Slováci jsou zachráněni v elitní skupině. Dvěma góly v závěru jim pomohli Dánové

18:15aktualizováno  16. května 0:32
KOLÍN NAD RÝNEM/paříž - Hokejisté Slovenska se udrželi v elitní skupině mistrovství světa. Rozhodla o tom výhra Dánska v Kolíně nad Rýnem nad Itálií 2:0, která tak stejně jako Slovinsko opouští elitu rok potom, co do ní postoupila.

Hokejisté Dánska se radují z gólu, kterým pomohli Slovákům k záchraně. foto: Reuters

Sestoupí Slováci z elitní skupiny? Hrajeme jak junioři, na víc nemáme, vzteká se gólman

Italové drželi naději do 58. minuty, pak rozhodl přesilovkovou trefou útočník Nichlas Hardt. Čisté konto vychytal Sebastian Dahm.

„Snažili jsme se zápas tvrdě odmakat a pokusit se dát gól, který jsme potřebovali, ale to se nestalo. A ve třetí třetině se jako rozdílový ukázal gól v přesilovce,“ uvedl italský forvard Giulio Scandella.

„Chtěli jsme s nimi odehrát vyrovnaný zápas. A že jsme ho prohráli až takto v závěru, to není špatné, ale samozřejmě jsme si chtěli vést ještě lépe,“ dodal.

MS v hokeji 2017, Německo vs. Dánsko: Seveřané slaví gól.
Bělorusko vs. Kanada, MS v hokeji 2017. Zleva Roman Graborenko z Běloruska,...

Italové šli do utkání s vědomím, že pouze plný bodový zisk je může zachránit. Přesto k vidění příliš šancí nebylo. Dlouho se totiž soustředili hlavně na obranu, aby neinkasovali a nemuseli zápas otáčet z nepříznivého stavu.

Klíčovou pasáž rozpoutala nevyužitá možnost Poulsena ve 49. minutě. Vzápětí měl Michele Marchetti na holi kýžený gól, který mohl znamenat záchranu Italů, jenže bekhendovou dorážkou ve stoprocentní šanci nechal vyniknout Dahma.

MS v hokeji - Jakub Voráček.

Ehlerse pak vychytal díky pohotové lapačce Andreas Bernard. Když se Italové chystali ke hře bez gólmana, necelé tři minuty před koncem zbytečně fauloval Larkin.

Jen o 25 vteřin později tečující Storm netrefil mezi tyče, ale přímo na hůl Hardta, který otevřel skóre.

„Chtěli jsme všechny ujistit o tom, že naše místo na příštím mistrovství světa je zasloužené. A právě to jsme dnes také udělali,“ poukázal Morten Poulsen na to, že Dánové jakožto pořadatelé šampionátu v příštím roce nemohli z elitní skupiny sestoupit.

Italové pak přesto sáhli k power play a s elitní skupinou se rozloučili tragikomickým kouskem Eggera, jenž upadl nikým neatakován s pukem na holi a z pár metrů poslal kotouč do vlastní opuštěné branky.

Podívejte se na vlastní gól Eggera:

Gólmanu Dahmovi stačilo k udržení čistého konta 16 zákroků, kapitán Dánů Morten Green se vítězně rozloučil s reprezentačním dresem.

„On je možná prvním Dánem, který reprezentoval naši zemi na mezinárodní scéně. Nikdy jsem nehrál za Dánsko bez Mortena v sestavět,“ mrzelo Poulsena Greenovo loučení.

„Bude to zvláštní hrát takovéhle turnaje bez něho, protože je obrovskou součástí našeho týmu. Nejen na ledě, ale i mimo něj. Je pro nás takovou otcovskou postavou a bude nám chybět,“ dodal.

Kanada vyhrála Českou skupinu

Hokejisté Kanady porazili v Paříži Norsko 5:0 a zajistili postup do čtvrtfinále nejen sobě, ale i Česku, Švýcarsku a Finsku.

Obhájce titulu zároveň vyhrál základní skupinu B, v které vede před českým týmem o tři body a má lepší vzájemný zápas.

Holka z nároďáku Kateřina Bogliová.

Kanaďané rozhodli už v úvodní třetině, kterou vyhráli díky brankám Braydena Schenna a Coltona Parayka 2:0.

Skóre ještě navýšili Mark Scheifele, opět Parayko a Ryan O’Reilly. Čtyři góly dal tým kouče Jona Coopera v přesilových hrách. Brankáři Chadu Johnsonovi stačilo k prvnímu čistému kontu na turnaji 10 úspěšných zákroků.

Vítězové minulých dvou šampionátů by sice měli díky svému postavení hrát čtvrteční čtvrtfinále ve francouzské metropoli, ale pokud by ve skupině A skončilo čtvrté Německo, stěhovali by se do Kolína nad Rýnem.

Rusové rozstříleli Lotyše a jsou opět první

Hokejisté Ruska porazili v utkání skupiny A v Kolíně nad Rýnem Lotyšsko jednoznačně 5:0. Sborná zůstává na turnaji neporažená a v úterý si zahraje proti Američanům o prvenství ve skupině.

Rusům stačí z tohoto souboje bod. Ještě důležitější utkání čeká Lotyše, kteří budou hrát přímý souboj s Němci o čtvrtfinále.

MS v hokeji:

Skupina A (Kolín nad Rýnem):

Dánsko - Itálie 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 58. Hardt (Storm, Jakobsen), 59. Regin. Rozhodčí: Odinš (Lot.), Fonselius - Suominen (oba Fin.), Ritter (USA). Vyloučení: 1:2. Využití: 1:0. Diváci: 5653.

Rusko - Lotyšsko 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky:
13. Kiselevič (Panarin, Kučerov), 19. Tělegin (Plotnikov), 21. Namestnikov (Panarin, Kučerov), 39. Kučerov (Panarin, Bělov), 54. Bělov (Gusev, Šipačov). Rozhodčí: Hribik, Jeřábek - Lhotský (všichni ČR), Jensen (Dán.). Vyloučení: 4:4. Využití: 2:0. Diváci: 16.439.

Tři body v dresu vítězů si připsali útočníci Nikita Kučerov za gól a dvě nahrávky a Artěmij Panarin (0+3). Čisté konto vychytal Ilja Sorokin, který na turnaji za čtyři třetiny ještě neinkasoval. Dnes si připsal 24 úspěšných zákroků.

V obrovské pohodě hrající Rusové zápasu, který řídili tři čeští rozhodčí, vládli od začátku do konce. A pobavili přes 16 tisíc diváků mnoha parádními kombinacemi. Ve 13. minutě prošla za záda gólmana Punnenovse střela beka Kiseleviče od modré čáry.

Lotyši měli daleko k odevzdanému soupeři, v 19. minutě ale po skrumáži v lotyšském brankovišti si našel puk Tělegin a dorazil ho do branky, která byla v té chvíli již posunutá. Po konzultaci s videorozhodčím však mohli Rusové slavit, vedli už 2:0.

„Dnes bylo hlavní věcí vyhrát zápas. Zítra nás čeká důležité utkání, tak jsme chtěli dnešek zvládnout bez nějakých problémů. Nedopustili jsme příliš ztrát kotouče a snažili jsme se ho co nejvíce kontrolovat, stejně jako celou hru. Myslím, že to fungovalo. Sorokin měl jen pár těžkých momentů a skvěle si s nimi poradil,“ řekl obránce Dmitrij Orlov.

V úvodu druhého dějství navíc využili přesilovou hru a Namestnikov po pěkné rychlé kombinaci přidal ranou pod horní tyč třetí trefu. Pak si našel místo na zakončení z Panarinovy nahrávky Kučerov a trefil přesně horní růžek.

Kalninše už po 20 sekundách přivítal na ledě nechytatelnou ranou v přesilovce Bělov. „Nijak jsme třetí část nevypustili a neschovávali si energii na zítřek. Jen jsme hráli chytrý hokej,“ prohlásil Orlov.

Francie se rozloučila s fanoušky výhrou

Hokejisté Francie se už bez šance na postup do čtvrtfinále rozloučili s domácím mistrovstvím světa v Paříži výhrou nad jistě sestupujícím Slovinskem 4:1.

Třemi góly a jednou asistencí zazářil útočník Antoine Roussel, tři body za gól a dvě asistence zaznamenal obránce Yohann Auvitu.

Skupina B (Paříž):

Kanada - Norsko 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky
: 18. B. Schenn (Simmonds), 19. Parayko (MacKinnon, R. O’Reilly), 35. Scheifele (Matheson, Skinner), 39. Parayko (MacKinnon, Marner), 58. R. O’Reilly (Scheifele, MacKinnon). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Linde (Švéd.) - Kaderli (Švýc.), Suchánek (ČR). Vyloučení: 4:5. Využití: 4:0. Diváci: 5093.

Francie - Slovinsko 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)
29. A. Roussel (Auvitu, S. Da Costa), 32. Auvitu (Bellemare, A. Roussel), 45. A. Roussel (Auvitu), 59. A. Roussel - 45. Muršak (Mušič, Pintarič). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Lemelin (Rak.) - Leermakers (Niz.), Oliver (USA). Vyloučení: 2:3. Využití: 2:0. V oslabení: 1:1. Diváci: 12.807.

Francie ztratila šanci na play off v neděli po prohře s českým týmem 2:5 a následné výhře Finska nad Švýcarskem 2:1 v prodloužení.

Derniéru v reprezentačním dresu si tak bez šance na úspěch na domácím šampionátu odbyli jednačtyřicetiletý brankář Cristobal Huet a o tři roky mladší kapitán Laurent Meunier.

„Bylo to důležité vítězství pro ty dva, kteří toho udělali za deset nebo více let pro tým tolik. Jsou to neuvěřitelní hráči a já jsem šťastný, že jsem měl možnost si s nimi zahrát, protože byli mými idoly,“ řekl Roussel oficiálnímu webu MS.

V úvodním dějství byli aktivnější Slovinci, v 17. minutě po faulu Janila dostal Mušič možnost trestného střílení, ale neměl přesnou mušku.

Ve 29. minutě se při vyloučení kladenského obránce Repeho už radovali domácí, když Roussel tečoval střelu Auvitua. Za tři minuty zvýšil přesnou střelou z mezikruží Auvitu.

V závěrečném dějství po faulech Ograjenška a Kovačeviče měli Francouzi na sedm sekund přesilovku pěti proti třem a stihl ji využít tečí Auvituovy střely znovu Roussel. Hned za 24 sekund ujel v pokračujícím oslabení Muršak a sebral Huetovi nulu.

„Bohužel jsme nehráli náš nejlepší hokej. Možná jsme na elitní kategorii neměli, ale máme dobrou partu. Budeme se o tom bavit a pokusíme se být příště silnější,“ prohlásil slovinský útočník Jan Muršak.

Výsledek i hattrick dovršil ve vlastním oslabení při power play Slovinska do prázdné branky Roussel. Aplausu se dočkal 24 vteřin před koncem Huet, který pustil na led Hardyho a vychutnal si rozlučku z lavičky.

Navíc dostal jednačtyřicetiletý gólman ocenění pro nejlepšího hráče zápasu na francouzské straně. Pak si ještě s Meunierem užili emotivní loučení na ledě.

Roussel litoval, že Francie na domácím turnaji nedošla do play off.

„Tým hrál dobře. Máme čtyři výhry a častokrát se s 10 body do čtvrtfinále postupuje. Teď to nestačilo. Je to pro nás hořká pilulka. Ale bojovali jsme, dali jsme do hry srdce a převažují pozitiva nad negativy,“ dodal Roussel.