Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf

Španělé smetli Turky a jsou v osmifinále. Dvěma góly se blýskl Morata

20:55aktualizováno  22:55
NICE - Španělští fotbalisté porazili na mistrovství Evropy Turecko 3:0 a s dvěma výhrami mají jistý postup do osmifinále ze skupiny D, do které patří i Česká republika. Dvěma góly se o to postaral Alváro Morata, gól a asistenci přidal Nolito.

Morata slaví jeden ze svých dvou gólů v turecké síti. foto: Reuters

Obhájcům titulu tak stačí v závěrečném duelu s Chorvatskem remíza k jistotě prvního místa. Turci jsou naopak téměř vyřazeni, jelikož ještě nezískali ani bod a mají skóre 0:4. Aby měli šanci na postup, museli by v závěrečném utkání porazit Čechy výrazným rozdílem.

REPORTÁŽ ZE ZÁPASU ŠPANĚLSKO VS. TURECKO ČTĚTE ZDE!

„Španělé byli lepší než my. Nejsem spokojený s naší hrou, která se nám rozpadla. Takový výkon neakceptuji a budu dělat vše pro to, aby se to neopakovalo. Žádám naše fanoušky, aby nás proti Česku znovu podpořili,“ řekl turecký trenér Fatih Terim.

Španělé nastoupili v totožné sestavě jako proti Česku a prosazovali se mnohem více, jelikož Turecko doplatilo na to, že hrálo otevřenější partii než svěřenci trenéra Pavla Vrby. Nejprve neuspěl se střelou Morata, následně si málem dal Topal vlastní gól, po centru z levé strany trefil tyč. Neprosadili se ani Piqué hlavičkou a dvakrát Nolito.

Španělsko vs. Turecko (radost Španělů).

Ve 34. minutě už ale favorité udeřili téměř totožným gólem, jakým rozhodli zápas s Českem. Nolito poslal zleva pravačkou centr za stopery na nabíhajícího Moratu a ten hlavou poprvé překonal tureckou defenzivu.

Záhy navíc potvrdil svůj velmi dobrý výkon gólem i Nolito. Po kombinační akci Španělů měl míč na hlavě Topal, ale místo toho, aby ho uklidil do bezpečí, ho jen nadzvedl přesně do běhu Nolitovi, který v pádu poslal míč k tyči.

Španělsko - Turecko 3:0 (2:0)

(mistrovství Evropy ve fotbale - skupina D, hráno v Nice)

Branky: 34. a 48. Morata, 37. Nolito. Rozhodčí: Mažič - Ristič, Djurdjevič - Grujič, Djokič (všichni Srb.). ŽK: Ramos - Yilmaz, Tufan. Diváci: 33.409.

Španělsko: De Gea - Juanfran, Ramos, Piqué, Alba (81. Azpilicueta) - Fábregas (71. Koke), Busquets, Iniesta - Silva (64. Soriano), Morata, Nolito. Trenér: Del Bosque.

Turecko: Babacan - Gönül, Topal, Balta, Erkin - Calhanoglu (46. Sahin), Tufan, Inan (70. Malli), Özyakup (62. Sahan), Turan - Yilmaz. Trenér: Terim.

Do druhé půle se Turecko chtělo pokusit s utkáním něco udělat, ale už po třech minutách inkasovalo potřetí. Iniesta našel za obranou Albu, který ideálně přihrál Moratovi a ten procpal míč pod padajícím brankářem Babacanem. Alba však podle televizních záběrů byl zřejmě v ofsajdu, což sudí neviděli. Na akci se podíleli všichni hráči Španělska až na stopera Piquého.

„Pro mě je to stále neuvěřitelné. Na španělský tým jsem se dívával v televizi a teď jsem tady a dávám za něj góly. Je to sen,“ řekl Morata.

Španělé se pak už zatáhli a spíše šetřili síly na další průběh turnaje. Turecko se tak dostalo trochu do hry, ale vyloženou šanci si nevypracovalo. Naopak Babacan musel vyrazit střídajícímu Sorianovi ránu k tyči.

„Zahráli jsme opravdu dobře. Ale ještě jsme ničeho nedosáhli. Musíme takhle pokračovat dál. Chceme skupinu vyhrát,“ řekl trenér Vicente Del Bosque, jehož svěřenci na mistrovství Evropy neinkasovali už 690 minut v řadě. „Potěšila mě především útočná dvojice Morata a Nolito. Jsem s nimi opravdu spokojený,“ dodal.