Němci jdou dál z prvního místa. Severní Iry zachránil od přídělu gólman McGovern

17:55aktualizováno  19:55
PAŘÍŽ - Fotbalisté Německa porazili na mistrovství Evropy v Paříži 1:0 Severní Irsko a ovládli tabulku skupiny C. Úřadující mistři světa si zajistili přímý postup do osmifinále stejně jako o skóre druhé Polsko. Naději na účast ve vyřazovacích bojích má i severoirský nováček šampionátu, který do nich může projít ze třetí příčky. Výsledek také znamená, že českému týmu zajistí ve večerním utkání s Tureckem postup jakákoliv výhra.

Německá radost. foto: Reuters

Německo od začátku potvrzovalo roli favorita. Do tří velkých šancí se dostal Müller, ale nejprve ho vychytal brankář McGovern, poté mířil vedle a pak trefil tyč.

REPORTÁŽ ZE ZÁPASU SEVERNÍ IRSKO VS. NĚMECKO SI PŘEČTĚTE ZDE!

V další příležitosti se německý útočník objevil po necelé půlhodině hry, místo střely ale přidržel míč, přihrál Gómezovi a ten otevřel skóre. Za reprezentaci se tak trefil v soutěžním utkání poprvé od června 2012.

Severní Irsko vs. Německo (Němci slaví).
Severní Irsko vs. Německo.

Severní Irsko - Německo 0:1 (0:1)

(mistrovství Evropy ve fotbale ve Francii - skupina C, hráno v Paříži)

Branka: 30. Gómez. Rozhodčí: Turpin - Cano, Danos - Bastien, Fautrel (všichni Fr.). Bez karet. Diváci: 44.125.

Severní Irsko: McGovern - Hughes, McAuley, Cathcart, J. Evans - Ward (70. Magennis), C. Evans (84. McGinn), Davis, Norwood, Dallas - Washington (59. Lafferty). Trenér: O'Neill.

Německo: Neuer - Kimmich, Boateng (76. Höwedes), Hummels, Hector - Özil, Khedira (69. Schweinsteiger), Müller, Kroos, Götze (55. Schürrle) - Gómez. Trenér: Löw.

Severní Irsko bylo pod velkým tlakem a mohlo jít do druhého poločasu s dvoubrankovou ztrátou. Müller ale potvrdil, že střeleckou formu si do Francie nepřivezl. Ve 34. minutě si naběhl na Götzeho zpětnou přihrávku, ale míč napálil podruhé do brankové konstrukce.

Po přestávce se obraz hry nezměnil a v 52. minutě McGovern vychytal Götzeho, další velkou šanci německý reprezentant neproměnil vzápětí. Severoirský gólman si poté poradil i s nepříjemnou střelou Khediry a s dorážkou neuspěl ani Gómez. Ten mohl osm minut před koncem přidat druhý gól, ale McGovern byl opět pozorný.

Severní Irsko si žádnou příležitost nevypracovalo, Němci tak uhájili čisté konto i ve třetím utkání na šampionátu. Díky lepšímu skóre udrželi první místo před Polskem, jež porazilo 1:0 Ukrajinu, která skončila bez bodu poslední. Severní Irsko nasbíralo tři body a může do osmifinále postoupit z tabulky celků na třetích místech.