Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Němci táhnou Pchjongčchangem. V semifinále vyřadili Kanadu a rozdají si to s Rusy o zlato

14:56aktualizováno  15:42
Kangnung/pRAHA - Hokejisté Německa porazili v semifinále olympijského turnaje v Pchjongčchangu Kanaďany 4:3 a poprvé v historii si zahrají pod pěti kruhy o zlato. Góly vítězů, kteří vedli už 3:0, vstřelili Macek, Plachta, Mauer a Hager. Za zámořské obhájce zlata z posledních dvou olympiád se trefili Brulé, Robinson a Roy.

Němečtí hokejisté slaví senzační postup do finále ZOH 2018 po triumfu v semifinále nad Kanadou. foto: Reuters

22. února slaví český hokej největší úspěch ve své historii, když senzačně ovládl turnaj na hrách v japonském Naganu, kde se poprvé představili také profesionálové ze zámořské NHL.

O dvacet let později, při prvním turnaji od tohoto roku, kdy naopak hvězdy slavné soutěže chybí, píší svoji historii hokejisté Německa.

Německá radost v semifinále ZOH 2018 proti Kanadě.

Ti mají doma dva bronzy, ovšem už hodně zašlé - z let 1932 a 1976.

Jenže v korejském Pchjongčchangu naši západní sousedé září. Po senzačním triumfu 4:3 v prodloužení ve čtvrtfinále proti Švédsku nyní stejným výsledkem vyřadili dalšího favorita turnaje - Kanadu. Tentokrát ale už v základní hrací době.

Kanada - Německo 3:4 (0:1, 1:3, 2:0)

XXIII. zimní olympijské hry v Pchjongčchangu, Kangnung, hokejový turnaj mužů)

Branky a nahrávky: 29. Brulé (Ch. Lee, Noreau), 43. Robinson (Thomas, Ch. Lee), 50. D. Roy (Ch. Lee, Noreau) - 15. Macek (Kahun), 24. Plachta (Hager), 27. Mauer (M. Goc, Wolf), 33. Hager (Plachta, Schütz). Rozhodčí: Kubuš (SR), Mayer - McIntyre (oba USA), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 5:8, navíc Brulé (Kan.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:2. Diváci: 4057.

Kanada: Poulin - Robinson, Ch. Lee, Noreau, Genoway, Goloubef, Gragnani, Stollery - Brulé, D. Roy, R. Bourque - Thomas, Kelly, Raymond - Vey, Ebbett, Wolski - Lapierre, O'Dell, Klinkhammer - Kozun. Trenér: Willie Desjardins.

Německo: Aus den Birken - Boyle, Ehrhoff, M. Müller, Y. Seidenberg, J. Müller, Hördler, B. Krupp - Reimer, Hager, Ehliz - Kink, M. Goc, Plachta - Wolf, Kahun, Macek - Mauer, Fauser, Schütz - Noebels. Trenér: Marco Sturm.

Ano, zámořská velmoc vyslala do Koreje hodně oslabený tým. Možná až výkonnostní „déčko“, nebo „éčko“, přesto šli hráči s javorými listy na prsou do druhé semifinálové bitvy turnaje v pozici jasného favorita.

Němci ale začali papírové předpoklady stavět na hlavu v 15. minutě, kdy se trefil Brooks Macek. Místo toho, aby Kanaďané vtrhli do druhé části hry jako uragán, přišly další dva tresty.

Nejprve se ve 24. minutě prosadil krásnou střelou švihem z mezikruží Matthias Plachta. O tři minuty minuty poté předvedl velkou parádu Frank Mauer, který zakončil akci dva na jednoho střelou mezi nohama - 3:0 pro Německo.

Až poté se Kanaďané probudili a ještě v první polovině hrací doby snížil Gilbert Brulé. Ve 33. minutě ale poslal outsidera do třígólového vedení tečí střely od modrého Patrick Hager, následně se nechal na pět minut a do konce utkání vyloučil za naprosto nesmyslný faul Brulé.

Němci ale pětiminutovou přesilovku nevyužili, naopak mohli sami inkasovat. Nestalo se, Kanaďané snížili zásluhou šikovných rukou Mata Robinsona na 2:4 až ve 42. minutě.

Zklamaný kanadský kouč Willie Desjardins poté, co Kanada prohrála semifinále...
Němec Felix Schutz (55) drtí Maxima Noreaua (56) z Kanady v semifinále ZOH 2018.

O sedm minut později přidal kontaktní gól po závaru před německou brankou Derek Roy, jeden z mála zámořských hráčů se zkušenostmi z NHL. Více ale už třiatřicetiletý Danny Aus den Birken soupeři nedovolil a německé „Nagano“ tak píše další kapitolu.

Tu poslední pak mohou přidat svěřenci Marka Sturma v neděli od 5:10 hodin ve finále s Rusy.

České hokejisty naopak už o den dříve čeká od 13:10 hodin podruhé na turnaji kanadský výběr. V základní skupině vyhráli Jandačovi svěřenci 3:2 po samostatných nájezdech.