Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Belgie v slzách. Francii poslal do finále mistrovství světa stoper Umtiti

19:21aktualizováno  22:12
PRAHA - Fotbalisté Francie se stali prvními finalisty mistrovství světa v Rusku. Výběr galského kohouta v semifinále porazil Belgii gólem Samuela Umtitiho z 51. minuty 1:0 a o zlato z MS si zahraje potřetí v historii. V nedělním finále v Moskvě Francouzi narazí na vítěze středečního druhého semifinále mezi Chorvatskem a Anglií.

MS ve fotbale 2018, Francie vs. Belgie: asistent belgické reprezentace Thierry Henry utěšuje Edena Hazarda. foto: ČTK/AP

Zápas Francie vs. Belgie jsme sledovali ONLINE.

Souboj dosud neporažených celků na turnaji rozhodl v Petrohradu roh, po němž se hlavou prosadil obránce Umtiti. Francie připravila Belgičanům první porážku po 24 zápasech.

„Rudí ďáblové“, kteří jako jediní vyhráli v základní hrací době všech pět předchozích zápasů na šampionátu včetně čtvrtfinále s Brazílií, na premiérové finále nedosáhli a v sobotu si s poraženým týmem z druhého semifinále zahrají o bronz. Budou usilovat o první cenný kov z MS v historii.

10.července 2018 v 21:54, příspěvek archivován: 10.července 2018 v 22:10

Francie bude ve finále hrát o druhé zlato z mistrovství světa po triumfu v roce 1998 na domácí půdě. O osm let později tým galského kohouta v souboji o vítěznou trofej podlehl Itálii.

Mistrovství světa ve fotbale v Rusku - semifinále:

Francie - Belgie 1:0 (0:0)

Branka: 51. Umtiti. Rozhodčí: Cunha - Taran, Espinosa (všichni Ur.) - Irrati (video, It.). ŽK: Kanté, Mbappé - E. Hazard, Alderweireld, Vertonghen. Diváci: 64 286.

Do prvního semifinále v Rusku lépe vstoupili Belgičané a po čtvrthodině se do šance dostával Hazard, který místo přihrávky zvolil střelu z úhlu a těsně minul. Ve 22. minutě se z otočky protlačil k ráně k tyči Alderweireld a Francii zachránil skvělým zákrokem brankář Lloris.

Pět minut před přestávkou měl největší šanci první půle výběr galského kohouta. Mbappé vysunul Pavarda, který šel z úhlu sám na branku, ale belgický gólman Courtois střelu dokázal vyrazit na roh. Už devátý z posledních 12 semifinálových zápasů na MS skončil po první půli 0:0.

Francie si stejně jako při čtvrtfinále s Uruguayí pomohla k vedení standardkou. Na Griezmannův roh si v 51. minutě naběhl stoper Umtiti, přetlačil Fellainiho a hlavou otevřel skóre. Stoper Barcelony si připsal třetí reprezentační trefu.

Na šampionátu v Rusku padlo ze standardních situací už 69 branek, což je téměř 44 procent všech gólů. Čtyři z posledních šesti francouzských branek v semifinále MS dali obránci.

Belgičtí fanoušci smutní
Umtiti (v tmavě modrém) prostřelil brankáře Curtoise

Po Mbappého patičce mohl záhy přidat pojistku Giroud, ale jeho střelu zablokoval Dembélé. Toho po hodině hry vystřídal Mertens a po jeho centrech měli šance De Bruyne s Fellainim, ani jeden však Llorise neohrozil.

Belgičané se tlačili za vyrovnáním, ale francouzský gólman si poradil i s Witselovou střelou. Na druhé straně pak nedal pojistku Tolisso a páté z posledních devíti semifinále na MS skončilo 1:0.