Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Fotbalová senzace. Rusové porazili Španělsko, díky pokutovým kopům míří do čtvrtfinále

15:30aktualizováno  18:43
MOSKVA - Ruští fotbalisté jsou překvapivě ve čtvrtfinále mistrovství světa. V osmifinále senzačně vyřadili Španěly, které po remíze 1:1 porazili po střelách z penaltové značky 4:3. V boji o medaile se Rusové, kteří se představí ve čtvrtfinále MS po 48 letech, utkají s lepším z dvojice Chorvatsko - Dánsko.

Koké, který jako první neuspěl v rozstřelu, schovává hlavu do dlaní. foto: Reuters

Ruští fotbalisté chtějí před zraky Putina další senzaci. Zaskočí Španělsko?

Skóre otevřel v 12. minutě vlastním gólem zkušený ruský stoper Sergej Ignaševič. Ještě do poločasu ale po ruce Gerarda Piquého vyrovnal z pokutového kopu Arťom Dzjuba, který je s 14 brankami nejlepším střelcem na ruské soupisce.

V penaltovém rozstřelu neuspěli Španělé Koke a Iago Aspas, zatímco ani jeden ze čtyř ruských exekutorů nezaváhal.

V prodloužení se o historický moment postaral trenér domácí reprezentace Stanislav Čerčesov.

online reportáž z utkání si přečtěte zde

V 97. minutě poslal do hry Alexandra Jerochina a poprvé v historii MS využil možnosti čtvrtého střídání v nastavené půlhodině, kterou FIFA pro světový šampionát zavedla v březnu.

O chvíli později nastoupil také čtvrtý střídající hráč Španělska Rodrigo.

Poprvé na turnaji byl součástí základní sestavy nejmladší člen španělského kádru Asensio, jenž překvapivě nahradil Iniestu.

Na pravou stranu obrany se vrátil Nacho. Domácí reprezentace nastoupila nově ve formaci 5-3-2 bez svého nejlepšího střelce na šampionátu Čeryševa.

Radující se Denis Čeryšev.
Kapitán Rusů Igor Akinfejev se raduje z postupu na EURO. Rusko si zahraje Euro...

Hluboký defenzivní blok Ruska ale Španělé prolomili hned z první šance v 12. minutě.

Po Žirkovově ostrém faulu na Nacha nacentroval Asensio z přímého kopu na zadní tyč a po souboji s Ramosem si míč do vlastní branky srazil Ignaševič.

Nejzkušenější ruský reprezentant se ve věku 38 let a 352 dní stal nejstarším hráčem, jenž v historii MS překonal svého gólmana.

Zároveň si Rusko dalo na šampionátu už dvě vlastní branky, což se naposledy stalo v roce 1966 Bulharsku.

Španělsko - Rusko 1:1, pen. 3:4

Branky: 12. vlastní Ignaševič - 41. Dzjuba z pen. Penalty proměnili: Iniesta, Piqué, Ramos - Smolov, Ignaševič, Golovin, Čeryšev. Neproměnili: Koke, Aspas. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra - Makkelie (video, všichni Niz.). ŽK: Piqué - Kutěpov, Zobnin. Diváci: 78.011.
Španělsko: De Gea - Nacho (70. Carvajal), Piqué, Ramos, Alba - Koke, Busquets - Silva (67. Iniesta), Isco, Asensio (104. Rodrigo) - Costa (80. Aspas).
Rusko: Akinfejev - Fernandes, Kutěpov, Ignaševič, Kudrjašov, Žirkov (46. Granat) - Samedov (61. Čeryšev), Zobnin, Kuzjajev (97. Jerochin) - Dzjuba (65. Smolov), Golovin.

V 36. minutě domácí reprezentanti poprvé výrazněji zatlačili, Golovinova střela ale mířila vedle.

O chvíli později však hlavičkoval Dzjuba po rohovém kopu do Piquého ruky a sudí Kuipers nařídil pokutový kop, který právě Dzjuba s přehledem proměnil.

V závěru poločasu se dvakrát do zakončení dostal Costa, do přestávky už se však stav nezměnil.

Druhé dějství ovládli Španělé zejména ve statistice držení míče a přihrávek, šancí si ale příliš nevypracovali.

Až pět minut před koncem favorit mohl zásluhou střídajících hráčů rozhodnout, dvakrát ale zasáhl Akinfejev. Nejprve vyrazil Iniestovu skákavou střelu k tyči a následně si poradil i s Aspasovou dorážkou.

V prodloužení rozčeřil vody až po deseti minutách Asensio, jeho střela ale mířila přímo na Akinfejeva, stejně jako Piquého hlavička.

Velkou šanci měl v 109. minutě Rodrigo, který proběhl po pravé straně a ruský gólman měl s jeho pokusem hodně práce. Carvajalova dorážka neprošla obrannou tvrzí.

V penaltovém rozstřelu jako první zaváhal ve třetí sérii Koke, jehož nepříliš umístěný pokus vychytal Akinfejev.

Při pátém pokusu na neúspěšného záložníka navázal Aspas a Španělsko ani na pátý pokus nezdolalo reprezentanty pořádající země MS.