Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

19:59aktualizováno  23:21
KODAŇ - Čeští hokejisté porazili na světovém šampionátu Rusko 4:3 po prodloužení a připravili jim první ztrátu na turnaji. K výhře přispěly hlavně posily z Bostonu Davidové Krejčí a Pastrňák. Ten byl hvězdou zápasu s dvěma góly, druhým v prodloužení zpoza branky rozhodl. V pátek čeká český tým další zápas, od 20:15 hraje s Běloruskem.

David Pastrňák střílí vítězný gól proti Rusům na světovém šampionátu v Dánsku. foto: Reuters

Česká sestava doznala před utkáním výrazných změn, když prakticky přímo z letadla naskočili do zápasu posily z Bostonu Davidové Krejčí a Pastrňák.

Trenér Jandač se rozhodl nasadit gólmana Ritticha, pouze místo na tribuně zbylo pro Krejčíka s Kousalem. Rusové poslali do brány Košečkina, zatím jim chyběl útočník Gusev, který do Kodaňe dorazil teprve před několika dny.

Češi do očekávaného duelu vstoupili plni odhodlání a s nasazením, ale hned ve druhé minutě inkasovali. Rittich vyrazil puk před sebe, dostal se k němu obránce Nestěrov a otevřel skóre.

David Pastrňák právě vstřelil vítězný gól proti Rusům na světovém šampionátu v Dánsku.

ČR - Rusko 4:3 v prodl. (2:1, 1:2, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 15. Krejčí (Jaškin, Gudas), 19. Jaškin (Pastrňák, Krejčí), 25. Pastrňák (Krejčí), 64. Pastrňák (Krejčí, Hronek) - 2. Něstěrov (Barabanov, Kablukov), 21. Grigorenko (Bučněvič, Anisimov), 26. Barabanov (Zajcev, Šalunov).
Rozhodčí: Iverson (Kan.), Öhlund (Švéd.) - Davis (USA), Vanoosten (Kan.).
Vyloučení: 3:2. Bez využití.
Diváci: 12.490.

Sestavy:

ČR: Rittich - Gudas, Šulák, Hronek, Moravčík, D. Sklenička, Jordán, Polášek - Hyka, Faksa, Červenka - Řepík, Nečas, D. Kubalík - Pastrňák, Krejčí, Jaškin - Nestrašil, Plekanec, Horák. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček.

Rusko: Košečkin - Gavrikov, Kiselevič, Něstěrov, Zajcev, Trjamkin, Chafizullin, Jakovlev - Michejev, Andronov, Mamin - Dadonov, Dacjuk, Kaprizov - Bučněvič, Anisimov, Grigorenko - Šalunov, Kablukov, Barabanov - Sošnikov. Trenéři: Ilja Vorobjov, Alexej Žamnov, Igor Nikitin, Alexej Kudašov a Anvar Gatijatulin.

Rusům vedení pomohlo, ale Češi se jím nenechali rozhodit. Šance se střídaly na obou stranách, když nejprve hrozil před Rittichem Dadonov, Rusy se pokoušel o chvíli později zaskočit Plekanec.

Sborná ve třech předchozích utkáních na turnaji ani jednou neinkasovala, poprvé Rusy překonal až David Krejčí. Útočník Bostonu se v patnácté minutě nádherně trefil z prostoru mezi kruhy a srovnal skóre. Posily z NHL na ledě působily skvělým dojmem a táhly mužstvo kupředu.

Skvělý výkon první pětky Pastrňák - Krejčí - Jaškin potvrdil ještě v první třetině další gól. Pastrňák se za bránou Košečkina zmocnil puku, našel Dmitrije Jaškina a ten pálil přesně k tyči.

Češi byli v první třetině jasně lepší, což dokazuje i jejich převaha ve střelbě 12:4. Jenže vstup do druhé dvacetiminutovky znovu patřil Rusům. Přesně minutu po začátku prostřední části hry se prosadil Michail Grigorenko, který dostal přesný pas od Bučněviče.

Strhující duel pokračoval. Do šance se dostal Nečas, ale zastavil ho faul. Při následné přesilovce pak ujel Anisimov, ale vychytal ho Rittich. V pětadvacáté minutě se znovu blýskla první pětka, když Krejčí našel Pastrňáka a jedenadvacetiletý střelec poslal Čechy znovu do vedení.

Opory Bostonu byly na ledě jasně nejlepší, Rusové ale kontrovali svým velmi dobrým výkonem. Hned minutu po gólu Pastrňáka se před brankou zjevil sám Barabanov a bez problémů srovnal na 3:3. Češi se poté nechali zatlačit a několikrát měli i velké štěstí. Když střílel Dadonov, odrazil se puk za nic netušícím Rittichem od obou tyčí a následně ven z branky.

Dmitrij Jaškin slaví gól při utkání s Ruskem na světovém šampionátu v Dánsku.

Ve třetí třetině pokračovala mírná převaha Rusů, když nejprve zahrozil Zajcev a o chvíli později i Barabanov, ale Rittich byl velmi spolehlivý. Čechům pomohla přesilovka, ve které byl blízko gólu Hronek, ale trefil jen tyč. Drama vrcholilo, ale ani jeden z týmů nechtěl udělat rozhodující chybu. Český gólman odolal při šancích Bučněviče a Anisimova, v poslední minutě základní hrací doby zase mohl rozhodnout Šulák.

Roman Horák v souboji s Maximem Maminem z Ruska při utkání na světovém...
Jedna ze střel Rusů ve druhé třetině tečovala obě tyče a vyklouzla z branky.

Rozhodnutí ale nepadalo a došlo na prodloužení. Obrovskou šanci zahodil v přečíslení Polášek, jeho tvrdou střelu ale kryl Košečkin. Když už se chystalo prodloužení rozjásal české fanoušky David Pastrňák. Minutu a půl před koncem nastaveného času odrazil od clonícího beka puk do branky a zajistil výhru 4:3 po prodloužení.