SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: První doping v Koreji, Češi dnes o cenné kovy nebojovali

aktualizováno  18:20
Pchjongčchang - První olympijské zlato získal po triumfu v kombinaci rakouský favorit Marcel Hirscher. Šestinásobný vítěz Světového poháru a šestinásobný mistr světa je olympijským vítězem poprvé v kariéře, dosud měl ve sbírce jen stříbro ze slalomu v Soči. Nejlepší z Čechů Ondřej Berndt je na 16. místě. Jednou z událostí tohoto dne na ZOH byl i první dopingový skandál.

Akwasi Frimpong, historicky první zástupce Ghany ve skeletonu. foto: Reuters

Osmadvacetiletý Hirscher využil svých slalomářských kvalit a po dvanáctém místě ve zkráceném sjezdu předvedl nejrychlejší jízdu ve slalomu. Na stupně vítězů ho doprovodí Francouzi: druhý skončil s odstupem 23 setin sekundy Alexis Pinturault, bronz získal jeho krajan Victor Muffat-Jeandet (-1,02), jenž se na třetí příčku posunul až z 29. místa po sjezdu.

Nejlepší z Čechů byl Ondřej Berndt, který obsadil solidní 16. místo. Další čeští závodníci Jan Zabystřan a Filip Forejtek slalom nedokončili. Více o kombinaci čtěte zde.

Olympijskou soutěž sáňkařek vyhrála stejně jako v Soči Němka Natalie Geisenbergerová. Mezi německou trojici se dokázala v Pchjongčchangu vklínit jen Kanaďanka Alex Goughová, která získala bronz. Tereza Nosková skončila mezi třicítkou závodnic na 27. místě.

Česká reprezentantka v běžeckém lyžování Kateřina Beroušková při sprintu.

Běžkyně na lyžích Kateřina Beroušková skončila ve sprintu na olympijských hrách v Pchjongčchangu ve čtvrtfinále. Šestadvacetiletá závodnice jako jediná z českých zástupců zvládla kvalifikaci, ve vyřazovacích bojích ale skončila ve své jízdě se ztrátou 16 sekund poslední a do semifinále nepostoupila.

V kvalifikaci neuspěly Karolína Grohová, Petra Hynčicová a mezi muži se mezi nejlepší třicítku závodníků nevešli ani Aleš Razým, Miroslav Rypl a Michal Novák. Vyřazovací boje odstartují ve 12 hodin.

Sprinty klasickou technikou na hrách v Pchjongčchangu vyhráli Stina Nilssonová ze Švédska a Johannes Hösflot Klaebo z Norska, který se tak v 21 letech stal nejmladším olympijským vítězem v historii běžeckého lyžování. Více o Klaebovi čtěte zde.

Ondřej Berndt při kombinaci.

Šestadvacetiletá Beroušková obsadila 23. místo a v kvalifikaci uspěla na sedmý pokus poprvé v kariéře. Za vítězkou Stinou Nilssonovou ze Švédska zaostala o 11 sekund. Grohová skončila na 43. příčce, Hynčicová byla o dvě pozice horší. Obě od postupu dělilo zhruba šest sekund.

V půl dvanácté pojede třetí a čtvrtou jízdu sáňkařka Tereza Nosková, která je po dvou jízdách na sedmadvacátém místě.

Curlingová medaile do Ruska

Historicky první olympijskou medaili v kategorii smíšených dvojic v curlingu získali olympijští sportovci z Ruska a zároveň manželé Anastazia Bryzgalovová a Aleksandr Krušelnitckii, kteří přehráli norskou dvojici 8:4 a mají bronz.

Olympijskou vítězkou v U-rampě se stala sedmnáctiletá americká snowboardistka Chloe Kimová. Čtyřnásobná šampionka zámořských X-Games si prvenství zajistila už první jízdou, ve třetí jízdě na závěr soutěže předvedla další parádní představení a svou známku ještě vylepšila na 98,25 bodu.

Chloe Kim, of the United States, reacts to her score during the women's...
japonský rychlobruslař Kei Saito vlevo

Stříbrnou medaili získala Číňanka Liou Ťia-jü, která za svou druhou jízdu obdržela téměř o devět bodů méně než vítězka. Bronz vybojovala další Američanka Arielle Goldová, která ve třetí jízdě odsunula ze stupňů vítězů krajanku Kelly Clarkovou.

Snowboardovým soutěžím v Pchjongčchangu zatím vládnou americké barvy. Před Kimovou zvítězili ve slopestylu Redmond Gerard a Jamie Andersonová. Více o Chloe Kimové čtěte ZDE.