Ruská pohádka na domácím MS končí. Do semifinále jdou po penaltovém rozstřelu Chorvaté

19:45
SOČI - Fotbalisté Chorvatska postoupili poprvé od roku 1998 do semifinále mistrovství světa. Rusko porazili v Soči po penaltovém rozstřelu, v němž na straně domácí reprezentace zaváhali Fjodor Smolov a Mário Fernandes, zatímco z Chorvatů neproměnil pouze Mateo Kovačič. Po 120 minutách byl stav 2:2. O finále se Chorvatsko utká ve středu na stadionu Lužniki v Moskvě s Anglií.

Radující se Ivan Rakitič s Danielem Subašičem foto: Reuters

Ruský tým se podle očekávání oproti osmifinále se Španělskem vrátil k formaci 4-2-3-1, do základní sestavy se znovu zařadil Denis Čeryšev. Chorvaté udělali jedinou změnu po duelu s Dánskem, Brozoviče v záloze nahradil Andrej Kramarič.

Rusko - Chorvatsko 2:2 po prodl. (1:1, 1:1), pen. 3:4

Branky: 31. Čeryšev, 115. Fernandes - 39. Kramarič, 101. Vida. Penalty proměnili: Dzagojev, Ignaševič, Kuzjajev - Brozovič, Modrič, Vida, Rakitič. Neproměnili: Smolov, Fernandes - Kovačič. Rozhodčí: Ricci - De Carvalho, Van Gasse (všichni Braz.) - Irrati (video, It.). ŽK: Gazinskij - Lovren, Strinič, Vida, Pivarič. Diváci: 44.287.

Sestavy:

Rusko: Akinfejev - Fernandes, Kutěpov, Ignaševič, Kudrjašov - Zobnin, Kuzjajev - Samedov (54. Jerochin), Golovin (102. Dzagojev), Čeryšev (67. Smolov) - Dzjuba (79. Gazinskij). Trenér: Čerčesov.

Chorvatsko: Subašič - Vrsaljko (97. Čorluka), Lovren, Vida, Strinič (74. Pivarič) - Rakitič, Modrič - Rebič, Kramarič (88. Kovačič), Perišič (63. Brozovič) - Mandžukič. Trenér: Dalič.

Oběma trenérům se obměna vyplatila. Úvod se vyznačoval ofenzivním snažením obou týmů, pak ale intenzita opadla. Zvýšil ji znovu až v 31. minutě Čeryšev, který si vyměnil míč s Dzjubou a následně otevřel skóre parádní střelou zpoza vápna k tyči. Na šampionátu se Čeryšev trefil už počtvrté.

Chorvaté ale ještě do poločasu vyrovnali. Mandžukič rozběhl útok po levé straně a nacentroval před branku Kramaričovi, který po zaváhání ruských obránců hlavičkou překonal Akinfejeva. Útočník či záložník Hoffenheimu se stal už sedmým chorvatským střelcem na MS v Rusku, pouze Belgie rozložila góly mezi více hráčů (9).

V druhém dějství pokračovali Chorvaté v útočení a po hodině hry dostal Perišič obrovskou šanci dokonat obrat, když se k němu odrazil míč ve vápně, přízemní střelou však trefil pouze tyč.

MS ve fotbale 2018, Rusko vs. Chorvatsko: souboj o míč ve středu hřiště.
MS ve fotbale 2018, Rusko vs. Chorvatsko: Denis Čeryšev slaví gól.

Svěřenci trenéra Zlatka Daliče drželi domácí fotbalisty na jejich polovině, osmělili se akorát Dzjuba a Jerochin, jejich hlavičky ale nepřidělaly gólmanu Subašičovi práci. Až v nastavení mohl rozhodnout Smolov, brankář Monaka ale jeho střelu z úhlu zneškodnil, přestože chvíli předtím si musel nechat ošetřit nohu.

Zápas dospěl za stavu 1:1 do prodloužení a oba týmy si tak zopakovaly osmifinálovou zkušenost. Ve 101. minutě nacentroval od rohového praporku Modrič, poblíž penaltového puntíku hlavičkoval Vida a míč doskákal až za brankovou čáru. Byl to už 26. gól na MS po rohu, což je nejvíce od roku 1966.

online reportáž z utkání si přečtete ZDE

Rusko mohlo také po této standardní situaci vyrovnat, Kuzjajevův pokus ale vychytal Subašič. Domácí fotbalisté i tak o chvíli později skórovali. Z přímého kopu nacentroval Dzagojev, který se jako střídající hráč objevil na hřišti poprvé od úvodního duelu se Saúdskou Arábií, Fernandes hlavou přesně zakončil a premiérovým gólem v reprezentaci posunul duel do penaltového rozstřelu.

Hned v první sérii zaváhal Smolov, jehož nepovedený kop Subašič chytil, Akinfejev ale vychytal druhý pokus Chorvatů v podání Kovačiče. Vzápětí však zaváhal Fernandes a další exekutoři už se nezmýlili.