky.

Domácí převaha nebrala konce, i když se chvílemi zdálo, že ve středu hřišti Slováci alespoň částečně srovnávají krok. Jak ale nastal rychlý přesun hry do ofenzivy, měli hosté v zadních řadách velké problémy. V 31. minutě je zachránil jen včasný zásah Michalíka, který srazil Plašilův volej uvnitř šestnáctky.

Grygera se opět zranil
Hosté se sice snažili po přestávce zvednout hlavu, ale jejich agresivita vyústila jen ve dva ostré zákroky. Kvůli zranění předního stehenního svalu levé nohy nenastoupil do druhého poločasu Grygera, z čehož nebude mít Juventus radost; stejně totiž dopadlo i jeho poslední reprezentační vystoupení.

Slováci po půli přece jen přidali a častěji se dostávali k domácí brance, několikrát dokonce musel ukázat v plné parádě své umění gólman Blažek. Na druhé straně se předvedl Pospěch, který nastřelil v 47. minutě břevno, po Galáskově ráně v 65. minutě se vyznamenal slovenský brankář.

V závěrečné fázi zápasu Češi nejprve trochu ubrali ze své snahy, jako by měli obavu o těsné vedení. Jenže Slováci se nakonec "dorazili" sami - Čontofalský v 77. minutě nezvládl výběh na vysoký balon, srazil se s Čechem a míč se odkutálel za jeho záda, kde ho usměrnil do prázdné branky střídající Kulič.

Dvoubrankové vedení domácích netrvalo dlouho, protože v 79. minutě Kadlec při své reprezentační premiéře trefil míč tak nešťastně, že přeloboval Blažka. Ani to ale ještě nebyl konec vydařeného derby: sedm minut před koncem odcentroval Polák, míč sice srazil Michalík, ale jen k Rosickému. Český kapitán prostřelil vše, co mu stálo v cestě, a upravil výsledek na konečných 3:1.

Anglie vzývá izraelské fotbalisty
Velké drama se odehrávalo ve skupině E. Izraelci zvítězili nad Ruskem gólem v nastavení 2:1, čímž poslali na šampionát Chorvatsko. Zároveň výrazně pomohli Angličanům, kteří rázem mají znovu osud ve vlastních rukách a ve středu jim stačí uhrát ve Wembley s Chorvatskem bod. Rusům se postup hodně vzdálil.

Naopak desátým a jedenáctým účastníkem evropského šampionátu se stali fotbalisté Polska a Nizozemska. Poláci postupují ze skupiny A díky domácímu vítězství nad Belgií 2:0, nizozemskému národnímu celku stačila ve skupině G hubená výhra 1:0 nad Lucemburskem.