Slováci dotáhli zápas se Švédskem k remíze, Rusové porazili těsně Švýcary

14:35aktualizováno  22:37
Kodaň - Hokejisté Slovenska smazali v zápase skupiny A na mistrovství světa se Švédskem dvougólové manko, přesto nakonec prohráli 3:4 v prodloužení.

Hokejisté Slovenska ztrácejí na český výběr už jen bod. foto: ČTK

Švédští hokejisté vyhráli i pátý zápas na MS v Kodani, poprvé na turnaji však nebodovali naplno. O výhře úřadujících mistrů světa rozhodl v čase 64:18 útočník Mika Zibanejad.

Slovensko se díky zisku bodu udrželo ve hře o postup do čtvrtfinále, Švédsko vede tabulku skupiny A.

Utkání skupiny A mistrovství světa v hokeji: Švédsko - ČR. Nahoře trenér...
Utkání skupiny A mistrovství světa v hokeji: Slovensko - Francie. Dávid Bondra...

Ve slovenské brance dostal podruhé na turnaji šanci Rybár a v 8. minutě mu po Rakellově brejku pomohla horní tyč.

Následně Švédsko nevyužilo první přesilovou hru a o minutu později inkasovalo. Grmanovu střelu tečoval Jurčo a gólman Hellberg nestihl zareagovat na změnu směru puku.

Slovensko - Švédsko 3:4 v prodloužení

Branky a nahrávky: 11. Jurčo (Grman, Krištof), 37. Ďaloga (Nagy), 47. Nagy (Krištof, Čajkovský) - 16. Everberg (Klingberg, Lindholm), 19. Nyquist (Backlund, Gustafsson), 25. De La Rose (Wikstrand, Kempe), 65. Zibanejad (Rakell, Klingberg). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Reneau (USA) - Jensen (Dán.), Kohlmüller (Něm.). Vyloučení: 4:1. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 12.490.
Slovensko: Rybár - Čajkovský, Sekera, Ďaloga, Graňák, Jaroš, Fehérváry, Jánošík, Grman - Jurčo, Krištof, Nagy - Bakoš, Hovorka, Haščák - Svitana, Buc, Bondra - Kudrna, Marcinko, Cingel.
Švédsko: Hellberg - A. Larsson, Ekman-Larsson, Klingberg, Lindholm, Wikstrand, Gustafsson - Rakell, Zibanejad, Janmark - Pettersson, Backlund, Nyquist - Pääjärvi, J. Larsson, Everberg - Kempe, De La Rose, Andersson.

Favorizovaní Seveřané ale ještě v první části vývoj zápasu otočili. Nejprve vyrovnal ideálně tečující Everberg a poté se v početní výhodě nejrychleji zorientoval na brankovišti Nyquist.

Vyrovnat mohl Bondra, ale v koncovce neuspěl a i díky tomu Švédsko svůj náskok navýšilo. Rybára potřetí překonal De La Rose.

Hráči Tre kronor měli optickou převahu, přesto se Slovákům podařilo snížit a dokonce v oslabení. Zpět do hry je dostal obránce Ďaloga.

Od slovenského týmu to nebylo vše. Ve třetí třetině nejprve zahrozil Buc, jehož šanci Hellberg zlikvidoval, o minutu později ale již tolik štěstí neměl. Na konci rychlé kombinace byl Nagy.

Hellberg byl ústřední postavou i v dalším průběhu. Tým kanadského kouče Ramsayho ucítil šanci na nečekaný úspěch a měl několik příležitostí rozhodnout.

Nakonec však utkání dospělo do prodloužení, ve kterém skórovali Švédové. K výhře jim pomohlo Ďalogovo vyloučení, v přesilové hře si do branky srazil Zibanejadovu přihrávku Sekera.

Rusové si připsali čtvrtou výhru na turnaji

Ruští hokejisté porazili v pátém zápase na mistrovství světa Švýcarsko 4:3 a připsali si čtvrtou výhru.

Olympijští vítězové z Pchjongčchangu bodovali ve všech duelech, v prodloužení nestačili jen na českou reprezentaci. Švýcaři vyšli poprvé naprázdno.

V sestavě sborné se poprvé na turnaji objevil uzdravený útočník Gusev a dal o sobě vědět ve 3. minutě, kdy trefil tyč. Branková konstrukce zachránila gólmana Berru v první třetině ještě dvakrát.

Rusové se radují z úvodního gólu v utkání s Českem na světovém šampionátu v...
Michajl Grigorenko slaví gól na 2:2 při utkání s Českem na světovém šampionátu...

Bezbrankový stav se ale změnil až ve druhé části, kdy Gusev s Dacjukem připravili gól pro Kaprizova.

„Náš útok si vytvářel šance, a kdybychom se prosadili už na začátku, bylo by to jednodušší. Celkově si ale myslím, že po dlouhé přestávce to bylo docela dobré. První dvě třetiny byly slušné, ve třetí to bylo náročnější, ale celkově to vylo dobré,“ řekl Nikita Gusev, který se zařadil do elitní formace k Dacjukovi a Kaprizovovi.

Švýcaři však rychle srovnali krok. Vyloučení Bereglazova potrestal Untersander.

Rusko - Švýcarsko 4:3

Branky a nahrávky: 23. Kaprizov (Dacjuk, Gusev), 28. Dadonov (Anisimov), 40. Něstěrov (Gusev, Dacjuk), 57. Grigorenko (Anisimov, Gavrikov) - 27. Untersander (Kukan, Corvi), 52. Andrighetto (Meier, Vermin), 59. Haas (Andrighetto, Niederreiter). Rozhodčí: Kubuš (SR), Schukies (Něm.) - Davis (USA), Kilian (Nor.). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:2. Diváci: 12.366.
Rusko: Košečkin - Gavrikov, Kiselevič, Něstěrov, Zajcev, Jakovlev, Bereglazov, Trjamkin - Dadonov, Andronov, Mamin - Gusev, Dacjuk, Kaprizov - Bučněvič, Anisimov, Grigorenko - Šalunov, Kablukov, Barabanov - Michejev.
Švýcarsko: Berra - Diaz, Müller, Untersander, Kukan, Fora, Frick, Genazzi - Scherwey, Haas, Rod - Niederreiter, Corvi, Moser - Andrighetto, Vermin, Meier - Baltisberger, Schäppi, Hofmann - Riat.

Za nerozhodného stavu se však hrálo jen 72 sekund, než vrátil Rusku vedení Dadonov. Následně byl blízko gólu Gusev, ale neuspěl stejně jako Haas a Meier na druhé straně.

V závěru druhé třetiny dostali Rusové výhodu přesilové hry pět na tři a rychle ji využili. Tři sekundy před odchodem do kabin jejich vedení navýšil obránce Něstěrov.

„To byl klíčový moment zápasu. Pokud dáte Rusku přesilovku pět na tři, je z toho na 90 procent gól,“ uvedl kapitán Švýcarska Raphael Diaz.

„Ve druhé a třetí třetině jsme jinak hráli docela dobře. Prvních deset minut se nám nevydařilo, byli jsme trochu nervózní, ale pak jsme se zlepšili. Celkově jsme ale odehráli dobrý zápas, hlavně na konci. Tlačili jsme se do branky a podařilo se nám i dát góly,“ dodal Diaz.

Švýcaři však nerezignovali a podařilo se jim snížit. Chybu v ruské rozehrávce potrestal Andrighetto. Košečkin ještě dokázal vyrazit Meierovu střelu, na dorážku však již nedosáhl.

Rusko dokázalo zásluhou Grigorenka získat dvoubrankové vedení zpět, ale přesto byl závěr zápasu dramatický. Švýcaři umocnili přesilovku odvoláním brankáře a Haas v čase 58:12 opět snížil.

V pokračující power play trefil Corvi tyč, vyrovnat se však Švýcarsku nepodařilo. „Odehráli jsme skvělý zápas. Dvakrát jsme v závěru dokázali snížit a na konci jsme měli i další šance,“ řekl Gaëtan Haas.

Bělorusko po 14 letech sestupuje

Hokejisté Rakouska porazili Bělorusko 4:0 a zajistili si účast v elitní divizi i pro příští rok. Bělorusové jsou naopak prvním sestupujícím. Rakušané o své výhře rozhodli ve druhé třetině, kdy se třikrát prosadili v přesilových hrách.

Čistým kontem se na úspěchu nováčka v nejvyšší kategorii podílel brankář Bernhard Starkbaum, který pochytal všech 34 střel soupeře. Gól a asistenci si připsal útočník Konstantin Komarek.

Rakousko má před posledním zápasem ve skupině A s českým výběrem v tabulce čtyři body, Bělorusko nebodovalo ani v šestém utkání.

Rakousko - Bělorusko 4:0

Branky a nahrávky: 5. Viveiros, 31. Komarek (Unterweger), 35. M. Raffl (Komarek), 40. Zwerger (Ulmer). Rozhodčí: Öhlund (Švéd.), Rantala (Fin.) - Oliver (USA), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 5:4. Využití: 3:0. Diváci: 7370.
Rakousko: Starkbaum - Ulmer, Altmann, Schumnig, Unterweger, Peter, Viveiros, Schlacher - Schneider, Hundertpfund, Ganahl - Hofer, Komarek, Raffl - Haudum, Rauchenwald, Zwerger - Woger, Obrist, Spannring.
Bělorusko: Karnauchov (35. Trus) - Vorobej, Falkovskij, Chenkel, Lisovec, Ustiněnko, Korobov - Platt, Šarangovič, Linglet - Gavrus, Razvadovskij, Kislyj - Matěruchin, Kovyršin, Pavlovič - Děmkov, Kitarov, Drozd - Levša.

Souboj týmů, které prohrály všech pět předešlých zápasů, začal lépe pro Rakušany.

Do vedení jim ale v 5. minutě pomohl soupeř. Střelu Viveirose vyrazil brankář Karnauchov jen před sebe a od obránce Korobova se puk odrazil za jeho záda.

V polovině první třetiny trefil Haudum tyč, rozhodující pro vývoj utkání byla druhá část.

Bělorusové nejprve nevyužili několik slibných šancí k vyrovnání, poté byl vyloučen Platt a Rakousko hned první přesilovku využilo. Na 2:0 upravil Komarek.

Rakousko pak využilo zásluhou Raffla i druhou početní výhodu. Do běloruské branky se místo Karnauchova postavil Trus, ale v závěru druhé části fauloval Lisovec a soupeř v přesilovce opět udeřil. Mezi střelce se zapsal Zwerger.

V poslední třetině si již Rakušané vítězství v klíčovém duelu i přes střeleckou převahu soupeře pohlídali a udrželi se mezi elitou poprvé od MS v Praze 2004.

Bělorusko, které v nejvyšší divizi hrálo od roku 2005, bez ohledu na výsledek posledního zápasu proti Slovensku sestoupí.

Týmu nepomohla ani nezvyklá změna hlavního trenéra v průběhu turnaje, kdy místo odvolaného Američana Davea Lewise mužstvo převzal jeho asistent Sergej Puškov.