Slezské derby plné výtržností ovládl Baník, jeho fanoušci řádili nejen na tribunách

21:37
Ostrava - Fotbalisté Baníku Ostrava v druholigovém šlágru porazili Opavu 3:0. V duelu před rekordní návštěvou 12.111 diváků jim pomohlo vyloučení gólmana Viléma Fendricha v závěru první půle. Zápas byl v úvodu přerušen kvůli vrhnutí fandů na hrací plochu.

Baníkovci na hrací ploše řádili. foto: MAFRA

Ještě ani jeden z týmů nestačil skórovat, když v sedmnácté minutě utkání na hrací plochu vtrhla skupina ostravských chuligánů. Na místě zasahovaly policejní složky. Těžkooděncům se neposlušné fanoušky podařilo po chvíli zahnat zpět na tribunu, zápas tak po sedmi minutách mohl pokračovat.

Kvůli výtržnostem se v první půli nastavovalo osm minut a právě v nastavení udělali hosté chybu: gólman Fendrich zahrál rukou mimo pokutové území a dostal červenou kartu. Navíc z nařízeného přímého kopu zamířil přesně Hlinka a poslal Baník do vedení.

Po změně stran už se hrálo hlavně na branku Opavy, v níž zářil střídající gólman Lasák. Dvacetiletý brankář zlikvidoval několik šancí Baníku, ovšem v 83. minutě už nestačil na ránu Mondeka, který byl před ním zcela sám. Chvíli nato pak skóre uzavřel Hučko. Ostravané si pak už užívali vítězství před nejvyšší návštěvou v historii druhé nejvyšší soutěže.

Šel si zaběhat a zemřel. Infarktu ve 37 letech podlehl ruský fotbalista Arťom Bezrodnyj

Slezské derby patří k nejrizikovějším zápasům na české scéně, což se opět potvrdilo. Příznivci obou klubů se snažili vzájemně napadat ještě před zahájením vyprodaného duelu a na Městský stadion v Ostravě byli přivedeni za asistence policie. Při zásahu byl jeden z policistů zraněn. ČTK to řekla policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

„Cestou na stadion se ty dvě skupiny snažily k sobě dostat. Nějaké masivní vzájemné napadení bylo eliminováno přítomností speciální pořádkové jednotky. Došlo ale k napadení policisty, který je zraněný a byl převezen k ošetření. Charakter zranění zatím neznáme,“ uvedla Holčáková.

Dodala, že policie zadržela čtyři osoby. „Na osobní svobodě jsme omezili čtyři osoby podezřelé z protiprávního jednání. Bude se jednat o přestupky i trestné činy,“ řekla mluvčí.

Ostravští chuligáni vtrhli na stadion.

Derby se vyprodalo, stadion navštívilo přes 12.000 diváků. Podle policie mezi nimi byli i fotbaloví příznivci z Polska. Padl tak nový rekord v návštěvnosti druhé ligy.

FC Baník Ostrava - SFC Opava 3:0

Branky: 45+7. Hlinka, 83. Mondek, 85. Hučko. Karty: žlutá 32. Grussmann (OPA), červená 45+3. Fendrich (OPA), Rozhodčí: Nenadál – Podaný, Batík

FC Baník Ostrava: Vašek – Sus, Zápotočný, Pokorný, Hučko – Hlinka, Nerad – Lupták (36. Mondek), Mičola (C), Stáňa – Urgela.
Náhradníci: Chmiel – Helešic, de Azevedo, Lischka, Chvěja, O. Šašinka, Mondek.

SFC Opava: Fendrich – Hrabina, Simerský, Žídek (C), T. Čelůstka – Schaffartzik – Grussmann, Jursa, Zapalač – Kuzmanović (45+5. Lasák), Smola.
Náhradníci: Lasák – Helebrand, Radić, Jurečka, Janetzký, T. Machálek, Mozol.