Strhující osmifinále pro Francii. Na šampionátu končí také obhájci stříbra

15:50aktualizováno  18:34
KAZAŇ - Osmifinálová část světového šampionátu ve fotbale snad ani nemohla začít lépe. V nádherném a gradujícím souboji porazili Francouzi 4:3 Argentince, kteří přitom měli v posledních sekundách ještě šanci na vyrovnání a prodloužení. Hrdinou duelu byl francouzský talent Kylian Mbappé, který dal dva góly a zajistil i penaltu, kterou na úvod proměnil Antoine Griezmann.

MS ve fotbale 2018, Francie vs. Argentina: zklamaný Messi. foto: Reuters

Francouzi uspěli i v pátém osmifinálovém zápasu, který od zavedení současného formátu mistrovství světa odehráli. Ve čtvrtfinále se utkají s vítězem duelu Portugalsko - Uruguay, který je na programu dnes od 20:00

PODROBNÁ ON-LINE REPORTÁŽ Z OSMIFINÁLE MS 2018 FRANCIE VS. ARGENTINA!

Střely celkem? 9:9. Střely na branku - 4:4. Konečné skóre - 4:3.

Úvodní osmifinále letošního mistrovství světa ve fotbale vstoupí do historie nejrozšířenějšího kolektivního sportu planety.

Přitom dramatu a přestřelce nic zpočátku nic nenapovídalo. Francouzi měli de facto celou první půli pod kontrolou, byť držení míče bylo na straně soupeře. Jenže ten hrál často jen pěší fotbal.

Francie - Argentina 4:3 (1:1)

(mistrovství světa ve fotbale - osmifinále)

Branky: 64. a 68. Mbappé, 13. Griezmann z pen., 57. Pavard - 41. Di María, 48. Mercado, 90.+3 Agüero. Rozhodčí: Faghaní - Sochandán, Mansúrí (všichni Írán) - Irrati (video, It.). ŽK: Matuidi, Pavard, Giroud - Rojo, Tagliafico, Mascherano, Banega, Otamendi. Diváci: 42.873.

Francie: Lloris - Pavard, Varane, Umtiti, Hernandez - Kanté, Pogba - Mbappé (89. Thauvin), Griezmann (83. Fekir), Matuidi (75. Tolisso) - Giroud. Trenér: Deschamps.

Argentina: Armani - Mercado, Otamendi, Rojo (46. Fazio), Tagliafico - Pérez (66. Agüero), Mascherano, Banega - Pavón (75. Meza), Messi, Di María. Trenér: Sampaoli.

Naopak evropský výběr hrozil rychlými a přímočarými kontry. Po jednom z nich - už v 11. minutě - odpískal hlavní sudí Faghani jubilejní 20. penaltu letošního šampionátu.

Mbappé to vzal ze zhruba třicetimetrové vzdálenosti od vlastní branky nejkratší cestou k té soupeřově a argentinský hrdina posledního duelu základních skupin proti Nigérii - Marcos Rojo - jej zastavil za cenu faulu až ve vápně.

A Griezmann si z penaltového puntíku věděl i počtvrté v reprezentačním dresu rady - 1:0.

Když už to vypadalo, že Francie v klidu dojde k poločasovému vedení, rozehráli ve 41. minutě rychle aut, míč se dostal 25 metrů od branky na její ose k Di Maríovi, který z místa zakroutil míč krásně k tyči - 1:1.

Po změně stran bylo pro mírného favorita duelu ještě hůře. Messi z otočky na hranici vápna vypálil ve 48. minutě na Llorisovu branku tak trochu naslepo, míč ale do sítě tečoval Mercado.

Argentincům narostla křídla. Francouzi jako by nevěděli, co mají dělat. Ale jen chvíli.

V 57. minutě potáhl míč po levém křídle Hernandez, jeho prudký centr od brankové čáry proletěl celým vápnem až do protějšího růžku, kde napřáhl z první pro změnu pravý bek Francie Pavard a zapsal nádhernou premiérovou trefu v reprezentačním dresu.

MS ve fotbale 2018, Francie vs. Argentina: radost Mbappého (vlevo) a Griezmanna.
MS ve fotbale 2018, Francie vs. Argentina: Griezmann překonává Armaniho.

V tu chvíli měly Argentinci opět hlavy sklopené k zemi. Včetně lídra Messiho. Jako by tušil, co bude následovat.

Uběhlo sedm minut a z malého vápna se prosadil levačkou devatenáctiletý dravec Mbappé střelou, po které se musel lehce červenat argentinský brankář Armani - 3:2.

O čtyři minuty později Francouzi předvedli, jak se dá na pět doteků dostat od vlastní branky přes mizerně hraný presink ke gólu. Na konci parádní akce byl opět Mbappé a galský kohout se rozkokrhal naplno - 4:2.

Krásnému souboji ale ještě konec nebyl.

Argentinci se nadechli, dvě šance spálil Messi, ve třetí minutě nastavení ale poslal lahůdkový centr na hlavu Agüera a bylo to znovu jen o gól.

Po rozehrání se sice na chvíli strhla mela, když Otamendi napálil - stejně jako ve skupině - míč do ležícího soupeře (Pogby), obhájci stříbra ale ještě dostali šanci na jeden útok. A málem ji využili, Mezza ale v dobré pozici na malém vápně míč nezkrotil a poslal ho mimo tři tyče.

Tím také naděje svého celku na prodloužení a případné pokračování v turnaji.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...