Francie slaví po 20 letech titul mistrů světa. Ve finálové přestřelce porazila Chorvaty 4:2

16:40aktualizováno  18:58
MOSKVA - Fotbalisté Francie jsou podruhé v historii mistry světa. Ve finále šampionátu v Rusku porazili Chorvatsko 4:2 a navázali tak na titul z roku 1998. Pro Chorvaty jde i tak o nejlepší výsledek v historii, dosud byli nejlépe třetí rovněž před 20 lety.

Fotbalisté Francie zvedají nad hlavu trofej pro vítěze mistrů světa ve fotbale foto: ČTK

Francii poslal v Moskvě do vedení vlastní gól Maria Mandžukiče po přímém kopu Antoina Griezmanna.

Ivan Perišič sice brzy srovnal, jenže následně zahrál rukou ve vápně a nařízenou penaltu proměnil Griezmann.

Po změně stran pak zpečetili výhru Paul Pogba a Kylian Mbappé, za poražené už jen snížil Mandžukič po chybě brankáře Huga Llorise.

utkání jsme sledovali v online reportáži

V Moskvě se hrálo nejofenzivnější finále světového šampionátu od roku 1966, kdy Anglie zvítězila nad Německem rovněž 4:2, ale až po prodloužení.

V normální hrací době padlo více gólů ve finále naposledy v roce 1958, kdy zářil Pelé. Šest branek je zároveň stejný počet jako ve čtyřech předchozích finále dohromady.

francie 4:2 chorvatsko

Branky: 18. vlastní Mandžukič, 39. Griezmann z pen., 59. Pogba, 65. Mbappé - 28. Perišič, 69. Mandžukič.

Rozhodčí: Pitana - Maidana, Belatti (všichni Arg.) - Irrati (video, It.).

ŽK: Kanté, Hernandez - Vrsaljko.

Diváci: 78.011.

Francie: Lloris - Pavard, Varane, Umtiti, Hernandez - Pogba, Kanté (55. N'Zonzi) - Mbappé, Griezmann, Matuidi (73. Tolisso) - Giroud (81. Fekir).

Chorvatsko: Subašič - Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinič (82. Pjaca) - Brozovič - Rebič (71. Kramarič), Modrič, Rakitič, Perišič - Mandžukič.

Trenér Didier Deschamps byl kapitánem Francie při předchozím triumfu v roce 1998 a jako třetí po Mariu Zagallovi a Franzi Beckenbauerovi ovládl MS jako hráč i trenér.

Chorvatsko prožilo nejlepší turnaj v historii a i ve finále dominovalo v držení míče, avšak Francie byla produktivnější. Stoper Raphaël Varane zase jako devátý v historii zvládl v jediném roce uspět na hřišti jak ve finále Ligy mistrů, tak mistrovství světa.

V 18. minutě Griezmann přifilmoval faul, k přímému kopu se sám postavil a poslal před branku ideální centr, který pod tlakem protihráčů prodloužil hlavou do vlastní sítě Mandžukič.

Standardní situace byla i u vyrovnání Chorvatů. Po dlouhém centru vyhráli fotbalisté v kostkovaných dresech čtyři souboje po sobě, míč se dostal až k Perišičovi, ten se uvolnil a prostřelil hradbu těl před sebou.

Ačkoli Chorvaté byli aktivnější, do vedení šla opět Francie, která na turnaji jen jednou prohrávala, a to s Argentinou. Po rohovém kopu zahrál u tyče rukou Perišič, sudí Pitana situaci překontroloval na videu a nařídil penaltu.

Tu potřetí na turnaji proměnil Griezmann, pro nějž to byl už čtvrtý gól na šampionátu a spolu s dvěma asistencemi se dotáhl na nejproduktivnějšího hráče mistrovství Harryho Kanea.

ČERVEN: V Rusku se uskutečnilo 21. mistrovství světa ve fotbale, které se i...
Chorvatská prezidentka Kolinda Grabar-Kitarovič utěšuje po finále MS Luku...

Poprvé od roku 1974 padly ve finále do poločasu tři branky a atraktivní podívaná pokračovala i po změně stran. Krátce po návratu na hřiště musel brankář Lloris vytáhnout Rebičovu střelu.

Po hodině hry přišla rychlá akce Francie a zpětná přihrávka na Pogbu, který s první střelou ještě neuspěl, ale míč se k němu vrátil a záložník Manchesteru United ho poslal do sítě.

Nejvíce branek ve finále MS:

1958 Brazílie - Švédsko 5:2

1930 Uruguay - Argentina 4:2

1938 Itálie - Maďarsko 4:2

1966 Anglie - SRN 4:2 po prodl.

2018 Francie - Chorvatsko 4:2.

V 65. minutě napřáhl z dálky Mbappé, střelu skryl za obránce a překvapil brankáře Subašiče. Stejně jako Griezmann skóroval na turnaji počtvrté. Zároveň se po Pelém z roku 1958 stal prvním teenagerem, který skóroval ve finále MS.

Chorvaty ale vrátil do hry brankář Lloris, který po malé domů zariskoval a pokusil se o kličku, tu mu ale vystihl Mandžukič a snížil. Chorvatský útočník se tak stal prvním hráčem v historii, který dal ve finále MS gól do vlastní i té správné branky.

Šest branek ve finále fotbalového mistrovství světa padlo naposledy v roce 1966, kdy Anglie zdolala německý tým 4:2 po prodloužení.

Stejným výsledkem porazila v premiéře MS v roce 1930 Uruguay Argentinu a o osm let později Itálie Maďarsko. Rekordní brankovou úrodu přineslo finále v roce 1958 ve Švédsku, kde Brazilci zvítězili nad domácím týmem 5:2.

hlasy po utkání:

Didier Deschamps (trenér Francie):

"Jak nádherné! Je to velmi mladý tým, který je nejlepší na světě. Některým šampionům je teprve 19 let. Nehráli jsme nějak skvěle, ale ukázali jsme mentální kvalitu. Dali jsme čtyři góly a zasloužili jsme si vyhrát. Tým pracoval tvrdě a zvládal i těžké okamžiky. Bylo velmi náročné přijmout porážku ve finále mistrovství Evropy před dvěma roky, ale poučili jsme se. Není to o mně, to hráči zvítězili. Za 55 dní odvedli skvělou práci. A tohle je úžasná odměna. Jsme hrdí, že jsme Francouzi. Ať žije republika."

Antoine Griezmann (útočník Francie):

"Ani nevím, co se se mnou děje. Jsem neskutečně šťastný. Byl to velmi těžký zápas, Chorvatsko hrálo skvěle, ale zvládli jsme to a teď se nemůžeme dočkat, až přivezeme pohár zpátky do Francie."